Skocz do zawartości

Błąd w numerze VIN


RadekNet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chcialbym się Was doradzić jak wyprostować sprawę ... przy okazji konserwacji rejonu pola numerowego w 50letnim Volvo pokazały się schowane do tej pory pod warstwami lakieru kolejne cyfry tegoż numeru. Tzn na tabliczce znamionowej, w dowodzie rejestracyjnym i do tej pory na karoserii było 9 cyfr/liter. Teraz mam na karoserii 16 znaków. Wystarczy dokument od diagnosty czy czeka mnie zabawa z rzeczoznawcą?

Radek

Edytowane przez RadekNet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że się nadgorliwością w robotę papierkową wkopałem ;) Po weekendzie zadzwonię do mojego Starostwa i zobaczymy co oni na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że rzeczoznawca wykonywał białą kartę i wniosek, czy samodzielnie się tym zajmowałeś? Bo teraz rzeczoznawca i/lub diagnosta mogą mieć problemy z tego powodu...Poprawna identyfikacja to podstawowy obowiązek diagnosty, chyba że już kupiłeś pojazd z taką "wadą"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej to nie kwestia wady tylko sposobu jak kiedyś oznaczano pojazdy. Skoro na tabliczce jest 9 cyfr w DR też to prawdopodobnie te odnalezione są cechą powtarzalną dla tego typu auta i pod uwagę kiedyś brane nie były.

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto jest na normalnych tablicach. Mam je ponad 15 lat i nikt nigdy nie zauważył dodatkowych cyfr, bo były zalakierowane na gładko. Diagnosty winy tu nie widzę - na przeglądzie miał komplet dowód+tabliczka l+karoseria. Wyszły przy okazji czyszczenie papierem sciernym rantu uszczelki drzwi - taki przypadek. No a skoro już wyszły to coś z tym trzeba zrobić...
Mają ten sam kształt to cały numer, ale są wyraźnie płytsze.

Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkowo rzeczoznawca, być może to nie jest część numeru nadwozia. Może wrzuć zdjęcie.

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, RadekNet napisał:

Mają ten sam kształt to cały numer, ale są wyraźnie płytsze.

Nie wspominasz o najważniejszym ! Czy te "nowe" znaki są z przodu czy z tyłu tych 9 znaków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TZ i wpis w dowodze zawierają to co było do tej pory widać na karoserii - 9 znaków.

 

W dniu 6.05.2019 o 08:05, markes30 napisał:

Nie wspominasz o najważniejszym ! Czy te "nowe" znaki są z przodu czy z tyłu tych 9 znaków?

 

"Kolejne", tzn są na końcu, za tymi widocznymi do tej pory  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Panowie mam pojazd na badanie zabytkowe w którym nie idzie odnaleźć numeru ;) Jest opinia rzeczoznawcy, w której jest opisane, ze pojazd posiada następujący numer, ale nie jest podana jego lokalizacja i nie ma żadnego zdjęcia. Tabliczka znamionowa jest i posiada czytelny numer. O dziwo w opinii jest zdjęcie tabliczki i opisana lokalizacja :D Czyli pan rzeczoznawca pominął tylko lokalizację numeru ;) W miejscu przewidzianym do umieszczenia numeru w tym modelu pusto, numer musiał zaginąć przy renowacji pojazdu.

Jak dalej postępować w tej sytuacji ?? Pojazdy zabytkowe nie muszą spełniać warunków technicznych, czy dotyczy to również posiadania numeru ?? Wystarczy opinia rzeczoznawcy i tabliczka znamionowa do identyfikacji ?? Wystarczy wpisać, że nie można odnaleźć oryginalnych numerów ramy i dopuścić pojazd jako zabytkowy czy najpierw wydział komunikacji i nabijamy nowe numery ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda z ustawy :
 

Cytat

Art.66.

(...)

3a.Pojazd uczestniczący w ruchu powinien posiadać nadane przez producenta,z zastrzeżeniem art.66a, cechy identyfikacyjne:

1)numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy

Cytat

Art.66a.

1. Cechy identyfikacyjne, o których mowa w art.66 ust.3a, nadaje i umieszcza producent.

 2. Starosta właściwy w sprawach rejestracji pojazdu wydaje decyzję o nadaniu cech identyfikacyjnych w przypadku pojazdu:

(...)

  7) zabytkowego, w którym cecha identyfikacyjna nie została umieszczona.

i tu może być kłopot ponieważ :

39 minut temu, Logen napisał:

Jest opinia rzeczoznawcy, w której jest opisane, ze pojazd posiada następujący numer

:smile:

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zalecam powrót do rzeczoznawcy i niech w swej opinii jednoznacznie stwierdzi czy nr podwozia (ramy) jest czy go nie ma. Jeżeli jest to niech wskaże lokalizację i zrobi fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że pojazd zabytkowy musi posiadać numer. Jest zwolniony z warunków technicznych, ale numer jest również wymagany przez Ustawę. Jeżeli zaginął to nie ma problemu, żeby wydział wydał decyzję o nabicie nowego numeru ;) 

Czyli Rzeczoznawca zmienia opinię, wydział wydaje decyzje o nabiciu nowych numerów, młotek i numerator a następnie badanie co do zgodności ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Logen napisał:

Jeżeli zaginął to nie ma problemu, żeby wydział wydał decyzję o nabicie nowego numeru

Pod warunkiem, że rzeczoznawca wykluczy celową ingerencję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Logen napisał:

Panowie mam pojazd na badanie zabytkowe

Z jakiego roku jest ten pojazd?

Np. w 1937 r. stało, że pojazd musi posiadać tylko tabliczkę metalową z numerem, fabryką... itd.

Dlatego trzeba najpierw rozeznać sprawę jak wspominają koledzy

14 godzin temu, danielg539 napisał:

niech w swej opinii jednoznacznie stwierdzi czy nr podwozia (ramy) jest czy go nie ma

 

13 godzin temu, michal_k napisał:

rzeczoznawca wykluczy celową ingerencję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Logen napisał:

Citroen Dyane 1980

Był u nas eksploatowany po 1983 roku? Bo od tego okresu wymagany jest numer i TZ. Jeżeli nie, to może numeru nabitego nie mieć i jeżeli trafia do nas jako zabytek, to po odpowiedniej opinii rzeczoznawcy pozostanie bez numeru wybitego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Logen napisał:

Pierwsza rejestracja w Polsce 2016; kilka badań technicznych w Polsce już przeszedł

 

18 godzin temu, Logen napisał:

Czyli pan rzeczoznawca pominął tylko lokalizację numeru

Zastanawiające dlaczego...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.