Skocz do zawartości

Zaczep w samochodach ciężarowych


Wacek

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie podpowiedzcie mi gdzie jest i czy jest zapis , że samochód ciężarowy ma obowiązek mieć zaczep do przyczepy. 

Spotkałem się nawet z zapisami w dowodzie rejestracyjnym, że w pojeździe np. star 944 jest hak , taką informację urząd sobie wklepał do dowodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wacek napisał:

gdzie jest i czy jest zapis , że samochód ciężarowy ma obowiązek mieć zaczep do przyczepy.

Nie ma takiego zapisu.

Obowiązkowy jest tylko zaczep do holowania.

2 minuty temu, Wacek napisał:

w pojeździe np. star 944 jest hak , taką informację urząd sobie wklepał do dowodu

Adnotacja bezprawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, danielg539 napisał:

Adnotacja bezprawna.

to wiem, że bezprawna , ale nie mam już sił tłumaczyć to tym z Warszawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po kiego się kopiesz z koniem, wpis HAK tylko do 3,5t i autobusów, reszta nieistotna. Nic w zaświadczeniu nie wpisujesz, możesz potraktować jako UD - oczywistą omyłkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, adamos napisał:

możesz potraktować jako UD - oczywistą omyłkę. 

Właśnie tak robię, bo jak napisałeś z koniem nie ma co się kopać.

Edytowane przez Wacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla czego Ich nie po wkurzasz takimi oto wpisami w uwagach - robię to często tak dla zasady:

 

Samochód marki  ...........................................o nr identyfikacyjnym był fabrycznie wyposażony w sprzęg holowniczy przeznaczony do manewrowania i holowania, nie jest dozwolona jazda z przyczepą

 

Pojazd nie posiadał fabrycznych przyłączy do pneumatyki przyczepy. W przypadku doposażenia samochodu w takie przyłącza oraz zamontowanie homologowanego haka holowniczego o odpowiedniej wytrzymałości, dopuszczonego przez producenta pojazdu maksymalna masa zespołu pojazdów może wynosić .......... kg."

 

Kiedyś jeden z forumowiczów mi to zapodał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam tak deko wspak, a mianowicie: 

Ustawa precyzuję, że tylko samochód do 3,5 t d.m.c. oraz autobus mały, średni, duży, ogromny… każdy może być dopuszczony jako zestaw z przyczepą, po uprzedniej adnotacji HAK w dowodzie. No tak, czy nie tak?

Ustawa naciska na te pojazdy a zarazem zwalnia z tego uścisku motocykle i cichnie co do reszty samochodów.

Adnotacja poczyniona na podstawie rozporządzenia zwanego INSTRUKCJĄ REJESTRACJI też jest ślepa i nie precyzuje jakich samochodów treść HAK ma dotyczyć.

Poza tym, czy usterki opisane w tabeli pod liczbą porządkową 10. POZOSTAŁE WARUNKI DODATKOWE odnoszą się tylko pojazdów do 3,5 t d.m.c., a szczególnie punkt 10.6?

Więcej nic nie wiem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, IVVO napisał:

maksymalna masa zespołu pojazdów może wynosić .......... kg

 

Jak dla mnie albo pojazd może ciągnąć przyczepy, albo nie może. Dlatego do dzisiaj nie zgadzam się z Twoimi  badaniami na Mercedesy, w których określasz F.3, ale nie określasz O.1 i O.2. Nie zgadzam się również ze stanowiskiem Mercedesa, że "MMC zespołu na tabliczce sygnalizuje możliwość ciągnięcia przyczep po doposażeniu w [cośtam]". Skoro pojazd nie jest doposażony i nie może ciągnąć przyczep to moim zdaniem tabliczka zawiera błędne dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal_k napisał:

Skoro pojazd nie jest doposażony i nie może ciągnąć przyczep to moim zdaniem tabliczka zawiera błędne dane.

 

Michał - mój pojazd nie jest doposażony w hak właśnie, dlatego zdecydowanie nie może ciągnąć przyczepy. Czyli na TZ nie ma prawa być określonego zespołu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, blakop napisał:

Czyli na TZ nie ma prawa być określonego zespołu??

 

Ma prawo, ale wtedy powinny być również określone masy przyczep. A Mercedes określa MMC zespołu twierdząc jednocześnie, że masy przyczep wynoszą 0, bo pojazd nie jest w "cośtam" doposażony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Wacek napisał:

Właśnie tak robię,

Adnotacje urzędowe niech zawierają co chcą, to są tematy "urzędowe" i póki nie kolidują z naszymi... 

Danych niezgodnych też nie korygują ale póki za niezgodności jest UD mam to w poważaniu. Zmienią się przepisy, to pójdą pod płot bez mrugnięcia powieki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, adamos napisał:

To po kiego się kopiesz z koniem, wpis HAK tylko do 3,5t i autobusów, reszta nieistotna. Nic w zaświadczeniu nie wpisujesz, możesz potraktować jako UD - oczywistą omyłkę. 

image.png.7fe5d6f7a888069c3c86bea17a8f8790.pngimage.png.0bbb9c2593f23af5553f94d5d6b02c1b.png

 

Zgodnie z Dz. U. 776 opuściłeś jeszcze jeden pojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze...

A usterki hakowe spod pozycji 10.6 dotyczą pojazdu o jakiej d.m.c.?

A treść adnotacji "HAK" odnosi się do jakich mas?

A warunki techniczne mówią o jakich HAKACH?

A regulamin 55 EKG ONZ mówi o jakich HAKACH?

 

Bardzo proszę wyłuskać, czego dotyczy problem z pierwszego postu, czy wymogu HAKA w  każdej ciężarówce, czy wymogu  adnotacji HAK  w każdej ciężarówce. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paprock napisał:

Bardzo proszę wyłuskać, czego dotyczy problem z pierwszego postu (..)

(..) problem dotyczy adnotacji Hak w DR pojazdu powyżej 3,5 t np. marki Star 944 . I " wedle " wszystkich ( prawideł ) tej adnotacji nie powinno być w DR .:-P

A ,  jeszcze idzie o zapis ( czy w ogóle taki występuje ) , że samochód ciężarowy w obowiązku powinien posiadać zaczep do ciągnięcia przyczepy .;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.