Skocz do zawartości

Cyrylica w numerze ramy


OSKPM

Rekomendowane odpowiedzi

Raz się spotkałem z takim tematem i moim zdaniem należało by wpisać do DR rosyjskie symbole/znaki. To nie jest słowo tylko symbol, więc wydaje mi się, że nie może być mowy o tłumaczeniu tych liter. No ale czy słusznie jest takie podejście to cholera wie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczyna robić się deko pod górkę.

Z rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów:

§ 5. Dla znaków określonych w numerach, o których mowa w § 1 i 2, powinny być stosowane wielkie litery alfabetu łacińskiego i cyfry arabskie. Minimalna wysokość liter i cyfr numerów powinna wynosić 7 mm, a w przypadku motocykli i motorowerów – 4 mm. W numerze VIN zabrania się stosowania liter: I, O oraz Q, myślnika, gwiazdki (*) oraz innych znaków specjalnych, o których mowa w § 1 pkt 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paprock ale Ty piszesz o wymaganiach dotyczących podczas nadawania cech identyfikacyjnych przez starostę. A tu wyraźnie mamy do czynienia z nr nadwozia nadanym na podstawie odrębnych przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie, że skoro VIN lub numer ramy czy nadwozia nie spełnia standardów europejskich to trzeba wystąpić do starosty o nadanie numeru nadwozia lub ramy. Ja osobiście uważam, że taki numer można potraktować jako nieczytelny i jest podstawa do nabicia nowego numeru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli takie znaki z cyrylicy jak spotykało się w Ładzie. Numer zaczynał się od od znaków BA3 co czytało się i rozumiało na polskie WAZ. Były to znaki na tyle uniwersalne, że kłopotu nie robiły, jak te, tu w temacie zapodane. :?

Jeszcze bardzo mnie ciekawi, czy to prawdziwy VIN, czy skrót myślowy, bo o numer ramy może chodzić. Pierwsze to znaki, ostatnie, środkowe, czy jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, danielg539 napisał:

skoro VIN lub numer ramy czy nadwozia nie spełnia standardów europejskich to trzeba wystąpić do starosty o nadanie numeru nadwozia lub ramy.

 

Brak podstawy prawnej.

 

4 godziny temu, danielg539 napisał:

osobiście uważam, że taki numer można potraktować jako nieczytelny

 

Bardzo naciągane. Ciekawe który rzeczoznawca by się pod tym podpisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.04.2019 o 21:52, michal_k napisał:

Ciekawe który rzeczoznawca by się pod tym podpisał.

A to rzeczoznawca robi BT czy diagnosta? Nie znam cyrylicy (tzn. ałfawit uże my znajem, ale to prehistoria), więc mogę uznać, że taki numer jest dla mnie nieczytelny (nie mogę rozszyfrować znaków w nim zawartych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.04.2019 o 21:52, michal_k napisał:
Dnia 5.04.2019 o 17:42, danielg539 napisał:

osobiście uważam, że taki numer można potraktować jako nieczytelny

 

Bardzo naciągane

Gdyby numer złożony był z chińskich "krzaczków", to też uznał byś za naciąganą jego nieczytelność?

Numer ma być złożony ze znaków alfabetu łacińskiego i jakiekolwiek inne znaki w mojej ocenie powodują jego nieczytelność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danielg539 napisał:

w mojej ocenie powodują jego nieczytelność

 

I z którego punktu w ustawie chciałbyś nadania numeru? To nie jest skorodowany numer.

3 godziny temu, aboz napisał:

A to rzeczoznawca robi BT czy diagnosta?

 

Dla nadania numeru wymagana jest opinia rzeczoznawcy, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, michal_k napisał:

I z którego punktu w ustawie chciałbyś nadania numeru?

 

Skoro nie możemy tego przeczytać, to może to nie numer i może brak jest numeru?

Wiem mocno naciągane, ale pojazd zawsze można poddać naprawie w wyniku której.... i wszystko w majestacie prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danielg539 napisał:

Skoro nie możemy tego przeczytać, to może to nie numer i może brak jest numeru?

 

Czyli co? Zabytek bez nadanego numeru?

 

2 minuty temu, danielg539 napisał:

pojazd zawsze można poddać naprawie w wyniku której.... i wszystko w majestacie prawa.

 

I podpisze się pod tym rzeczoznawca, który wykluczy celową ingerencję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, michal_k napisał:

Czyli co? Zabytek bez nadanego numeru?

Nie pojazd, w którym nie można odnaleźć numeru, gdyż najprawdopodobniej skorodował.

3 minuty temu, michal_k napisał:

 

I podpisze się pod tym rzeczoznawca, który wykluczy celową ingerencję

Co do tego to nie mem wątpliwości, że jakiś chętny się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę się już o wykładnię słownikową ocieramy. Co to znaczy, że coś jest nieczytelne? Oj różnie można to interpretować, ale tak z czysto literalnego punktu widzenia coś czego nie rozumiem jest dla mnie nieczytelne... Choć czy na pewno prawodawcy o to chodziło? Może i nie, ale na pewno też nie chciał aby pojazdy były oznaczane w nieznajomym języku i alfabecie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.