Skocz do zawartości

Sattelschlepper pomoc drogowa


Koszak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na stację przyjechał Renault B90 sprowadzony ze Szwajcarii z zabudową pomocy drogowej do 3.5t, a w dowodzie jest "sattelschlepper" co w tłumaczeniu widnieje jako ciągnik siodłowy, można to zarejestrować jako pojazd specjalny pomoc drogowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra i to cały problem, cały kłopot, całe jego sedno, czy może jest coś więcej jeszcze?

Bo ja Ci powiem tak: ja nie mam pojęcia jak ten pojazd wygląda - to po pierwsze primo.

Nie mam też pojęcia co ma posadowione na ramie za kabiną - to po drugie primo.

Fotę poproszę - to po trzecie primo.

Skąd ten "ciągnik siodłowy" wyskoczył, bo może w kraju kilkunastu kantonów w tłumaczeniu technicznym  wyraz "sattelschlepper" oznacza po prostu lawetę.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

984bd0395958eb90med.jpg

zabudowa wygląda na tyle lat ile ma samochód...

pozycja 19. [rodzaj pojazdu]: ciągnik siodłowy (sattelschlepper) jest tak przetłumaczone przez przysięgłego tłumacza i szukałem w słownikach, tłumaczach i wszędzie jest tylko ciągnik siodłowy

po co zmiany konstrukcyjne? 

Edytowane przez Koszak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Paprock napisał:

Skąd ten "ciągnik siodłowy" wyskoczył,

To może być ten "ciągnik siodłowy" co ma na pace gniazdo do kuli, która znowy "robi" za sworzeń królewski w koniowozie. Takie coś oni (Szwajcarzy) rzeźbią aby jeździć małym "ciągnikiem siodłowym" w niedziele i święta na wyścigi konne czy tam jakieś pokazy...

Edit:

Widzę że wskoczyło zdjęcie.

3 minuty temu, Koszak napisał:

po co zmiany konstrukcyjne?

To nie jest dobre pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na tłumaczenie - rób to co widzisz - specjalny /bez podziału/ pomoc drogowa

Na Węgrzech betoniarka to pojazd specjalny

Ewentualny kontakt z UDT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz sprawa jasna. Od początku tak zacząć było, to bym kawą się nie pooblewał szukając w necie materiałów! :evil:

DIP:

8. Rodzaj pojazdu..........samochód specjalny

9. Podrodzaj..............................X.....................

10. Przeznaczenie.........pomoc drogowa.......

Jak tłumaczą - tak tłumaczą. Po naszemu pisze się to , co przewiduje klasyfikacja, czyli tak jak zapodałem w DiP-przykładzie. A do uwag zaświadczenia można wklepać, że pojazd nie posiada klasycznego nadwozia do przewozu uszkodzonych samochodów, za to w zamian, w części tylnej wyposażony jest w zmyślną konstrukcję hydrauliczną spełniającą wymagania warunków technicznych, o których mowa w przepisie, a mianowicie:  pojazd wyposażony jest w  hol giętki do holowania motocykla i hol sztywny do holowania pojazdu, o konstrukcji wykluczającej potrzebę użycia niesprawnego układu kierowniczego lub niesprawnych hamulców uszkodzonych pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, wrc69 napisał:

To nie jest dobre pytanie.

 

14 minut temu, wrc69 napisał:

Zarzuci Koledze ślepotę.

 

nie każdy jest alfą i omegą jak Waćpan, przecież to forum jest po to żeby sobie pomagać a nie wytykać błędy, po za tym nie na co dzień przyjeżdżają takie wynalazki, więc wolę się zapytać niż wypuszczać w świat papiery z błędami, jak to się często zdarza. 

15 minut temu, Paprock napisał:

No i teraz sprawa jasna. Od początku tak zacząć było, to bym kawą się nie pooblewał szukając w necie materiałów! :evil:

DIP:

8. Rodzaj pojazdu..........samochód specjalny

9. Podrodzaj..............................X.....................

10. Przeznaczenie.........pomoc drogowa.......

Nad tym właśnie myślałem, ale czy to wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie w zupełności wystarczy. Budowa tego pojazdu, Konstrukcja jego tylnej części o niczym innym nie świadczy jak tylko o takim właśnie rodzaju i przeznaczeniu. No przecież to nie autobus, wywrotka, cysterna, czy tam karetka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Koszak napisał:

nie każdy jest alfą i omegą jak Waćpan

Kolego, wyraziłem troskę, nie przyganę.

Jednakowoż dziękuję za ciepłe słowa.

Gdybym był złośliwy, to bym napisał: Masz "papiery" z TDT-u i błogosławieństwo (pieczątki) ze Starostwa? Działaj...

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spełnia warunki techniczne dla samochodu specjalnego o przeznaczeniu pomocy drogowej, to nie ma nad czym się zastanawiać po mojemu.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, IVVO napisał:

Bo ta hydraulika trochę rozbudowana

Dopytać się ni zaszkodzi w " stosownym oddziale dozorowym ", ale ze 3 lata temu byłem na szkoleniu w UDT :

 

1559301201_widy.JPG.9d80a1dc63618c61d488b9ca6a37473a.JPG

A i w tych " dużych " hydraulika jest rozbudowana :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paprock napisał:

Dla mnie w zupełności wystarczy.

Jako Diagnosty - oczywiście.

Wyraziłem obawę że dla WK nie, bo "papiery" nie będą pasować. Oni pojazdu nie widzą.

1 minutę temu, Mecher napisał:

pokazuje sattelschlepper-takielunek

Więc z tłumaczem sprawę wyjaśnić, to może załatwić sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zapytał w WK jak to widzą. Czy wystarczy opis w uwagach (o różnicy w klasyfikacji między Polską a zagranicą), czy konieczne będą zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inne pytanie. Odnośnie pomocy drogowej ale przyczepy. 

Co musi mięć taka typowa przyczepa laweta żeby ją zarejestrować jako pomoc drogową ? Kolor to wiadomo i co do tego ?? Wciągarkę ?? Żółte lampy ostrzegawcze ?? Jak to dokładnie wygląda ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jasno w sumie to dalej nie jest :P. Wiadomo, że ciągnik siodłowy może zostać samochodem specjalnym pomocy drogowej tylko jeżeli zdemontujemy siodło i zamontujemy motylka. A z tymi przyczepami to dalej nie wiem :P. 

Rozporządzenie odnosi się do pojazdów, nie zaś do pojazdu członowego, który jest zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i naczepy

Mamy to też zastosować do przyczepy ?? Nie może być i już ?? No ale jak nie może to dlaczego jest taka możliwość w klasyfikacji pojazdów...

Zresztą z tego pisma wychodzi że jak wydrzemy siodło to i z ciągnika zrobimy pomoc drogową... to co jest złego w przyczepie z wciągarką ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz spokojnie wymagania dla pomocy drogowej. 

Czy przyczepa ma np. kabinę lub nadwozie ?

A teraz  25 minut póżniej,  od napisania tego co wyżej, jeśli masz jeszcze wątpliwości, pewnie najważniejsze.

Czy przyczepa jest pojazdem samochodowym, jak napisane na początku w rozdziale 9 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Logen napisał:

Co musi mięć taka typowa przyczepa laweta żeby ją zarejestrować jako pomoc drogową ? Kolor to wiadomo i co do tego ??

 

Nie ma określonych warunków technicznych, więc "wedle uznania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.02.2019 o 20:52, michal_k napisał:

Nie ma określonych warunków technicznych

Zatem ja skłaniam się ku tezie, że skoro warunki nie są określone to przyczepa nie może być pojazdem pomocy drogowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.