Skocz do zawartości

Badanie techniczne pojazd zabytkowy ciągnik rolniczy


DiagSL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem diagnosta z Rudy Śląskiej.

Był umnie dzisiaj klient aby wykonać badanie na pojazd zabytkowy. Powiedziałem mu aby przyszedł jutro,ponieważ nie wiedziałem czy ma pozytywny wynik czy negatywny.

 

sprawa jest taka ciągnik wyprodukowany w 1976 roku. A pierwsza rejstarcja 15.02.2019.

 

1)i teraz czy mam badać pojazd i musi spełnić wymogi na rok 1976 czy na rok 2019. Bo pierwszy raz takie coś widzę ale on powiedział ze miał fakturę zakupu i nikt tego nie rejestrował.

 

2) czy znowu jak przyjedzie taki pojazd ale na zabytek to zawsze liczy się rok produkcji czy rok 1 rejstarcji na badani techniczne.

 

pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

33 minuty temu, DiagSL napisał:

teraz czy mam badać pojazd i musi spełnić wymogi na rok 1976 czy na rok 2019.

 

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych nie dotyczy pojazdów zabytkowych, więc literalnie nie obowiązują go ani jedne, ani drugie wymogi.

 

Porównujesz stan faktyczny z tym, co wpisano we wniosku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie wiem w jakim celu klient wziął PC - ale to jego sprawa - Ty masz zrobić warunki dla zabytku - i żadne daty z DR czy PC nie mają znaczenia jeśli masz pismo do WKZ i białą kartę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiagSL napisał:

ponieważ nie wiedziałem czy ma pozytywny wynik czy negatywny.

A czego ten wynik ma się tyczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, michal_k napisał:

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych nie dotyczy pojazdów zabytkowych

Ale  protokół oceny stanu technicznego pojazdu zabytkowego w II punkcie " przywołuje do oceny porównawczej stanu technicznego pojazdu w odniesieniu do wymagań określonych właśnie w tych przepisach ". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, leski66 napisał:

przywołuje do oceny porównawczej stanu technicznego pojazdu w odniesieniu do wymagań określonych właśnie w tych przepisach

 

Co nie jest równoznaczne z tym, że pojazd ma je spełniać. Po to są właśnie ograniczenia (np. brak świateł - zakaz jazdy w nocy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w Polsce na światłach jeździ się też w dzień, więc chyba zakaz musiałby obejmować całkowity zakaz jazdy :)

Myślę, że ten oklepany przykład ograniczenia w ruchu powstał w czasach, kiedy faktycznie nie jeździliśmy na światłach cały rok i przez kolejne dziesięciolecia pokutuje w świadomości mimo, że realia mocno się zmieniły. Zresztą wielu aspektów branży to dotyczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ok ale :

1 godzinę temu, DiagSL napisał:

sprawa jest taka ciągnik wyprodukowany w 1976 roku. A pierwsza rejstarcja 15.02.2019.

 

1)i teraz czy mam badać pojazd i musi spełnić wymogi na rok 1976 czy na rok 2019

chodzi mi np. o zadymienie ( różnica kolosalna ) - a tutaj raczej ograniczenia nie można dać :silent:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, leski66 napisał:

chodzi mi np. o zadymienie ( różnica kolosalna )

 

I nie musi spełniać warunków dotyczących zadymienia. Proste.

 

10 minut temu, blakop napisał:

Ale w Polsce na światłach jeździ się też w dzień, więc chyba zakaz musiałby obejmować całkowity zakaz jazdy

 

Przepisów ust. 1–3 (czyli obowiązku jazdy na mijania lub dziennych) nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

 

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wjazdem do tunelu trzeba nakapać wody do "karbidówki" i  zagrożenie dla ruchu murowane o korkach nie wspominając. Oj nazbierałby by "włoskich krzywych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że muszę dać papier klientowi że zaliczył przegląd na zabytek. I czy ów klient musi mieć czerwone tablice czy wynik badania mogę mu nadać na podstawie numeru vin/ramy

 

mowimy tu o ursusie c330 jak cos

Edytowane przez DiagSL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Mecher napisał:

Wynik badania na podstawie spełnienia warunków a nie na podstawie numeru.

 

@IVVO już ci o tym napisał.

 

O to mi chodziło a i jeszcze jedno czy klient musi mieć pismo z WKZ aby wykonać badanie.

 

Bo kartkę z 70 pytaniami ma wypełnione i zdjęcia tez ma na pendrive aby mi je dać.

 

czy to wszystko co potrzebuje?

 

i pytanie ostatnie ile taki przegląd kosztuje bo nigdzie w ustawach nie potrafię znaleść 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ustalonej w cenniku kwoty za "badanie na zabytek"

32 minuty temu, DiagSL napisał:

 kartkę z 70 pytaniami ma wypełnione i zdjęcia tez ma na pendrive aby mi je dać.

O jaką kartkę z 70 pytaniami chodzi. ? Wniosek ma 78 pozycji plus informacje dodatkowe

Ja zdjęcia sam robię.

Pojazd do badania też na pendrivie da ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, DiagSL napisał:

pytanie ostatnie ile taki przegląd kosztuje bo nigdzie w ustawach nie potrafię znaleść 

I nie znajdziesz - to cena "umowna" możesz wziąć 1pln   albo tak jak pisze kolega wcześniej - osobiście robię w cenie okresowego  - za papaja 62pln za osobowy -98 itd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując gość przyjeżdża z karta z WKZ z wpisanie do zabytków np na lawecie z traktorem. Do tego 4 zdjęcia pojazdu na pendrive kartka wypełniona z 70 pytaniami i tyle. 

 

2) Kolega z pracy powiedział ze mogę mu wpisać jakieś ograniczenia. Dał mi przykład jak ma metalowe koła nie może jeździć po drogach lub nie ma świateł to tez nie może. A czy np moze przyjechać załóżmy za rok zrobić światła i mu usunąć te ogarniczenie

Edytowane przez DiagSL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.