Skocz do zawartości

Pobieranie opłatyewidencyjnej(CEPIK)


jaka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem. Mianowicie "Jak dopisać opłatę CEPIK uiszczaną po odabraniu(i oczywiście wbijaniu przeglądu w dowód) dowodu rej. zabranego za przez Policję za brak bad. tech? Chodzi mi o program Patronat wersja 3.5L.Bo jeżeli jest to możliwe tylko poprzez korekcję badania tech. wykonanego wcześniej to coś tu nie tak, bo jeżeli klient przyjedzie w jednym miesiącu na badanie z zabranym dow. a następnie odbierze go w innym miesiącu To CEPIK(poprzez korekcję wpisu) zapamiętany będzie na pierwszy miesiąc.Zaznaczam że nadal wysyłamy raporty pisemnie.Być może jest inny manewr w tej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam program Stacja 2000 , w takiej sytuacji robie korekte do badania zapisanego wcześniej np w grudniu dopisuje serie dowodu rej , pobraną opłte ewidencyjną , opłatę pobierasz za pieczątke i w danym dniu ją przystawiasz i bierzesz opłatę ewidencyją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jaka datą wpisujesz w dowód ? Oczywiście z data badania ! Więc w dniu badania pobierasz opłatę 2zł informując klienta że opłata na CEPIK została pobrana bo na zaświadczeniu nie może jeżdzić tylko musi wrócić po pieczątke. Nie komplikujmy sobie życia pobierajmy opłatę przy badaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i prawidłowo tylko jak to zapisujecie w programie Patronat(jeżeli z takowego kozystacie).Oczywiście chodzi o post Berecika.Pamiętajmy opłatę pobiera się dokonując wpisu w dowód rej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam program Stacja 2000 , w takiej sytuacji robie korekte do badania zapisanego wcześniej np w grudniu dopisuje serie dowodu rej , pobraną opłte ewidencyjną , opłatę pobierasz za pieczątke i w danym dniu ją przystawiasz i bierzesz opłatę ewidencyją

A klient przyjechał do ciebie po pieczętke w styczniu 2006(zaznaczam-robiłes bad tech w grudniu 2005 za zabrany dowód rej. ze względu na brak bad.tech) teraz mu wbijasz w d.rej. pieczęć i co? Opłata na poprzedni rok.Jak widzę to ta sprawa dziwnie pechnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My pobieramy opłatę w dniu badania bo wiadomo przecież że gościu przyjedzie po pieczątke. Wchodzenie w korekte jest bezsensowne.

 

No niestety nie posiadam takiego programu

Raczej stety bo iteesowski program do pięt niedorasta stacji2000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My pobieramy opłatę w dniu badania bo wiadomo przecież że gościu przyjedzie po pieczątke.

I tu bym polemizował ...

 

A jeśli - hipotetycznie - będzie miał wypadek i zafunduje sobie badania powypadkowe z okresowym - to co ? Będzie o 2 zł do tyłu ;-(

 

Powinno się pobierać wtedy, kiedy Klient przyjedzie po wpis ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno się pobierać wtedy, kiedy Klient przyjedzie po wpis ...

 

ale nic nie stoi na przeszkodzie by w dniu badania ustalić z klientem czy będzie stęplował w DR jeśli stwierdzi że tak to informuję że pobieram opłatę i czekam na jego powrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno się pobierać wtedy, kiedy Klient przyjedzie po wpis ...
opłatę pobierasz za pieczątke i w danym dniu ją przystawiasz i bierzesz opłatę ewidencyją
My opłate ewidencyjną pobieramy w dniu kiedy wbijamy w dowód pieczątke.

 

Dokładnie tak. Nie ma co gdybać. Proponuję sprawdzić przepis:

Prawo o ruchu drogowym:

Art. 82. 2. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany, kolejny termin badania technicznego wpisuje do dowodu rejestracyjnego uprawniony diagnosta po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania i po uiszczeniu przez właściciela pojazdu opłaty ewidencyjnej.

