Skocz do zawartości

o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym & Kodeks karny


Kryczynski A

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Kryczynski A napisał:

odczyt liczników

 

Odczyt liczników w POJAZDACH - to warto dodać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurka.... a myślałem że chodzi o wodomierze i sytuację: -Ups... Wypadł mi z ręki magnes neodymowy i przykleił się do wodomierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Panie Bystry - nie chodzi o wodomierze, tylko o POJAZDY. Czyli np. rowery, których dotąd na SKP nie było, a teraz będą. I jak się z takim rowerem u Ciebie na SKP pojawię, to wtedy będziesz mógł zabłysnąć :)

 

Ustawa zawiera lapsus, który nakazuje zgłaszanie wymiany licznika w każdym pojeździe - a nie tylko w pojazdach samochodowych. Tym samym wymiana licznika w rowerze rodzi obowiązek zgłoszenia tego na SKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Michał czyta przepisy ze zrozumieniem, ale tak masz rację - On pierwszy to opisał na forum dla diagnostów.

 

Nie jest to zresztą pierwszy przypadek, kiedy autor przepisów myli pojęcia pojazd i pojazd samochodowy, stąd na rynku przyczepy z kartami pojazdu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jacdiag changed the title to o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym & Kodeks karny

Super. Zapraszam.

wymiana (język polski)

wymowa:
IPA[vɨ̃ˈmʲjãna], AS[vỹmʹi ̯ãna], zjawiska fonetyczne: zmięk.nazal.i → j 
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj żeński

(1.1) otrzymanie czegoś od kogoś w zamian za coś innego
(1.2) zastąpienie kogoś lub czegoś zamiennikiem

Nie widziałem rowerów wyposażonych w liczniki. Może mało jeszcze widziałem w życiu.

Lecz myślę, że jeśli czegoś w czymś NIE BYŁO, to jakże można to WYMIENIĆ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roweru z licznikiem nie widziałeś powiadasz... Zakładam zatem, że Twoja przygoda z tymi pojazdami zakończyła się na etapie I komunii i modelem Wigry 3

No to się pewnie trochę zdziwisz. Wszystko przed Tobą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypraszam sobie.

Miałem Wigry 5.

Zapraszam. Na mojej Okręgówce zmieści się takich pojazdów niemało do brzegu kanału...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie. Nawet w piątce licznika nie było. Gorzej, jak go jednak z biegiem czasu zamontowałem, a teraz chcę wymienić. Czy na to też masz jakieś mądre definicje słownikowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak sobie zamontowałeś, to tak wymień.

Ewentualnie, żeby mieć czyste sumienie, jedź do UDS-a, który podbił ostatnie badanie w tym sprzęcie i ten fakt zgłoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa na ten temat nic nie mówi. Obowiązek badania rowerów wyposażonych w licznik (a w zasadzie zgłaszania tego faktu w SKP) został narzucony dopiero tym przepisem. Może odstaw tego łiskacza, przeczytaj ten tekst na trzeźwo i wtedy pogadamy, co? Bo szkoda mojego czasu na czytanie bredni typu:

11 minut temu, wrc69 napisał:

jedź do UDS-a, który podbił ostatnie badanie w tym sprzęcie i ten fakt zgłoś

 

Swoją drogą przy sobocie o tej godzinie być już zrobionym... No no :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądź, żebyś nie był sądzony.

Przypomnisz zakres i sposób badania roweru? Może dyrektywę o obowiązku wyposażenia roweru w licznik?

Faktycznie szkoda czasu na czytanie twoich bredni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dobrze przepis nie wszedł i już dwie interpretacje mamy. A co będzie bliżej nowego roku ?  :/

Do mnie bardziej przemawia ta @michal_k. No przynajmniej na razie, bo do końca roku jeszcze sporo czasu i sporo możliwości. 

