Skocz do zawartości
Czy płacisz za terminale płatnicze 2x więcej niż musisz? ×

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Tak jak w temacie wynik badania negatywny USZ zatrzymujemy dowód rej. i wysyłamy czy wydajemy  tylko pokwitowanie tak jak policja itd. ?

Napisano

U nas się nic nie zmieniło

7. Podmiot prowadzący stację kontroli pojazdów niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie trzech dni, przesyła
zatrzymany dowód rejestracyjny do organu rejestrującego właściwego ze względu na miejsce rejestracji, wraz z kopią zaświadczenia
o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

3. W przypadku gdy w pojeździe stwierdzono usterki stwarzające zagrożenie, uprawniony diagnosta zamieszcza wpis o nich
w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu i określa wynik badania technicznego jako negatywny.
Uprawniony diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny i w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu
dokonuje wpisu „zatrzymano dowód rejestracyjny nr ...”, z zastrzeżeniem ust. 5. Przepis § 5 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

  • Polub 1
  • Lubię 1
Napisano (edytowane)

A nie jest przypadkiem tak:

Cytat

7.  (uchylony).

3.  W przypadku gdy w pojeździe stwierdzono usterki stwarzające zagrożenie, uprawniony diagnosta zamieszcza wpis o nich w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu i określa wynik badania technicznego jako negatywny. Uprawniony diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny i w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu dokonuje wpisu "zatrzymano dowód rejestracyjny nr ...", z zastrzeżeniem ust. 5.

§ 5 ust. 7 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. d rozporządzenia z dnia 8 listopada 2017 r. (Dz.U.2017.2089) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 listopada 2017 r.

§ 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia z dnia 8 listopada 2017 r. (Dz.U.2017.2089) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 listopada 2017 r.

Edytowane przez Iamthelaw
Napisano
Godzinę temu, Iamthelaw napisał:

A nie jest przypadkiem tak:

Jest. Teraz zatrzymanie DR przez SKP odbywa się na podstawie art 132 ust. 4 PORD

Cytat

4.154) W przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 oraz w przypadku stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność lub uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych. Zatrzymany dokument przesyłany jest niezwłocznie organowi, który go wydał. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

 

Napisano

3. W przypadku gdy w pojeździe stwierdzono usterki stwarzające zagrożenie, uprawniony diagnosta zamieszcza wpis o nich w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu i określa wynik badania technicznego jako negatywny. Uprawniony diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny i w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu dokonuje wpisu „zatrzymano dowód rejestracyjny nr ...”, z zastrzeżeniem ust. 5. Przepis § 5 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

ale:

d) uchyla się ust. 7,

czyli ten zapis 7. Podmiot prowadzący stację kontroli pojazdów niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie trzech dni, przesyła zatrzymany dowód rejestracyjny do organu rejestrującego właściwego ze względu na miejsce rejestracji, wraz z kopią zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

6) w § 6 w:

a) ust. 3 skreśla się zdanie trzecie, ( dot powyższego ust. 7)

b) ust. 6 zdanie drugie otrzymuje brzmienie: „Po wykonaniu badania polegającego na ponownym sprawdzeniu zespołów i układów uprawniony diagnosta, po stwierdzeniu, że wszystkie usterki istotne oraz usterki stwarzające zagrożenie zostały usunięte, wpisuje do dowodu rejestracyjnego kolejny termin okresowego badania technicznego.”;

 

 

  • Lubię 1
  • Jacdiag pinned this temat
Napisano

W przypadku usterki stwarzajacej zagrożenie zatrzymujesz dowód rejestracyjny. Wydajesz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu wynik negatywny i ważne!!!!! w uwagach wpisujesz o zatrzymaniu DR i numer dowodu !!!!  klient dostaje zaświadczenie jakby go policja zatrzymała a ty dajesz DR księgowej / właścicielowi i mają oni obowiązek w ciągu 3 dni przesłać do WK. Teoretycznie klient nie może jechać tym autem tylko laweta ale różnie jest z klientami naszymi. No i wiadomo 2 tygodnie na usunięcie usterki a później sprawdzasz i kasujesz 20 zł od 1 usterki i termin badania liczymy od dnia wykrycia usterki  (czyli zatrzymanego dowodu rejestracyjnego) jak przyjedzie po np 15 dniach to robisz normalnie badanie okresowe i kasujesz 99 zł  (jak auto nie zagazowane lub nie taxi) to tak w skrócie 

