DiagSL Napisano 25 Maj 2019 Napisano 25 Maj 2019 Witam przyjechal do mnie znowu gość od zabytkowego sama traktora. Mam pytanie jak obliczyć parametr F w dowodzie czyli maksymalny masa przyczepy jaka może ciągnąć jeśli hak tez jest spawany zrobiony 30 lat temu. Gość gada ze jego znajomy ma taki sam traktor kropla w krople i ma wpisane w dowodzie 1500kg ale ten traktor został zarejestrowany w 1973. czy jest jakiś wzór na to czy jak? Cytuj
michal_k Napisano 26 Maj 2019 Napisano 26 Maj 2019 5 godzin temu, DiagSL napisał: jak obliczyć parametr F w dowodzie czyli maksymalny masa przyczepy F oznacza masę całkowitą pojazdu/zespołu. MMC przyczepy to parametry O.1 i O.2. 5 godzin temu, DiagSL napisał: czy jest jakiś wzór na to czy jak? Nie ma na to wzoru - "uciąg" wynika z konstrukcji pojazdu. Zawsze masz prawo odesłać gościa do rzeczoznawcy żeby określił te parametry. Cytuj
Jacdiag Napisano 26 Maj 2019 Napisano 26 Maj 2019 8 godzin temu, DiagSL napisał: wpisane w dowodzie 1500kg Masa przyczepy to nie tylko możliwość pociągnięcia takiej przez traktor, ale pewnie ważniejsza zdolność zahamowania takiego zespołu. Cytuj Wszystkie drogi prowadzą do . . . ... trumny
DiagSL Napisano 26 Maj 2019 Autor Napisano 26 Maj 2019 Czyli mogę mu wpisać z czapy te 1500 okazało się ze znam tego drugiego gościa bo robię mu przegląd i ma taki sam traktor jak ten. Reasumujac mogę wpisać 1500 lub nawet 2000 ale na moja odpowiedzialność tak? Cytuj
Paprock Napisano 26 Maj 2019 Napisano 26 Maj 2019 Jest dokładna rozpiska jak nieznane dane się ustala. A z czapy to tylko może być czapa na zdobyte uprawnienia! Cytuj
DiagSL Napisano 26 Maj 2019 Autor Napisano 26 Maj 2019 34 minuty temu, Paprock napisał: Jest dokładna rozpiska jak nieznane dane się ustala. A z czapy to tylko może być czapa na zdobyte uprawnienia! Możesz mi podać dane jak to ustalić bądź gdzie tego szukać Cytuj
cezary Napisano 26 Maj 2019 Napisano 26 Maj 2019 Dz. U. z 2015r., poz. 776 z późn. zm.) rozp ws zakresu i sposobu wykonywania btp Dział II Szczegółowy sposób ustalania nieznanych lub nowych danych technicznych pojazdu podczas przeprowadzania badania technicznego pojazdu Cytuj
DiagSL Napisano 26 Maj 2019 Autor Napisano 26 Maj 2019 Okej przeczytałem ale nie zauważyłem tego co potrzebuje czyli maksymalna masa przyczepy która może ciągnąć Cytuj
Paprock Napisano 27 Maj 2019 Napisano 27 Maj 2019 8 godzin temu, DiagSL napisał: Okej przeczytałem ale nie zauważyłem tego co potrzebuje czyli maksymalna masa przyczepy która może ciągnąć Jak to? Przecież stoi jak byk: PRODUCENT! PRODUCENT! PRODUCENT. Wymienione są jeszcze dokumenty HOMOLOGACYJNE = PRODUCENCKIE, katalogi oraz RZECZOZNAWCA!!! Jak brzmi ustawowa definicja tego parametru, tej maksymalnej masy przyczepy? Też trzeba palcem pokazać bądź zacytować? Cytuj
DiagSL Napisano 27 Maj 2019 Autor Napisano 27 Maj 2019 Ale powiedziałem ze hak był spawany 30 lat temu to nie ma jak spytać producenta bo takowego nie ma. Jedynie zostaje rzeczoznawca lub wpisać 1.5tony jak drugi traktor Cytuj
DiagSL Napisano 27 Maj 2019 Autor Napisano 27 Maj 2019 Diagnosta jestem od roku a nie moja wina ze facet przyjechał zabytkowym samem o wszystko muszę ustalac Cytuj
blakop Napisano 27 Maj 2019 Napisano 27 Maj 2019 1.5 mało. Wpisz mu tak 2 - 2,5 tony. Spoko tyle pociągnie. Cytuj
Paprock Napisano 27 Maj 2019 Napisano 27 Maj 2019 11 minut temu, DiagSL napisał: Diagnosta jestem od roku a nie moja wina ze facet przyjechał zabytkowym samem o wszystko muszę ustalac Kolego! Panem Diagnostą, to po pierwsze primo! A po drugie primo, to nic nie musisz! A po trzecie primo i tylko z ciekawości, to jakie "papiery" przedłożył klient do tego ciągnika? Może warto przynależność do pomocnej organizacji rozważyć: https://osds.org.pl/ 1 Cytuj