 

Po dokonaniu wpisu do dowodu rejestracyjnego diagnosta pobiera opłatę. Odpowiedź prosta bez interpretacji. Czysty przepis. Nie w dniu wykonania badania i wystawienia zaświadczenia.

 

 

(Dz. U. z 2005r. Nr 103, poz. 870) rozporządzenie o opłacie ewidencyjnej:§ 2. Wysokość opłaty ewidencyjnej wynosi:

2) za wpisanie do dowodu rejestracyjnego przez uprawnionego diagnostę kolejnego terminu badania technicznego pojazdu - 2 zł;

 

 

ale nic nie stoi na przeszkodzie by w dniu badania ustalić z klientem czy będzie stęplował w DR jeśli stwierdzi że tak to informuję że pobieram opłatę i czekam na jego powrót

Niestety stoi na przeszkodzie pobranie opłat w chwili badania. Byłoby to niezgodne z obowiązującymi przepisami ustawą i aktem wykonawczym.

 

Bez względu na to jaki to będzie program czy STACJA 2000 czy PATRONAT (zdaje się autorstwa ITS obecnie program na poziomie) opłatę ewidencyjną pobiera się po dokonaniu wpisu. I to nie ja mówię tylko przytoczone przepisy tak stanowią.

 

Pierwsze pytanie jak wytłumaczy się Izbie Skarbowej nadmiar gotówki w kasie nigdzie nie mogącej być zaewidencjonowanej do czasu wbicia pieczątki do dowodu rejestracyjnego.

 

Drugie pytanie a co gdy klient zostawi diagnoście 2zł. zadatku i obieca, że wróci a w między czasie zmieni swój byt na nieżywy. Po postępowaniu spadkowym samochód zostanie przerejestrowany i nikt nie wróci na stację po wbicie pieczęci tylko co najwyżej po duplikat z zaświadczenia z badania (weźmy mniej dosadny przykład sprzeda samochód i nowy właściciel zrobi sobie badanie nowe w innym mieście tam też pobiorą opłatę 2zł.). A jak przerejestruje pojazd nowy właściciel to zapłaci opłatę ewidencyjną w wysokości 5zł. w organie rejestrującym.

I co wówczas zrobi diagnosta, który pobrał zadatek na opłatę ewidencyjną? Są to pieniądze MSWIA. I jak to zaewidencjonuje skoro nie dokonał wpisu? Może kupi bilet autobusowy za 4,40 w dwie strony by odwieźć rodzinie niesłusznie pobraną opłatę ewidencyjną a może przeznaczy ją na inny szczytniejszy cel .....

 

Nie tylko przepisy ale i logika podpowiada mnie zgodzić się zarówno z wypowiedziami diagnostów jak i administratora, że opłatę pobiera się po dokonaniu wpisu do dowodu rejestracyjnego.

 

Co do korekty i odnotowania pobrania opłaty ewidencyjnej to trzeba na to spojrzeć z punktu diagnosty-informatyka. Badanie wykonane w grudniu 2005 i opłata ewidencyjna pobrana w styczniu 2006r.

 

Podzielałem również te wątpliwości jeszcze kilka miesięcy temu. Zgłosiłem odpowiednim osobom w MSWIA oraz NORCOM i nikt z nas nie widzi problemu ponieważ odnotowanie opłaty zostanie ujęte w dniu w którym dokonano wpisu w dowód czyli np. w styczniu roku następnego za pomocą funkcji korekta". Funkcja ta odnotuje datę korekty i będzie wiadomo dodatkowo z jaką datą dokonano wpisu w dowód rejestracyjny oraz który diagnosta ją pobrał.

 

Poruszane zagadnienie jest niby drobnostką ale jakże istotną i cieszę się, że został ten temat poruszony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wracając do tematu - nie ma nikogo, kto podpowie, w jaki sposób można "wstecz" pobrać opłate w programie PATRONAT ?

