Skocz do zawartości

czy wywrotka może mieć badanie VAT


Oczko

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, JANUSZ60 napisał:

Po prostu nie spełnia i tyle,

Niestety przepis jest tak skontruowany, że spełnia oba. Ale to się tak kończy, jak za przepisy dla diagnostów biorą się księgowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przepis dotyczy przestrzeni ładunkowej zawartej w bryle pojazdu. Bo otwartą może posiadać zarówno pojazd z przestrzenią zawartą w bryle, jak i ten którego przestrzeń ładunkowa jest oddzielnym elementem konstrukcji pojazdu.

 

Przykładowo pick-up może spełniać Vat-1 a lub b. Wszystko zależy czy na BT posiada zabudowę czy nie.

Edytowane przez aboz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, aboz napisał:

zależy czy na BT posiada zabudowę czy nie.

Dlatego powinie się określić, który vat odlicza, a wywrotka posiada dwa oddzielne elementy, podobnie jak skrzynia i nie ważne z plandeką czy odkryta,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aboz napisał:

rzykładowo pick-up może spełniać Vat-1 a lub b.

 

Pickup jest klasyfikowany jako skrzynia, więc nigdy nie spełni 1a.

3 godziny temu, JANUSZ60 napisał:

Wywrotka spełnia tylko i wyłącznie Vat 2.

 

Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Jest to otwarta część do przewozu ładunków. Spełnia 1B i 2. Wystarczy to na spokojnie zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, michal_k napisał:

Wystarczy to na spokojnie zrozumieć.

Zamysłu ustawodawcy nie da się zrozumieć, bo najpierw było: 1,2,3,4, potem 1a, 1d, 2.  Teraz weszły magiczne PIT-y a wszystkie te wytyczne sprowadzają się do tych samych kryteriów. Gdzie sens i logika, po co te zmiany?

Edytowane przez danielg539
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, danielg539 napisał:

po co te zmiany?

 

Zmiany miały wyeliminować drugi rząd siedzeń (czyli wykluczyć możliwość wykorzystania pojazdów jako "rodzinne").

 

Natomiast ważne jest, żeby wiedzieć, że są pojazdy, które spełniają obie definicje i nie ma najmniejszego znaczenia, który punkt się wpisze, bo oba są równouprawnione.

Edytowane przez michal_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, michal_k napisał:

Zmiany miały wyeliminować drugi rząd siedzeń

Czy nie prościej było wyeliminować oznaczenia dla aut z 2 rzędami siedzeń zamiast wprowadzać nowe oznaczenia aby namieszać , bo stary czy nowy VAT-2 robi różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal_k napisał:

 

Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Jest to otwarta część do przewozu ładunków. Spełnia 1B i 2. Wystarczy to na spokojnie zrozumieć.

nie taka znowu bzdura . nie uważam Twojego "punktu  widzenia " tego przepisu za zły czy niewłaściwy ale ja to rozumuję nieco inaczej . w pikapie skrzyni nie oddzelimy od kabiny kierowcy i zaliczam to jako Vat 1b ( otwarta przestrzeń ładunkowa ) . natomiast zabudowy "drugoetapowe " czyli skrzynie , chłodnie wywrotki itd itd zaliczam do VAT 2 jako oddzielną przestrzeń ładunkową . wg mnie takie było zamierzenie ustawodawcy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piter1973 napisał:

zaliczam do VAT 2 jako oddzielną przestrzeń ładunkową

 

I masz do tego pełne prawo, ale nie znaczy to, że jeśli ktoś inny uzna to za otwartą część to nie można powiedzieć, że jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko... Ale Wy pie....cie :) Kto niby i o co miał by się czepiać?

 

Kiedyś próbowałem Wisłę kijem zawracać i nie robiłem wpisów VAT dla furgonów. Wyśmiali mnie wszyscy i ostatecznie wpisywałem VAT-1 nawet na furgony.

