Skocz do zawartości

Czy musi być ważne badanie?


kurant2000

Rekomendowane odpowiedzi

Przypomnijcie mi Panowie gdzie to jest zapisane, że urzędnik ma prawo wymagać od klienta aktualnego badania technicznego , jeżeli klient chce tylko dopisać współwłasność do dowodu rejestracyjnego w akcie darowizny np. syna czy córkę ? 

Chcę dopisać dziecko jako współwłaściciel do słynnej naszem motorynki , żeby mu leciała zniżka OC, a motorower nie ma już przeglądu aktualnego. Zastanawia mnie czy Pani w WK odeśle mnie na przegląd. 

Edytowane przez kurant2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tutaj można by się uprzeć, że badanie będzie potrzebne. Wydana bowiem powinna być nowa decyzja w sprawie rejestracji. Nawet jeśli będzie to wyłącznie decyzja zmieniająca to w swej sentencji rozstrzyga ona o dopuszczeniu pojazdu do ruchu, że wszystkimi tego konsekwencjami. 

Tu niestety nie można tego porównać z innymi czynnościami o charakterze techniczno-administracyjnym. 

Ale oczywiście co kraj to obyczaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, kurant2000 napisał:

gdzie to jest zapisane

 

Nigdzie. Chociaż akurat niektórzy podciągają to jako decyzja o rejestracji, z czym się osobiście nie zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kurant2000 napisał:

klient chce tylko dopisać współwłasność

 

Czyli następuje zmiana właściciela,

częściowa ale jednak 

 

 

To teraz "marzycielsko"... 

obecnie sobie tylko dopiszemy, 

to i potem będziemy na tej samej zasadzie chcieli tylko odpisać (wykreślić),

ale nie tego dopisanego, lecz "pierwszego" 

 

i ... :x  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał - możesz to nazywać jak chcesz, ale z administracyjnego punktu widzenia minimum dla takiej sprawy to decyzja zmieniająca i z tym myślę nie możesz się nie zgodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w momencie gdy się zmieni decyzja , bo tak będzie, Pani ma prawo żądać aktualnego badania technicznego? gdzie jest taki zapis w dzienniku ustaw? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ci @michal_k odpisał. Czytałeś w ogóle ? :razz2:

 

Nie ma prawa żądać, ale może zażadać, bo ...    :)

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, blakop napisał:

z administracyjnego punktu widzenia minimum dla takiej sprawy to decyzja zmieniająca

 

Tak - decyzja zmieniająca decyzję o rejestracji. Ale nie jest to decyzja o rejestracji, bo pojazd jest już zarejestrowany, zmienia się tylko częściowo odbiorca decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Jutro się dowiemy , bo idę właśnie w tej sprawie. Zobaczymy co wymyśli WK, a może wpisze mi dzieciaka jako współwłaściciela i nie będzie stękać, że nie ma przeglądu(napewno nie odpuszczę)

dzięki wszystkim za pomoc

Edytowane przez kurant2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to dziecko? :)

 

Lokalny WK może wszystko i nic, niemniej jednak akurat w tym przypadku kiedy jest wydawana decyzja lub jej korekta/zmiana to OBT powinno być. Zgodzą się to siedź cicho i się ciesz, a jak nie godzą, to nie podskoczysz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, blakop napisał:

Jakie to dziecko? :)

duże już 

 

4 minuty temu, blakop napisał:

to nie podskoczysz :)

wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, michal_k napisał:

Ale nie jest to decyzja o rejestracji,

Art.155.KPA

"Art. 155. Decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, (...)"

To jest zmiana decyzji administracyjnej na wniosek strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest to zmiana wydanej decyzji o rejestracji (w zakresie osób), a nie decyzja o rejestracji, więc nie ma zastosowania art. 72 PORD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kurant2000 napisał:

Zastanawia mnie czy Pani w WK odeśle mnie na przegląd.

Nie nie pogoni Ciebie - dopisze współwłaściciela - co innego przy wymianie DR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze pozostaje jeszcze argument, że nie składasz wniosku o rejestrację - zawiadamiasz o zmianie danych zawartych w DR w zakresie współwłasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, blakop napisał:

No to wymiana DR u Ciebie Michał też bez ważnych badań rozumiem

nie musze wymieniać dowodu jest miejsce do dopisania współwłaściciela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, blakop napisał:

.....Zgodzą się to siedź cicho i się ciesz, a jak nie godzą, to nie podskoczysz :)

wtedy zapyta o podstawę odmowy, najlepiej z wyjaśnieniem na piśmie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dostanie taką jak napisałem. Decyzja w swej sentencji rozstrzyga o dopuszczeniu do ruchu, zatem pojazd musi mieć aktualne OBT. Decyzja zmieniająca również ma taki charakter, ponieważ rozszerza prawa będące jej sednem - czyli dopuszczenie do ruchu - na kolejne podmioty. 

To prędzej tezę że badanie nie jest tu potrzebne trudniej by było IMHO obronić. 

Natomiast można bez ważnych badań dokonać innych wpisów czy czynności nie związanych z wydaniem rozstrzygnięcia w formie decyzji w danej sprawie (różne adnotacje, odbiór zatrzymanego DR etc) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, blakop napisał:

No to wymiana DR u Ciebie Michał też bez ważnych badań rozumiem?

 

Zdaje się w rozporządzeniu jest mowa o ważnym badaniu przy wymianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.