Skocz do zawartości

Reflektory angielskie czy europejskie


rklimek

Rekomendowane odpowiedzi

To jakoś tak działa, że strzałka w prawo, to ruch w lewo i na odwrót. Tylko, że ja nigdy nie zgłębiłam tajemnicy, z której strony mam się na te lampy gapić, czy stojąc przodem do dziobu samochodu, czy z pozycji kierowcy.  :? :evil:

 

 

IMG_20190309_093321.thumb.jpg.f64578d00fb7982c01cabc7537379265.gif

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stajesz przodem do szkła reflektora.

 Sprawdzenie świateł mijania
• Reflektor świateł mijania musi być przeznaczony do ruchu
prawostronnego. Należy sprawdzić w oznaczeniu homologacyjnym
reflektora w którą stronę skierowana jest strzałka. Jeśli strzałka
skierowana jest tylko w prawo gdy diagnosta znajduje się na wprost
światła to wynik jest negatywny. Poprawnie jest gdy strzałka
skierowana jest w obie strony albo gdy nie ma strzałki.
Strzałka skierowana w prawo - wynik
negatywny - UI. Reflektor przeznaczony tylko
do ruchu lewostronnego

Oczywiście sprawdzamy strzałkę przy oznaczeniu światła mijania: HC, HCR, DC, DC/R.

Nie interesują cię inne strzałki: przy światłach kierunkowskazu czy pozycyjnych.

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

Edytowane przez sm
  • Polub 1
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzałka pokazuje stronę drogi "bardziej doświetloną" . Nie wiem czy taki zamysł temu przyświecał, jednak tak sobie tłumaczę... bo łatwiej było zapamiętać.

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że strzałka ma być pod oznaczeniem świateł mijania czyli pod DCR, DC/HR i wówczas dotyczy tych świateł. Strzałka umieszczona pod oznaczeniem świateł pozycyjnych czy kierunkowskazów informuje o stronie po której powinno być zamontowane światło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jacdiag pinned this temat
  • 8 months later...
  • 3 months later...

Tak w ogóle to ta tabela "oznaczenie na kloszach lamp" to zawiera bardzo dużo uproszczeń. Oznaczenie "5" wg tabeli dotyczy pojazdów poniżej 6m co jest tylko częściową prawdą bo w przypadku kategorii M1 taki limit długości nie jest podany. Światła stopu są jako S1 i S2 a co z S3 i S4 ? Czyli ogólne coś napisali ale nie wszystko i nie do końca prawda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 months later...
W dniu 12.08.2020 o 14:47, wiesław napisał:

A co z reflektorem który ma strzałki poprawnie ,ale nie ma granicy światła i cienia[ 2019 rok]

Włącznik światła na pozycji "mijania" czy auto? Zdarzają się autka które w pozycji auto na jednym z trybów świateł nie mają asymetrii :) jakiś czas temu miałem takie bmw, w trybie auto (południe mocne słońce oświetlało hale)brak asymetryczności plus obniżona lewa lampa, w trybie "mijania" asymetria elegancka i wysokość świateł idealna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, EndriuB napisał:

w trybie auto (południe mocne słońce oświetlało hale)brak asymetryczności plus obniżona lewa lampa, w trybie "mijania" asymetria elegancka i wysokość świateł idealna

Bo w trybie "auto" z systemem adaptacyjnym reflektory dostosowują oświetlenie do warunków, obniżając strumień światła i przesuwając asymetrię (albo całkiem znika, albo jest obniżona i przesunięta na zewnątrz strumienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, aboz napisał:

Bo w trybie "auto" z systemem adaptacyjnym reflektory dostosowują oświetlenie do warunków, obniżając strumień światła i przesuwając asymetrię (albo całkiem znika, albo jest obniżona i przesunięta na zewnątrz strumienia).

o tym właśnie pisałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Właśnie jestem po małym spięciu z klientem na temat lamp. Obie lampy z asymetrią na lewo (angielskie) wynik badania N.
Jednak różne oznaczenia na lampach.
Lewa lampa miała strzałkę pod symbolem HCR skierowaną w prawo a prawa lampa w lewo (patrząc na samochód od strony drogi).
Czy obie strzałki gdy patrzy się na nie od strony drogi nie powinny wskazywać tego samego kierunku?

Tak to wyglądało. Czy strzałka po lewej stronie zdjęcia nie powinna być obrócona tak żeby wskazywała na prawą stronę?

Inked1_LI.jpg

Edytowane przez DURP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, DURP napisał:

Lewa lampa miała strzałkę pod symbolem HCR skierowaną w prawo a prawa lampa w lewo (patrząc na samochód od strony drogi).

raczej były to strzałki określające kierunek montaży lampy, lub odnosiły się do świateł kierunkowskazów lub pozycyjnych. W przypadku lamp do ruchu prawostronnego strzałek zwykle się nie stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to była strzałka określająca stronę montażu lampy to chyba nie była by bezpośrednio pod symbolem HCR?

"Na reflektorach spe
łniających wyłącznie wymagania ruchu lewostronnego, umieszcza się znak poziomej strzałki skierowanej w prawo względem  obserwatora"
Opisany przypadek się z podpowiadaczką nie zgadza bo jedna strzałka w jedną stronę druga w drugą a obie powinny być skierowane w tą samą stronę bo bez wątpienia obie lampy do ruchu lewostronnego.

 

Edytowane przez DURP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w nosie mam te strzałki. Rzucam światłem na ścianę, a potem podjeżdżam sprzętem i wszystko mam jasne. Nie rozmieniam się na drobne co, w którą stronę strzałkami nakićkane.

  • Haha 1
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też ostatnio tak miałem, reflektory wyraźnie świeciły w lewo, a nie mogłem się doszukać strzałek, które by informowały o tym.

Decyduje przyrząd do ustawiania świateł.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zwykle też bo na pierwszy rzut oka widać jak świeci. Niemniej dobrze jest wiedzieć takie rzeczy bo się może trafić taki klient jak mi i jak się nie wie to się wychodzi na niedoszkolonego. Bo "od 5-ciu lat żaden "fachowiec" na przeglądzie problemu nie widział a pan mi tu wymyślasz, proszę mi oznaczenie na lampie pokazać że angielska". (auto pierwszy właściciel, rozbite 5 lat temu)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.