Mecher Napisano 27 Maj 2019 Napisano 27 Maj 2019 Masz problem z ustaleniem jakiegoś parametru - możesz wymagać opinii rzeczoznawcy. Niech on ładnie opisze na jakiej podstawie to ustalił. Jednak dostałeś taka rade i ją olałeś. Więc opisz ładnie w uwagach na jakiej podstawie ustaliłeś parametr O. Czyli na podstawie innego- podobnego pojazdu, bo tamten tyle ma. Jestem ciekaw reakcji WK 15 minut temu, Paprock napisał: tylko z ciekawości, to jakie "papiery" przedłożył klient do tego ciągnika? DR od innego podobnego jaki ma kolega. Cytuj
DiagSL Napisano 27 Maj 2019 Autor Napisano 27 Maj 2019 DR z innego ciągnika tego samego bo jeden facet je zbudował ( w 100% identyczne) papiery z WKZ o wpisanie do ewidencji Cytuj
rewers Napisano 27 Maj 2019 Napisano 27 Maj 2019 Aby obliczyć maksymalną masę przyczepy ciągniętej przez pojazd musisz znać wartość siły D – uciągu na haku holowniczym. Maksymalną masę przyczepy ciągniętej przez pojazd oblicza się zgodnie ze wzorem, który jest w tym linku: http://www.incar.pl/?informacje . Oczywiście konstrukcja pojazdu musi umożliwiać ciągnięcie przyczepy. Cytuj
Mecher Napisano 27 Maj 2019 Napisano 27 Maj 2019 (edytowane) 14 minut temu, rewers napisał: musisz znać wartość siły D – uciągu na haku holowniczym. Od spawanego haka ? I to jeszcze 30 lat wstecz (jak autor zaznaczył) Powodzenia Edytowane 27 Maj 2019 przez Mecher Cytuj
rewers Napisano 27 Maj 2019 Napisano 27 Maj 2019 Niestety bez D nie da rady. Wartość D uzyskuje się podczas badań wytrzymałościowych Cytuj
Paprock Napisano 27 Maj 2019 Napisano 27 Maj 2019 No proszę! Od wieków neguję się wyliczankę, aż ty nagle z liścia w twarz! Przerabialiśmy już to po tysiąckroć!!! Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym przecież jasno się wyraża: 54) dopuszczalna masa całkowita – największą określoną właściwymi warunkami technicznymi masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze; 61) maksymalna masa całkowita – największą masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, określoną przez producenta pojazdu; Tam i jeszcze het dalej szczegóły do wzorów, patentów, programów i wyliczanek: https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/12110-hak-ustalenie-dmc-przyczepy-z-hamulcem/&do=findComment&comment=231633 Cytuj
blakop Napisano 27 Maj 2019 Napisano 27 Maj 2019 Producentem jest w tym wypadku właściciel, który to zbudował. Rozumiem, że zaświadczenie od niego na dowolną wartość przyjmiesz? Cytuj
DiagSL Napisano 27 Maj 2019 Autor Napisano 27 Maj 2019 Mam pytanie to jak to ustanowili 30 lat temu na oko? I wpisali temu drugiemu 1.5 tony Cytuj
blakop Napisano 27 Maj 2019 Napisano 27 Maj 2019 Tak - 30 lat temu robiono to na oko, a diagnosta to potwierdzał, chociaż najczęściej po drodze dla takich pojazdów przynajmniej jakaś skromna opinia rzeczoznawcy też powstawała. Dziś diagności nie są już uprawnieni do pierwszego badania, orzekania i ustalania parametrów technicznych pojazdów marki SAM, bo w końcu ustawodawca po latach dojrzał do faktu, że w warunkach SKP nie da się tego zrobić. Jeśli Ty twierdzisz, że jednak umiesz to zrobić, to wal śmiało. Minimum czego w obecnej sytuacji trzeba by tu wymagać to opinia rzeczoznawcy, ale od strony formalnej nikt Ci nie zabroni ustalić dowolnego parametru. Ostatecznie w razie "W" Ty się będziesz tłumaczył jak i dlaczego to zrobiłeś. Parametr "O" jest jednym z kluczowych parametrów pojazdu i wbrew zasłyszanym opiniom nie da się go w żaden sposób wyliczyć. Należało go ustalić na podstawie danych producenta lub w trakcie procedury pierwszego dopuszczenia do ruchu w oparciu o możliwości konstrukcyjne pojazdu. Cytuj
IVVO Napisano 28 Maj 2019 Napisano 28 Maj 2019 Przepraszam - czy ktokolwiek widział kiedyś traktor -SAM - ja nie - nie mówimy tu o "ESACH" - zrobionych z jakiegoś Diesla i podzespołów os ŻUKA - jest to po prostu np 330 złożony w "stodole" Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.