 

No Panowie, tylu Was na nim pracuje - u nas za przynależność do grupy użytkowników innych programów skalpować nie będziemy ;-) Hmmm, przynajmniej nie dzisiaj ;-):lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo o ruchu drogowym:

Art. 82. 2. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany, kolejny termin badania technicznego wpisuje do dowodu rejestracyjnego uprawniony diagnosta po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania i po uiszczeniu przez właściciela pojazdu opłaty ewidencyjnej.

 

A gdzie tu jest choć pół słowa o tym, że pobranie opłaty ma nastąpić w na 30 sekund przed wbiciem pieczątki ??? Z tego wynika jedynie, iż hronologia musi być taka, że nie wolno wbić pieczątki nim się nie pobierze 2 PLN. Czyli może zostać pobrane rónie dobrze tydzień wcześniej.

 

(Dz. U. z 2005r. Nr 103, poz. 870) rozporządzenie o opłacie ewidencyjnej:§ 2. Wysokość opłaty ewidencyjnej wynosi:

2) za wpisanie do dowodu rejestracyjnego przez uprawnionego diagnostę kolejnego terminu badania technicznego pojazdu - 2 zł;

 

Tak samo sformułowano "opłata za badnie techniczne" i nie oznacza ono, że tej opłaty nie można pobierać z góry.

 

Nie tylko przepisy ale i logika podpowiada mnie zgodzić się zarówno z wypowiedziami diagnostów jak i administratora, że opłatę pobiera się po dokonaniu wpisu do dowodu rejestracyjnego.

 

W zasadzie zgadzam się, ale jest to logika, która nie uwzględnia logiki działania firmy. IMHO samo formuła "opłaty ewidencyjnej" to jedna z naj głupszych rzeczy jaka odbywa się podczas badania. Głupie 2 pln, która nie wyłazi na paragonie z fiskalnej, tłumaczyć się trzeba przy każdym badaniu jabym okradał klienta. I jeszcze kombinować z tą śmieszną 2 jak klientowi przypomni się o pieczątce za 3 miesiące???

A pobrać to w cholerę z góry i zapomnieć. A jak klient zapomni powrócić to CEPiK dostanie 2 PLN ekstra :) i US nie doczepi się do niczego po kasa jest ewidencjonowana i wszystko czarno na białym

 

I niech mi ktoś wyjaśni dlaczego te 2 PLN jakiś mądry wymyślił od pieczątki a nie od badania. Przecież w momencie jak ruszy CEPiK w 100% to nawet wynik "nie spełnia" będzie przetwarzany w w/w ewidencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niech mi ktoś wyjaśni dlaczego te 2 PLN jakiś mądry wymyślił od pieczątki a nie od badania.

Ponieważ 2zł pobiera również WK za wstęplowanie przeglądu z Zaśw. (klient nie może płacić 2x za to samo)

Ciekawi mnie czy WK też pobierają po wstęplowaniu ? Z moich obserwacji wynika że juz przy wystawianiu PC a nie przy odbiorze DR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika że juz przy wystawianiu PC a nie przy odbiorze DR

To racja , ale klient jest przypisany do tego urzędu z racji zameldowania, chociaż też może zmienić natychmiastowo swój adres np. 2 lata we Wronkach.

Na stacji pobieramy 2 zł. po dokonaniu wpisu do dowodu i wbijamy do listy, z poprzedniego miesiąca importujeny zaległe opłaty. Jak klient chce zmienić jutro dowód to jego sprawa . Opłata jest za czynność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! juz rozwiewam wszelkie watpliwości związane z opłata ewidencyjną pobieraną w programie Patronat.

