Skocz do zawartości

Pasy w samochodzie ciężarowym drugi rząd siedzeń.


lato8

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w sprinterze 01.01.2000r na drugim rzędzie siedzeń są wymagane pasy bezpieczeństwa ?

 

Zgodnie z warunkami technicznymi Rozdział 2, wyposażenie, punkt 8, c powinny być od 31.12.1993 ?

 

Ławka jakaś dostawka po starych przepisach, brak kotwiczenia pasów , brak pasów jakich kolwiek.

Mają być punkty kotwiczenia i pasy ?

 

Auto zarejestrowane na 7 osób, 10 lat w PL. Wygląda na przebudowę za starych czasów, do tej pory przeglądy przechodził bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasy są niezbędne jeśli wymagane są dla tego pojazdu punkty kotwiczenia, a w tym przypadku punkty kotwiczenia powinny być montowane od X.2007r.

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link. Pociągnę dalej bo mi coś nie daje spokoju. 

Wracając do wątku, to poniższe trzeba rozebrać na rodzaje pojazdów, daty rejestracji i lokalizację siedzeń:

1. Pojazd samochodowy wyposaża się:

7) w punkty kotwiczenia pasów bezpieczeństwa:
a) na przednich siedzeniach; warunek stosuje się do pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 1971 r., do pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 1995 r. i do pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 20 października 2007 r.,
b) na siedzeniach innych niż przednie, skierowanych do przodu; warunek stosuje się do samochodu osobowego zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1984 r. i do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 20 października 2007 r.
- przepisów lit. a i b nie stosuje się do pojazdu z nadwoziem otwartym oraz autobusu przeznaczonego do przewozu pasażerów stojących;
8 ) w pasy bezpieczeństwa na siedzeniach wyposażonych w punkty kotwiczenia; przepis stosuje się do:
a) przednich siedzeń w samochodach osobowych, zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu:
- 30 czerwca 1971 r. - z silnikiem o pojemności skokowej powyżej 1400 cm3,
- 31 grudnia 1971 r. - z silnikiem o pojemności skokowej od 1000 cm3 do 1400 cm3,
- 30 czerwca 1972 r. - pozostałych,
b) siedzeń innych niż przednie - w samochodach osobowych zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 1993 r.,
c) siedzeń w pojazdach innych niż wymienione w lit. a i b, wyposażonych w punkty kotwiczenia pasów bezpieczeństwa - zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1993 r.;
przepisów lit. a-c nie stosuje się do pojazdu z nadwoziem otwartym;

 

A mnie korci ostatni opis, ten przy literce c, a w szczególności czego dotyczy zwrot "siedzeń w pojazdach innych niż wymienione", czy idzie o siedzenia, czy o pojazdy? :silent:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to samochód inny niż osobowy, bo osobowy jest wymieniony w literce a, i samochód inny niż osobowy, bo osobowy jest również wymieniony w literce b, zarejestrowany po dniu 31 grudnia 1993 ma mieć pasy bezpieczeństwa na siedzeniach wyposażonych w punkty kotwiczenia pasów bezpieczeństwa. A podobno dla samochodu innego niż osobowy, czyli dla samochodu ciężarowego punkty kotwiczenia pasów bezpieczeństwa wymaga się na siedzeniach innych niż przednie dopiero po dniu 20 października 2007 roku.

To jak te pasy pogodzić z punktami w drugim rzędzie siedzeń w aucie ciężarowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Przyznam , że miałem wątpliwości i nie zrobiłem tego badania, nie podszedłem do niego. Inna sprawa, że przegroda była z płyty pilśniowej i ławka dla 4 osób zamontowana na 4 śrubach 8mm co wydawało mi się zbyt słabym rozwiązaniem, ale jak pasów nie ma to i siły przy kolizji na nią by nie działały chyba ,że ładunek będzie napierał...

 

W trosce o moje 4 litery i niepewności jakie mnie naszły grzecznie odesłałem klienta, a teraz chciałem się do edukować.

 

 

Edytowane przez lato8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na brak obowiązku posiadania punktów kotwiczenia, pasów w pojeździe ciężarowym w drugim rzędzie siedzień przed 20.X.2007r. pasów nie wymagamy.

 

CHYBA, ŻE POJAZD POSIADA FABRYCZNE PUNKTY KOTWICZENIA LUB ZOSTAŁY ONE W WIDOCZNY SPOSÓB USUNIĘTE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Paprock napisał:

i do pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 20 października 2007 r.,

Ta data ze względu na DMC chyba nie jest tu istotna. Chyba, że rzeczony MB ma DMC wyższe niż 3,5 [T] ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie o tych siedzeniach. To zostało wycięte z literki a, przy której opisano przednie siedzenia.

Tematem są siedzenia inne niż przednie! Te, opisane przy literce b.

Oczywiście obie literki odnoszą się do punktów kotwiczenia pasów bezpieczeństwa.

A rozebrać trzeba, czy tematyczny samochód ma mieć pasy bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Sprinter ciężarowy 3500 kg dmc

 

Ciekawe ilu diagnostów wiedziało o tym , że pasów być nie musi, a ilu , że trzeba zrobić przegląd bo wcześniej ktoś zrobił.

Edytowane przez lato8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Paprock napisał:

Ale tu nie o tych siedzeniach.

Zgadza się :P sam z tym przepisem już miałem parę lat temu do czynienia z siedzeniami skierowanymi bokiem do kierunku jazdy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lato8 napisał:

Ciekawe ilu diagnostów wiedziało o tym , że pasów być nie musi, a ilu , że trzeba zrobić przegląd bo wcześniej ktoś zrobił.

 

- ja bym losu nie kusił, bo jeszcze trafi mi się ławka z czterema siedzeniami a na niej albo pasy trzypunktowe, lub dwupunktowe, a może być nawet zestaw mieszany! :nausea:

:evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.