  • Lubię 2
Napisano
3 godziny temu, mike_van_mik napisał:

Teoretycznie klient nie może jechać tym autem tylko laweta

Praktycznie nie może , teoretycznie nikt mu nie zabroni, bierze to na klatę

3 godziny temu, mike_van_mik napisał:

No i wiadomo 2 tygodnie na usunięcie usterki a później sprawdzasz i kasujesz 20 zł od 1 usterki i termin badania liczymy od dnia wykrycia usterki  (czyli zatrzymanego dowodu rejestracyjnego)

a jaki dokument zażądasz w celu identyfikacji pojazdu po zabranym przez diagnostę dowodu rejestracyjnego ?

Napisano
38 minut temu, kurant2000 napisał:

a jaki dokument zażądasz w celu identyfikacji pojazdu po zabranym przez diagnostę dowodu rejestracyjnego ?

 

Pokwitowanie, o którym mowa w art. 132 ust. 2 PORD, czyli de facto zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu, w którym jest informacja o zatrzymaniu DR.

  • Lubię 2
Napisano
2 godziny temu, michal_k napisał:

zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu, w którym jest informacja o zatrzymaniu DR.

Dokładnie 

2 godziny temu, kurant2000 napisał:

Praktycznie nie może , teoretycznie nikt mu nie zabroni, bierze to na klate

Praktycznie, teoretycznie - wiadomo o co chodzi :)

Napisano
15 godzin temu, mike_van_mik napisał:

ty dajesz DR księgowej / właścicielowi i mają oni obowiązek w ciągu 3 dni przesłać do WK.

Obecnie nie ma zapisu o trzech dniach, co w przypadku świąt czy długich weekendów było problemem. Przykładowo stacja czynna do 20-tej, 2 maja tego roku, tuż przed zamknięciem trafia się klient z USZ i obowiązek przekazania DR w ciągu trzech dni nie mógłby być spełniony, bo WK czynny do 17-tej, poczta do 19-tej 2 maja, a ostatni dzień terminu przekazania wypadałby w niedzielę. Obowiązuje zapis z art. 132 PORD, czyli niezwłocznie.

Napisano
13 godzin temu, michal_k napisał:

Pokwitowanie, o którym mowa w art. 132 ust. 2 PORD, czyli de facto zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu, w którym jest informacja o zatrzymaniu DR.

Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu nie jest pokwitowaniem , artykuł na który sie powołujesz dotyczy zatrzymań przez policję a Ty nie jesteś policjantem.

§ 2. 1. Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje:

1) identyfikację pojazdu, w tym:

a) sprawdzenie cech identyfikacyjnych oraz ustalenie i porównanie zgodności faktycznych danych pojazdu z danymi w:

– dowodzie rejestracyjnym,

– pozwoleniu czasowym, w tym dla pojazdu, o którym mowa w art. 70d ust. 3 ustawy wraz z kartą pojazdu, o ile została wydana,

– karcie pojazdu dla pojazdu zarejestrowanego, łącznie z danymi i informacjami, o których mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie centralnej ewidencji pojazdów (Dz. U. poz. 816),

– pokwitowaniu, o którym mowa w art. 132 ust. 2 ustawy, łącznie z danymi i informacjami, o których mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie centralnej ewidencji pojazdów,

 

Napisano
49 minut temu, kurant2000 napisał:

Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu nie jest pokwitowaniem , artykuł na który sie powołujesz dotyczy zatrzymań przez policję a Ty nie jesteś policjantem.

A jednak

Cytat

Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

 

Napisano
7 minut temu, aboz napisał:

Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

do czego się stosuje?

Art. 132. 1. i 2  Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) to dotyczy zatrzymanych dowodów tylko przez policję

 

Napisano
4 godziny temu, aboz napisał:

Obecnie nie ma zapisu o trzech dniach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2003 r.)

"§ 12. 1. W przypadku gdy wynik badania technicznego jest pozytywny, uprawniony diagnosta zgodnie z art. 82 ustawy zamieszcza odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, a w przypadku pojazdu niezarejestrowanego wystawia zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.
2. W przypadku gdy wynik badania technicznego jest negatywny, uprawniony diagnosta wystawia zaświadczenie o negatywnym wyniku badania technicznego i jeżeli:
1) stwierdzone usterki nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska, zamieszcza się je w zaświadczeniu z badania technicznego i informuje właściciela pojazdu o konieczności wykonania badania technicznego pojazdu po usunięciu usterek;
2) stwierdzone usterki stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska lub gdy cechy identyfikacyjne pojazdu są niezgodne z danymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie, w zaświadczeniu z badania technicznego dokonuje się wpisu "zatrzymano dowód rejestracyjny nr...".
3. W przypadkach określonych w ust. 2 pkt 2 zatrzymuje się dowód rejestracyjny i w terminie trzech dni przesyła się go do właściwego organu rejestrującego, który go wystawił, wraz z kopią zaświadczenia."