Zaległa opłatę ewidencyjną wprowadzamy tylko i wyłacznie poprzez tryb korekcji rekordu badania dotyczy to również roku 2005r. Program sobie przensi wpisy z poprzedniego miesiąca i roku . Rozmawiałem z twórcą programu zaleca wersję 3.55 beta. Aktualizacja na www.patronat.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadamy żadnego z w/w programów. Pracujemy jeszcze na autorskim programie informatyka z Gorzowa Wlkp. i na szczęście nie mamy opcji "pobrano opłatę 2zł" ,ale niestety zaopatrujemy się w bloczki KP- ogólnodostępne w księgarniach i ręcznie wypisujemy dowód wpłaty przez klienta na CEPiK. Z tego powodu nie mamy problemu z wystawieniem pokwitowania dla klienta na te 2zł w dniu kiedy przyjdzie z dowodem po pieczątkę. W Uwagach w naszym programie odnotowujemy tylko, że dokonano wpisu w "DR/BAA...." dnia tego i tego. Z jednej strony trochę roboty jest ale nie ma problemu z korygowaniem "rekordów" i zastanawianiem się jak i kiedy pobrać te 2zł. Śmiejecie się pewnie, że przestarzały mamy programik ale wpisanie danych z DR zajmuje mało czasu, a jak pojazd jest w bazie to wystarczy stuknąć kilka razy Enterem i po wpisywaniu. Mam nadzieję że Szefostwo kiedyś kupi jakiś nowszy programik ale na to trzeba poczekać bo nie lubią zmian. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że Szefostwo kiedyś kupi jakiś nowszy programik ale na to trzeba poczekać bo nie lubią zmian.

Obawiam się, że dużo czasu mieć na to nie będą. W momencie zakończenia pilotażu dotyczącego CEPiK-u wszystkie SKP będą z urzędu (Prawo o Ruchu Drogowym) zmuszone do przesyłania danych do CEP. Teoretycznie - ma to nastąpić za ok. 2 miesiące.

 

Z tego co wiem - autor programu, na którym Państwo pracujecie, nie będzie go dalej rozwijał i nie przewiduje takiej opcji u siebie. W DOS-ie na pewno zrobić tego się nie da - pozostaje więc Windows. Takie dotarły do mnie słuchy od SKP, które zrezygnowały z jego usług i zakupiły nasz system STACJA 2000.

Myślę jednak, że musicie do niego zadzwonić i u źródeł sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości.

 

Nie zostawiajcioe sobie wszystkiego na ostatnią chwilę - nie będzie czasu na jakiekolwiek manewry ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak CEPIK ruszy to opłata 2 zł nie będzie chyba potrzebna, bo na co ?

Oj pewnie się zdziwimi bo można tą opłate 2 zł na wprowadzenie cepiku zmienić na 3 zł na utrzymywanie.

 

A ja pobieram opłate podczas badania przed wbiciem pieczątki ( po konsultacjach z klientem) jak przyjedzie po pieczątke za jakiś czas to nic nie musze korygować :lol:

a mało tego jak mam badanie i klient powie mi że zmienia dowód (kupił właśnie pojazd) to nie wbijam mu pieczątki tylko wystawiam zaświadczenie (i wtedy oszukuje cepik? - może się lepiej nie przyznawać ?) ale na zaświadczeniu uzupełniam też dane techniczne :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak CEPIK ruszy to opłata 2 zł nie będzie chyba potrzebna, bo na co ?

..... to nie wbijam mu pieczątki tylko wystawiam zaświadczenie......

Wydaje sie ze nie robisz dobrze niewbijajac pieczatki, zaswiadczenie mozesz wystawic i pieczateczke w dowodzie kniecznie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

A jak klient przyjedzie na badanie i chce zapłacić fakturą przelewową, a 2zł na CEPiK nie ma.

Ustawodawca chyba tego do końca nie przewidział i uważa, że każdy zawsze ma chociaż 2zł w kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu, jak umieściliśmy ramkę dotyczącą opłaty ewidencyjnej na FV, nikt nam nie kwestionuje faktur przelewowych. Chyba, że jest coś, o czym nie wiem ...

Są problemy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.