Skocz do zawartości

Hak - brak numeru homologacji


wimtus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś miał do czynienia z hakami tej firmy (w załączniku tabliczka znamionowa). Zapewne od razu widać na czym polega mój problem. Zakupiłem hak do auta Opel Astra II, jest to nowa sztuka kupiona od pewnego sklepu na znanym portalu aukcyjnym. Zwróciłem się w tej sprawie do sprzedawcy, ten do producenta... cisza. W międzyczasie znalazłem także aukcje z używanym hakiem także do OPLA, która wygląda tak:

https://allegro.pl/oferta/hak-holowniczy-astra-ii-g-kombi-7pin-tabliczka-7688821937

Jak widać (dla potomności zamieszczam zdjęcie w załączniku) na tamten tabliczce także nabitego numeru homologacji.

 

Czy ktoś z was miał do czynienia z produktami tej firmy ?

tabliczka_znamionowa.jpg

aukcja_foto.jpg

W ogóle pod tym adresem jest firma TMT, która produkuje haki. Dopiero w CEIDG znajduje się takie coś:

https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/SearchDetails.aspx?Id=d3145645-aa61-4cf5-9b8a-fe7a74b1703a

https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/SearchDetails.aspx?Id=e1d11f39-4ebf-4346-b124-36691984d56d

https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/SearchDetails.aspx?Id=ae86fb50-e186-4cc0-81d5-3b5900c42503

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to E20 ?

  • E20 (duże „E”) – jest to homologacja potwierdzająca ECE wydawana według przepisów regulaminu nr 55 „Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji mechanicznych elementów sprzęgających zespołów pojazdów „
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie jesteś diagnostą ? Chyba nie... Wiesz z czego składa się numer homologacji ? Jeżeli EKG ONZ to "E" + kraj "20"=Polska + numer regulaminu "55" i seria poprawek "-01" a do tego musi być numer homologacji.

To ja może podjadę do Ciebie to wystawisz mi "kwita" abym mógł pójść do WK i otrzymać wpis w dowód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA Warszawa, dnia 15 grudnia 2016 r. Poz. 2022

DZIAŁ III Rozdział I warunki ogólne

Warunki techniczne pojazdu samochodowego i przyczepy przeznaczonej do łączenia z tym pojazdem

§ 7.8. ) Pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczepy oraz przyczepa powinny być wyposażone w odpowiednie urządze- nia sprzęgające, o których mowa w Regulaminie nr 55 EKG ONZ. Połączenia elektryczne urządzeń sprzęgających powinny być wykonane w sposób zgodny z aktualnym poziomem wiedzy inżynierskiej zapewniający bezpieczeństwo w ruchu dro- gowym. Poziom wiedzy jest opisany w normach: PN-ISO 1724, PN-ISO 3731, PN-ISO 3732, PN-ISO 1185.

 

wg mnie mają spełniać regulamin 55 EKG ONZ to nie znaczy że na tabliczce ma mieć dodatkowe oznaczenie w postaci 55 EKG ONZ wystarczy E

 

może czegoś nie rozumiem to mnie popraw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Homologacja to nie jest CE. To ja może od jutra zacznę w stodole spawać haki do aut zamiast pierdzielić się w wydawanie kasy na hamologacje oraz utrzymania ISO (lub pochodnego) aby zachować kontrolę jakości produkcji ? 

@Mecher

Na tej faktycznie jest. Jednak ktoś musiał nabić parametry na hak a numer homologacji nie został uzupełniony. Tak jest w dwóch przypadkach a ja od tygodnia czekam na odpowiedź. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wimtus napisał:

aby zachować kontrolę jakości produkcji ? 

wg mnie nie ma żadnej już w Polsce kontroli jakości 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie pytanie jest zadane w pierwszym poście ? Wyczuwam tu jakiś problem z rozumieniem treści. Pytam się czy ktoś z was miał do czynienia z produktami tej firmy i czy brakowało tam oznaczeń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spotkałem się z hakiem z al...o, który nie posiadał homologacji. W komplecie nawet były śruby klasy 5.8. W mojej ocenie teh hak to co najwyżej może służyć do mocowania bagażnika rowerowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wimtus napisał:

brakowało tam oznaczeń

To nie pierwszy przypadek, że producenci nie zamieszczają wszystkich informacji. Skoro masz urządzenie od wytwórcy, nie masz wątpliwości co do wykonania, to nie łam sobie głowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wątpliwości co do wykonania samego haka, trochę co do samego sposobu montażu - na rynku istnieją dwa rozwiązania gdzie w jednym stosowane są podkładki powiększone a w drugim taki całkiem spory kawałek płaskownika. Oczywiście mówię o punkcie kotwiczenia do nadwozia. Problem jest taki, że nie każdy diagnosta to klepnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wimtus napisał:

Problem jest taki, że nie każdy diagnosta to klepnie

Ja bym się poważnie zastanawiał. Poprosił bym o instrukcję montażu i sprawdził jaka tam jest wpisana homologacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to wygląda to na garażową robotę.

Pewnie to jakaś mała firma, która ma homo na kilka najpopularniejszych haków a reszta to produkcja garażowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnej instrukcji chyba nie zamieszczają numeru homologacji, już pomijam że firma jest CTD a instrukcje wyglądają dokładnie tak samo jak te dostępne na stronie TMT (firma o tym samym adresie).

 

 

Ps. Przy okazji mam takie pytanie - czy w kontekście tego "nowego" zapisu dotyczącego "E" do haków jest szansa na "wbicie w dowód" haka wyprodukowanego w czasach gdy o "E" i "e" nikt nie słyszał ? Są  jakieś ichnie oznaczenia niemieckie z tamtego okresu. Auto z początku lat 90, hak także. Już nawet kiedyś byłem na takich badaniu ale to było dwa lata temu i wtedy nie dokonałem wpisu w dowód (karty pojazdów nie mogłem znaleźć), od tego czasu hak był zamontowany ale ze ściągniętą kulą.

Edytowane przez wimtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steinhof dostarcza wraz z instrukcją montażu homologację.

Zresztą każdy wiodący producent na swych stronach internetowych udostępnia homologację do swych wyrobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet instrukcja montażu wygląda specyficznie. Jednak sprawę można uznać za zakończoną bo producent podesłał mi poprawioną wersję. Chociaż i tak nie rozumiem pewnych kwestii ale informacje wszystkie są więc na przegląd już można jechać. W sumie parametr R teraz jest inny a ten numer homologacji wg google jest przypisany do haka do Vectry...

tabliczka_poprawiona.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

W co drugiej tabliczce samochodowej spotykam ten problem i co dalej z takim fantem?

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/14472-brak-nacisków-na-os-na-tabliczce-i-rej/&do=findComment&comment=273367

 

W co drugiej tabliczce samochodowej spotykam ten problem i co dalej z takim fantem?

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/14472-brak-nacisków-na-os-na-tabliczce-i-rej/&do=findComment&comment=273367

Już nie mówiąc o tabliczkach po zabudowach, szczególnie w chłodniach. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.