Skocz do zawartości

Badanie - ustalenie danych do rej. pojazdu z USA


pieter77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj zrobił mój zmiennik badanie pokolizyjne i ustalenie danych do rejestracji pojazdu z USA ( 2018r.) - pojazd na PC i czerwone tablice.

Dzisiaj dzwonią z WK jak mógł  zrobić ustalenie danych skoro pojazd USA i nie posiada homologacji europejskiej - powinien zrobić okresowe przed I rej. w Polsce tak twierdzi WK.

Czy może mi ktoś podać podstawę prawną że nie mógł tego zrobić i że jest wymagana homo europejska? (lampy wymienione, przeciwmgłowe dołożone itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • pieter77 changed the title to Badanie - ustalenie danych do rej. pojazdu z USA

To klient określa jakie badanie chce.Jeżeli przyjeżdża i chce ustalenie danych,to mam na siłę robić okresowe?Chyba ,że WK jasno stwierdziło jakie badania mają być wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, mirek.g napisał:

Prawda, tylko auta z unii uznajemy badania

To urzędnik decyduje czy je uznać, czy też nie. Stacji nic do tego. Skoro urząd dokonał rejestracji tego pojazdu i określił jakie jeszcze badanie chce to klient takowe wykonał, chyba że nie dokońca zrozumiał jakie badanie ma być. To nie znartwienie stacji tylko klienta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pieter77 napisał:

jak mógł  zrobić ustalenie danych skoro pojazd USA i nie posiada homologacji europejskiej

 

Mógł zrobić, ale i tak wymagane jest okresowe przed pierwszą rejestracją. Oczywiście zakładam, że to pojazd bez europejskiej homo, więc urząd nie da mu badania "z automatu" na 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że zmiennik dobrze się wczytał 

nie wiem czy się dobrze wczytał - z tego co wiem to klient przyszedł i powiedział że chce zarejestrować pojazd

Nadal mnie interesuje podstawa prawna że nie mógł tego wykonać bo pojazd nie ma europejskiej homologacji

dodam jeszcze że ja zrobiłem takie samo badanie bodajże w październiku ubiegłego roku i pojazd zarejestrowali tylko że w innym WK

Widzę że co WK to inna interpretacja 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że tam nie ma napisane że pojazd ma mieć europejską homologację do rejestracji - ustalenie danych - bo przecież z urzędu dostaje 3 lata

14 minut temu, magentis2 napisał:

widocznie miał ważne

z USA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, pieter77 napisał:

bo przecież z urzędu dostaje 3 lata 

 

Nie dostaje - art. 81 ust. 3 oraz ust. 4 pkt 2 PORD.

1 godzinę temu, pieter77 napisał:

nie mógł tego wykonać bo pojazd nie ma europejskiej homologacji

 

Wykonać mógł, ale do rejestracji potrzebne jest OBT przed pierwszą rejestracją - podstawę wskazałem wyżej.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albowiem ,niezbadane są decyzje WK.Nie wiemy czego oczekiwali,jakie badanie kazali zrobić jak wydawali PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, magentis2 napisał:

Albowiem ,niezbadane są decyzje WK

No właśnie

6 minut temu, michal_k napisał:

art. 81 ust. 3 oraz ust. 4 pkt 2 PORD

@michal_k dzięki za wyjaśnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient coś usłyszał , a że niekoniecznie zrozumiał to wyszło jak wyszło. Diagnosta  podstawowa wiedzę też powinien posiadać ,że w USA jest trochę inaczej niż w UE.

Odnośnie pojazdów z USA tok w celu zobrazowania tematu,  można  wpisać nr VIN w wyszukiwarkę internetową .

Edytowane przez wadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wadi napisał:

,że w USA jest trochę inaczej niż w UE

Może mój zmiennik trochę pochopnie postąpił

Dzięki za odpowiedzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeżeli o sam termin idzie, bo z " pojazdem " wszystko git ( wykluczymy gazy, taxi ) dałbym na 2 lata lub dopełniłbym do pięciu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blakop napisał:

Można też śmiało dopełnić do trzech

Nie mów tak tego głośno bo zaraz cię zjadą że tylko WK może tak robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu można z USA robić pierwsze badanie czy nie? (nie miałem jeszcze) 

Trochę tego jeździ w PL.
Jeśli oczywiście nie jest napisane złom itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można robić, tylko mądrze robić. Pojazdy amerykańskie najczęściej nie posiadają dowodów rejestracyjnych i o dacie pierwszej rejestracji za oceanem też można zapomnieć. Tu loża szyderców deko sobie kpi w temacie z dopełnianiem. Żeby dopełnić, to trzeba wiedzieć od czego do czego można to wykonać. Mam tu na myśli wyraźnie podane daty w dokumentach rejestracyjnych jak i obowiązujące interwały terminów badań.

 

Co do daty pierwszej rejestracji takiego amerykańca, to Warunki Techniczne precyzują to jako  "stosuje bo się rozumie":

3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) „stosowaniu warunków technicznych w zależności od daty zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy”, rozumie się przez to stosowanie tych warunków odpowiednio do daty pierwszej rejestracji pojazdu, którą jest:

a) data pierwszej rejestracji pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub pozwoleniu czasowym, z zastrzeżeniem lit. b i c,
b) data pierwszej rejestracji za granicą w przypadku pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą,
c) data zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy podana przez organy, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy,
d) 1 stycznia roku produkcji – w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy, dla którego nie można ustalić daty pierwszej rejestracji za granicą;

 

No a Instrukcja Rejestracji takie cuda o dacie pierwszej rejestracji mówi:

Dane i informacje, o których mowa w ust. 1a–1c zamieszcza się odpowiednio w poszczególnych rubrykach pozwolenia czasowego albo dowodu rejestracyjnego, stosując następujące zasady:66)
1) w rubryce przy kodzie A – wpisuje się numer rejestracyjny pojazdu;
2) w rubryce przy kodzie B – wpisuje się datę pierwszej rejestracji pojazdu; w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy i rejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po raz pierwszy jest to dzień pierwszej rejestracji pojazdu za granicą;

jeżeli w dokumentach załączonych do wniosku o rejestrację pojazdu brak jest informacji o dacie pierwszej rejestracji pojazdu, to w tej rubryce wpisuje się datę 1 stycznia roku produkcji pojazdu;

 

Po mojemu sprawa z amerykańcami wydaje się prosta i żeby w prosty sposób wykonać badanie i w prosty sposób wyznaczyć termin badania, to najprościej taki pojazd w WK zarejestrować. Pobrać PC wraz z Pozwoleniem Czasowym i prosto na stację udać się pojazdem. Prawda, że łatwe i... proste. :wink:

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Paprock napisał:

Tu loża szyderców deko sobie kpi w temacie z dopełnianiem.

Ok.ok, :ok po prostu byłem mało precyzyjny .

7 minut temu, Paprock napisał:

Żeby dopełnić, to trzeba wiedzieć od czego do czego można to wykonać.

I tu Kolega bardzo precyzyjnie to wyjaśnił :piwo

cytowałem zdania po całości , żeby nie był.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pastuszek napisał:

To w końcu można z USA robić pierwsze badanie czy nie?

 

Nie można. Tylko tzw. badanie "zerowe" wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.