I wiecie co? Świat się nie zawalił. Do dziś spokojnie z tym śpię i nigdy nie miałem żadnych nieprzyjemności z tego tytułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, jeśli nadzorowi nie przeszkadza wykonanie  zmian konstrukcyjnych  na PSKP, to cóz przy tym vat

Tylko dlaczego potrafią się przyp....lić o  jakiś bzdet ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, piter1973 napisał:

nie taka znowu bzdura . nie uważam Twojego "punktu  widzenia " tego przepisu za zły czy niewłaściwy ale ja to rozumuję nieco inaczej . w pikapie skrzyni nie oddzelimy od kabiny kierowcy i zaliczam to jako Vat 1b ( otwarta przestrzeń ładunkowa ) . natomiast zabudowy "drugoetapowe " czyli skrzynie , chłodnie wywrotki itd itd zaliczam do VAT 2 jako oddzielną przestrzeń ładunkową . wg mnie takie było zamierzenie ustawodawcy .

Ja też jestem tego zdania . Pozytywne w tym wszystkim było by wypracowanie jakiegoś wspólnego stanowiska , co by klienci  nie mieli prawa do narzekania ,że " co kraj to obyczaj".

Tak jak na poniższych  foto , dla jednych ten sam ,a dla innych  inny Vat.

ivecooo.jpg

iveco.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.04.2019 o 16:28, Oczko napisał:

klient był w wydziale komunikacji i tam mu powiedziano że taki pojazd ""wywrotka" nie powinien miec wykonanego badania VAT

dziś dowiedziałem sie więcej informacji,  Pani z wydziału komunikacji, nie chciała przyjąć badania VAT bo auto było po zmianach konstrukcyjnych z izotermy na wywrotkę i najwidoczniej  informacja o zmianie rodzaju pojazdu nie widniała jeszcze w systemie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zmiana podrodzaju. A co to miało wspólnego? Czyżby jeszcze nie został wydany nowy DR,a co za tym idzie nie zostały zgłoszone zmiany w WK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jest mało precyzyjny. Czy wywrotka, czy paka-skrzynia, izoterma, plandeka, to i tak pojazd spełnia VAT-2. Tu zmiana rodzaju nie zaszła. Auto było i nadal jest samochodem ciężarowym. Zmienił się jego podrodzaj z jakiegoś tam na samowyładowczy. 

Może pani z WK szło o to, żeby zaktualizować stan pojazdu w rejestrach, a dopiero potem VAT wklepać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, michal_k napisał:

Wystarczy to na spokojnie zrozumieć.

I nie dopuszczasz myśli, że mogłeś zrozumieć to niewłaściwie ?

10 godzin temu, wadi napisał:

Tak jak na poniższych  foto , dla jednych ten sam ,a dla innych  inny Vat. 

Ale to przecież bzdura ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, JANUSZ60 napisał:

mogłeś zrozumieć to niewłaściwie ?

 

Ja rozumiem właściwie - spełnia obie definicje i nie bzdurą jest stwierdzenie, że tylko "2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aboz napisał:

Dla Vat-1b i Vat-2 nie ma to znaczenia

ma znaczenie bo vat 1b to otwarta przestrzeń ładunkowa czyli np zoterma się nie zalicza , co innego zwykła skrzynia czy wywrrotka.

 

2 godziny temu, Oczko napisał:

nie chciała przyjąć badania VAT bo auto było po zmianach konstrukcyjnych z izotermy na wywrotkę

w tym przypadku przy badaniu VAT 2  zmiana rodzaju zabudowy nie ma znaczenia . izoterma i wywrotka  spełniają warunek oddzielnego elementu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz.U. 2018; Poz. 2174. art. 86a ust. 9 punkty 1 i 2 mają w sumie 7 linijek tekstu.

Emocje, jakie wzbudzają, wystarczyły już na zapełnienie 2 stron tematu. Nowy rekord?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wrc69 napisał:

mają w sumie 7 linijek tekstu. 

Niby proste, a jednak niektórzy próbują sobie ułatwić - utrudniając,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka. Dziś był klient, Iveco jakieś tam, auto podobne do tych waszych wywrotek. Gość mówi potrzebne badanie na VAT, na samochodzie szwajcarskie blachy. Odmówiłem takiego badania grzecznie  i Pan pojechał dalej. Mieliście takie coś kiedyś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.