Napisano (edytowane)
Godzinę temu, kurant2000 napisał:

do czego się stosuje?

A czytałeś ten przepis?

Cytat

2. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) policjant albo funkcjonariusz Straży Granicznej wydaje kierowcy pokwitowanie.150) Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i c, a także w ust. 1a pkt 1 lit. a i c oraz pkt 6.151)

Cytat

4.154) W przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 oraz w przypadku stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność lub uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych. Zatrzymany dokument przesyłany jest niezwłocznie organowi, który go wydał. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

 

@mike_van_mik mamy rok 2019, a Ty stosujesz brzmienie z 2003. Koledzy wcześniej już napisali jakie zmiany zaszły 13.11.2017 roku w tym zakresie.

 

Edytowane przez aboz
  • Piwo 1
Napisano
Godzinę temu, kurant2000 napisał:

do czego się stosuje?

 

Do diagnosty zatrzymującego DR. Art. 132 ust. 2 (na podstawie odniesienia z ust. 4). Zgodnie z ustawą wydajesz pokwitowanie, którym jest zaświadczenie z adnotacją o zatrzymaniu DR.

  • Piwo 1
  • Lubię 1
Napisano
Godzinę temu, michal_k napisał:

Do diagnosty zatrzymującego DR. Art. 132 ust. 2 (na podstawie odniesienia z ust. 4). Zgodnie z ustawą wydajesz pokwitowanie, którym jest zaświadczenie z adnotacją o zatrzymaniu DR.

to ciekawe , bo nasz urząd oraz inspektor uważa inaczej. 

Znalazłem , miałem stary akt prawny, faktycznie koledzy mają rację

Macie może jakąś wersję PORD którą się dobrze czyta i są wyszczególnione zmiany? 

Napisano
4 godziny temu, kurant2000 napisał:

Macie może jakąś wersję PORD którą się dobrze czyta i są wyszczególnione zmiany? 

Dz.U. 2018 poz. 1990

Napisano

Boguś Maćkowski wrzuca tu na bieżąco aktualne PoRD jako tekst samodzielnie ujednolicony. Trudno wymagać więcej. No tylko trzeba się interesować tematem...

  • 4 months later...
Napisano

Chciałbym odświeżyć trochę temat.Wyciek płynu hamulcowego,pęknięty przewód - USZ ,zatrzymujemy dowód jak kiedyś czy tylko wystawiamy zaświadczenie?

 

Napisano

Zatrzymujemy i niezwłocznie wysyłamy do WK i nie możemy zwrócić DR , klient musi odebrać w WK,oczywiście po pozytywnym badaniu

 

  • 2 months later...
Napisano (edytowane)

Mam pytanie.

Wykonano BTP z wynikiem negatywnym UI - sworzeń wahacza nadmierny luz.

Klient dostał zaświadczenie.

Dwa dni później policja zatrzymuje go do kontroli. Okazuje On podczas kontroli DR i zaświadczenie.

Zatrzymują mu wirtualnie DR, za brak ważnych badań technicznych, mandat, pokwitowanie itp.

Klient tłumaczy się dowodem i zaświadczeniem, oraz tym że jest umówiony już na warsztat.

Policjant: Ten papier /mowa o zaświadczeniu/ nic nie znaczy, jest nieważny.

 

Moje pytanie:

a) miał takie prawo

b) miał ale mógł pouczyć

c) nie miał podstaw zatrzymywać DR

 

spotkaliście się z takim czymś? bo ja  pierwszy raz od 7 lat bycia w zawodzie.

Czy to jest normalne, czy może już nie?

I czy jest to już konsekwencja zbierania na 500+  i 13 emerytur ? :P

 

Dziękuje za rzeczową odpowiedź.

 

Edytowane przez LUKASZ_7
Napisano

Nie ma ważnego badania = nie może uczestniczyć w ruchu drogowym. Co najwyżej na lawecie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.