Skocz do zawartości
DiagSL

Badanie techniczne pojazd zabytkowy ciągnik rolniczy

Rekomendowane odpowiedzi

DiagSL

Witam

Jestem diagnosta z Rudy Śląskiej.

Był umnie dzisiaj klient aby wykonać badanie na pojazd zabytkowy. Powiedziałem mu aby przyszedł jutro,ponieważ nie wiedziałem czy ma pozytywny wynik czy negatywny.

sprawa jest taka ciągnik wyprodukowany w 1976 roku. A pierwsza rejstarcja 15.02.2019.

1)i teraz czy mam badać pojazd i musi spełnić wymogi na rok 1976 czy na rok 2019. Bo pierwszy raz takie coś widzę ale on powiedział ze miał fakturę zakupu i nikt tego nie rejestrował.

2) czy znowu jak przyjedzie taki pojazd ale na zabytek to zawsze liczy się rok produkcji czy rok 1 rejstarcji na badani techniczne.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
michal_k

33 minuty temu, DiagSL napisał:

teraz czy mam badać pojazd i musi spełnić wymogi na rok 1976 czy na rok 2019.

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych nie dotyczy pojazdów zabytkowych, więc literalnie nie obowiązują go ani jedne, ani drugie wymogi.

Porównujesz stan faktyczny z tym, co wpisano we wniosku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
IVVO

Kolego nie wiem w jakim celu klient wziął PC - ale to jego sprawa - Ty masz zrobić warunki dla zabytku - i żadne daty z DR czy PC nie mają znaczenia jeśli masz pismo do WKZ i białą kartę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
DiagSL

A czy pojazd ma mieć czerwone tablice czy wystarczy nabić na numer vin.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mecher
1 godzinę temu, DiagSL napisał:

ponieważ nie wiedziałem czy ma pozytywny wynik czy negatywny.

A czego ten wynik ma się tyczyć ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
blakop

Ale jak nabić numer? To numerów też nie ma?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
leski66
23 minuty temu, michal_k napisał:

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych nie dotyczy pojazdów zabytkowych

Ale  protokół oceny stanu technicznego pojazdu zabytkowego w II punkcie " przywołuje do oceny porównawczej stanu technicznego pojazdu w odniesieniu do wymagań określonych właśnie w tych przepisach ". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
michal_k
8 minut temu, IVVO napisał:

białą kartę

Biała karta nie jest wymagana do badania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mecher

Wychodzi, że chce coś nabić NA VIN ... Noz kurcze ....nie kapuje tych pytań czy też wypowiedzi...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
michal_k
1 minutę temu, leski66 napisał:

przywołuje do oceny porównawczej stanu technicznego pojazdu w odniesieniu do wymagań określonych właśnie w tych przepisach

Co nie jest równoznaczne z tym, że pojazd ma je spełniać. Po to są właśnie ograniczenia (np. brak świateł - zakaz jazdy w nocy).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
blakop

Ale w Polsce na światłach jeździ się też w dzień, więc chyba zakaz musiałby obejmować całkowity zakaz jazdy :)

Myślę, że ten oklepany przykład ograniczenia w ruchu powstał w czasach, kiedy faktycznie nie jeździliśmy na światłach cały rok i przez kolejne dziesięciolecia pokutuje w świadomości mimo, że realia mocno się zmieniły. Zresztą wielu aspektów branży to dotyczy...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
leski66

Ok, ok ale :

1 godzinę temu, DiagSL napisał:

sprawa jest taka ciągnik wyprodukowany w 1976 roku. A pierwsza rejstarcja 15.02.2019.

1)i teraz czy mam badać pojazd i musi spełnić wymogi na rok 1976 czy na rok 2019

chodzi mi np. o zadymienie ( różnica kolosalna ) - a tutaj raczej ograniczenia nie można dać :silent:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cezary
michal_k
8 minut temu, leski66 napisał:

chodzi mi np. o zadymienie ( różnica kolosalna )

I nie musi spełniać warunków dotyczących zadymienia. Proste.

10 minut temu, blakop napisał:

Ale w Polsce na światłach jeździ się też w dzień, więc chyba zakaz musiałby obejmować całkowity zakaz jazdy

Przepisów ust. 1–3 (czyli obowiązku jazdy na mijania lub dziennych) nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

• Piwo 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
blakop

Czyli z założenia światła mają być :) Zatem bez świateł jeździć nie można.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
michal_k

Można. Jeśli pojazd jest wyposażony w "kaganki" to ma ich używać tylko od zmierzchu do świtu i w tunelu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mecher

Przed wjazdem do tunelu trzeba nakapać wody do "karbidówki" i  zagrożenie dla ruchu murowane o korkach nie wspominając. Oj nazbierałby by "włoskich krzywych"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
DiagSL
Napisano (edytowane)

Chodzi mi o to że muszę dać papier klientowi że zaliczył przegląd na zabytek. I czy ów klient musi mieć czerwone tablice czy wynik badania mogę mu nadać na podstawie numeru vin/ramy

mowimy tu o ursusie c330 jak cos

Edytowane przez DiagSL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mecher

Wynik badania na podstawie spełnienia warunków a nie na podstawie numeru.

@IVVO już ci o tym napisał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
DiagSL
35 minut temu, Mecher napisał:

Wynik badania na podstawie spełnienia warunków a nie na podstawie numeru.

@IVVO już ci o tym napisał.

O to mi chodziło a i jeszcze jedno czy klient musi mieć pismo z WKZ aby wykonać badanie.

Bo kartkę z 70 pytaniami ma wypełnione i zdjęcia tez ma na pendrive aby mi je dać.

czy to wszystko co potrzebuje?

i pytanie ostatnie ile taki przegląd kosztuje bo nigdzie w ustawach nie potrafię znaleść 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mecher

Nie ma ustalonej w cenniku kwoty za "badanie na zabytek"

32 minuty temu, DiagSL napisał:

kartkę z 70 pytaniami ma wypełnione i zdjęcia tez ma na pendrive aby mi je dać.

O jaką kartkę z 70 pytaniami chodzi. ? Wniosek ma 78 pozycji plus informacje dodatkowe

Ja zdjęcia sam robię.

Pojazd do badania też na pendrivie da ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
blakop

Taki przegląd kosztuje pińcet złotych piękny kawalerze ;)

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
IVVO
54 minuty temu, DiagSL napisał:

pytanie ostatnie ile taki przegląd kosztuje bo nigdzie w ustawach nie potrafię znaleść 

I nie znajdziesz - to cena "umowna" możesz wziąć 1pln   albo tak jak pisze kolega wcześniej - osobiście robię w cenie okresowego  - za papaja 62pln za osobowy -98 itd 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
DiagSL
Napisano (edytowane)

Czyli podsumowując gość przyjeżdża z karta z WKZ z wpisanie do zabytków np na lawecie z traktorem. Do tego 4 zdjęcia pojazdu na pendrive kartka wypełniona z 70 pytaniami i tyle. 

2) Kolega z pracy powiedział ze mogę mu wpisać jakieś ograniczenia. Dał mi przykład jak ma metalowe koła nie może jeździć po drogach lub nie ma świateł to tez nie może. A czy np moze przyjechać załóżmy za rok zrobić światła i mu usunąć te ogarniczenie

Edytowane przez DiagSL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mirek_handlarz

C330 z 1976 nie ma świateł?

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi