Skocz do zawartości

badanie na rolkach 4x4


szymonp

Rekomendowane odpowiedzi

W maha jest opcja 4x4 tylko pomiar odbywa się z pilotem  , wjedź na próbę  zwykłym autem ,  włącz opcje 4x4 i pilotem włączasz napęd jednego koła   i wtedy jedna rolka kreci się w prawo a  druga w lewo . na monitorze widać wartości dla jednego koła i analogicznie wykonujesz dla drugiego  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie opcje. Czyli rozumiem  że mam wybrać20190403_172736.thumb.jpg.b0c92109037a2b896000563d295aa67d.jpg tryb pomiaru dwukierunkowego dla napędu 4x4 stałego? czy tez rozłączany? I zarówno przednią oś się sprawdza z pilota jak i później drugą. I pytanie dodatkowe co to jest ta ostatnia opcja BPS Pseudo Allrad ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb "badanie bez pojazdu" uruchamia się banknotem umieszczonym w dowodzie rejestracyjnym.

Jak robiłem czteronapedowe beemki to o dziwo nic nie rzucało i blokowało. Później gdzieś doczytałem że tam napęd na przednie koła załącza sie dopero po naciśnięciu pedału gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już od wczesnych lat 90-tych XX wieku samo załączenie jak i rozdział mocy jest powodowany właśnie warunkami drogowymi jak i generowaną mocą pojazdu i nie jest wartością i czynnikiem stałym... Przynajmniej w sporej części pojazdów - w tym Jeep'ów (nawet z najstarszych roczników).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Mahy sposób badani jest prosty bo włączyć trzeba jeden zespół rolek a drugie koło będzie się obracało w przeciwnym kierunku i nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia pojazdu. Sprawy się komplikuje gdy linia ma zamontowane hamulce w rolkach i włączenie jednego zespołu rolek nie doprowadzi do tego, że drugie koło będzie się obracało swobodnie. W takim przypadku trzeba obowiązkowo wybrać napęd 4x4 a wówczas jeden zespół rolek będzie si.ę kręcił do przodu a drugi do tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Arton napisał:

 

Jak robiłem czteronapedowe beemki to o dziwo nic nie rzucało i blokowało. Później gdzieś doczytałem że tam napęd na przednie koła załącza sie dopero po naciśnięciu pedału gazu.

BMW z Xdrive ma skrzynie rozdzielczą i napęd jest napędem stałym w normalnych warunkach przyjmuje wartosci 40-60 , przy czym płynnie może rozkład tego momentu się zmieniać.

Co do lini. U mnie CARTEC ma tryb 4x4 jedna rolka w przód druga w tył i nie ma problemu. Przy czym faktycznie występuje sciąganie pojazdu w jedną stronę dlatego raczej badanie tego typu robie na wolnej prędkosci rolek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, danielg539 napisał:

W takim przypadku trzeba obowiązkowo wybrać napęd 4x4 a wówczas jeden zespół rolek będzie si.ę kręcił do przodu a drugi do tyłu.

czyli rozumiem że tryb pomiaru dwukierunkowego w przypadku mahy?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma włącznika żadnego... w instrukcji nic nie ma na temat 4x4... tylko opisany normalny przebieg badania hamulcow na rolkach w aucie osobowym i motocyklu...przystawka 4x4 czyli masz na mysli dodatkowe rolki co sie podkłada pod tylną oś koła???

Edytowane przez mike_van_mik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przystawka, to może być też "moduł". Ty się spytaj swoich gigantów dlaczego oni tak się obawiają tego cztery razy cztery, bo może ten sprzęt skonfigurowany NIE jest! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas na maha wybiera się klawiszem F9 tryb badania 4x4. Przed modernizacją trzeba było jeszcze pstryczek na szafie przestawić.


Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mike_van_mik napisał:

przystawka 4x4 czyli masz na mysli dodatkowe rolki

Nie. Ja na szafie mam taki magiczny włącznik 4x4 ( po przełączeniu jedna rolka kręci się w prawo a druga w lewo " przy włączonej jednej rolce ma się rozumieć " ) głównie styczniki elektryczne robią tą robotę (moduł) - podejrzewam, że ich nie ma twoje urządzenie - dlatego też w instrukcji obsługi brak opisu do badania 4x4. :icon_wink:

4x4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nom nie mam guziczka czerwonego... dokladnie identyczny sprzet tylko bez guzika. W takim razie fachowcy leski66 i paprock jak proponujecie wykonac badanie 4x4? :) p.s. Paprock ty to chyba 24/24 obserwujesz to forum :) ale to dobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak u kolegów mały przełącznik na szafie a później F5 na ekranie i dalej procedura jak z normalny autem tylko z pilota i koła badamy pojedynczo

20190404_172751.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, mike_van_mik napisał:

p.s. Paprock ty to chyba 24/24 obserwujesz to forum :) ale to dobrze ;)

 

- no tak się jakoś poskładało, że badań robię bardzo mało i mam duuużooo wolnego czasu, ale to dobrze. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mike_van_mik napisał:

nom nie mam guziczka czerwonego

To nie guziczek tylko lampka ostrzegawcza,  informująca że załączone są rolki w trybie 4x4.  A  " włączniczkiem " jest ten czarno-biały " wihajsterek " po przekręceniu w prawą stronę uruchamia tryb rolek 4x4 i wtedy świeci się ta czerwona lampka ostrzegawcza. Żeby nie  rozwodzić się o napędach stosowanych w pojazdach 4x4 najbezpieczniej ( myślę o Twoim przypadku ) jest zapiąć opóźnieniomierz i dokonać sprawdzenia hamulców - (WSH). A w międzyczasie cisnąć " szefostwo " o doposażenie w 4x4 .:wink:

7 minut temu, Paprock napisał:

ale to dobrze

Na pewno z korzyścią dla NAS :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mike_van_mik napisał:

czyli rozumiem że tryb pomiaru dwukierunkowego w przypadku mahy?????

Niekoniecznie ale obowiązkowo trzeba włączać tylko jeden zespół rolek a ponieważ rolki nie posiadają hamulca to drugie koło będzie napędzało drugi zespół rolek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten mały pstryczek-elektryczek coś konkretnego załącza/wyłącza. I teraz pozostaje pytanie czy u Kolegi w szafie jest cokolwiek do włączenia/wyłączenia chociaż pstryczka nie ma. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pstryczek dokładali bo niekiedy  przy wyłączeniu z programu styczniki nie rozłączy i prawa rolka startowała w prawa i po chwili ruszała w lewo

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.