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis jest jasny. Masz badać pojazd to masz badać. Rower jako pojazd jasno zdefiniowany w ustawie jest. A to, że nie ma określonego sposobu jego badania to już inna kwestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wrc69 napisał:

jedź do UDS-a, który podbił ostatnie badanie w tym sprzęcie i ten fakt zgłoś. 

 

Doczytaj art. 81. Rower badaniom nie podlega. Podlega jednak (na mocy nowelizacji ustawy) odczytowi drogomierza. Podlega również (serio!) nabiciu numeru ramy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co za towar bierzecie ale z tym rowerem to już ktoś poleciał??. Nawet jak już ktoś będzie na tyle inteligenty i  przyjedzie na odczyt drogomierza czy tam nabicie numeru to bez DR raczej zrobić nic się nie da,no chyba że któryś WK go wyda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jast napisał:

Rower nie podlega,

 

Dlaczego tak twierdzisz? Podlega, zgodnie z ustawą, każdy pojazd.

 

11 minut temu, yogi1984 napisał:

przyjedzie na odczyt drogomierza czy tam nabicie numeru to bez DR raczej zrobić nic się nie da

 

A na jakiej podstawie zażądasz DR? Nabicie numeru i odczyt drogomierza to nie są badania. Pomijając już, że nie możesz wymagać czegoś, co zgodnie z ustawą nie istnieje (czyli DR dla roweru od 1950-tego-któregoś roku).

 

13 minut temu, yogi1984 napisał:

Nie wiem co za towar bierzecie

 

A nowelizację ustawy czytałeś? Definicje znasz?  Czy rower jest pojazdem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, yogi1984 napisał:

 to bez DR raczej zrobić nic się nie da...

Czyli już wiesz na jakiej zasadzie będzie się ten odczyt odbywać ?

Jeśli tak to się podziel wiadomościami.

Ja wiem tylko, że na podstawie oświadczenia na jakimś urzędowym druku, który wypełniony ma mi wręczyć klient. I nie mogę odmówić, nawet jak po ustawowym terminie, się przybłąka na ten odczyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie na HAK też badaniem jako takim nie jest   a jednak identyfikację pojazdu się przeprowadza.Tak samo nabicie numeru czy TZ. Ale skoro ma to być na przysłowiową gębę i oświadczenie to co wtedy identyfikacji nie będzie pojazdu?. Sorry ale jakoś tego nie kupuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może będzie, może nie będzie. Póki co nie wiadomo czy to czynność czy badanie.

Wskazujemy jedynie na lapsusy jakie ten przepis wprowadza. I należy je przyjąć do wiadomości. Bo skoro jakaś ustawa nakłada na mnie obowiązek zgłoszenia wymiany licznika w rowerze, to to zrobię, a twoim problemem jest co z tym zrobisz na stacji - przy czym jeśli odmówisz musisz się liczyć ze skargą. Warto żebyś wtedy chociaz rozumiał dlaczego i na jakiej podstawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, yogi1984 napisał:

Badanie na HAK też badaniem jako takim nie jest 

 

Jest - art. 71 ust. 4 ustawy się kłania.

 

31 minut temu, yogi1984 napisał:

Tak samo nabicie numeru czy TZ.

 

Który przepis nakazuje przeprowadzić wtedy "pełną" identyfikację?

 

32 minuty temu, yogi1984 napisał:

to co wtedy identyfikacji nie będzie pojazdu?

 

Identyfikacją roweru będzie odczyt numeru ramy, nie?

 

25 minut temu, blakop napisał:

óki co nie wiadomo czy to czynność czy badanie.

 

Wiemy - czynność. Art. 81b ust. 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa numery i tabliczkę nabija się gdzie popadnie i na czym popadnie po co identyfikować, w ogóle po co tablice po co DR po co stacje kontroli. A ten odczyt numeru ramy to z czym porównamy że to ten rower?a wiem z kartą rowerową. Naprawdę panowie czasem ciężko jest zrozumieć co na myśli macie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.