Skocz do zawartości
Tomek8340

Zabytkowy a światła Ameryka

Rekomendowane odpowiedzi

Tomek8340

krótko i  na temat   pewnie już sie toczyły tu rozmowy o tym, czy w przy badaniu co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego sprowadzonego  z USA  powinno sie zmieniać lampy ? bo skoro  będą zmiany lamp( przód oraz tył) to już nie będzie w 100 %  fabryczny. czy więc powinno sie zmieniać czy też nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k

Warunki techniczne nie mają zastosowania dla pojazdu zabytkowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomek8340

zgodze sie również a czy jest to ujęte w przepisach? czy ktoś coś mógłby podrzucić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
evocatum

Porównanie stanu faktycznego z warunkami zgłoszonymi przez właściciela, na podstawie których pojazd został uznany za zabytkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cezary

Dz. U. z 2016r., poz. 2022 z późn. zm.

§ 1.
1. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1) pojazdu specjalnego lub używanego do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem oznakowania określonego dla pojazdu uprzywilejowanego;
2) pojazdu specjalnego lub używanego do celów specjalnych Policji, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, kontroli skarbowej i Służby Celnej, Służby Więziennej i straży pożarnej, z wyjątkiem oznakowania określonego dla pojazdu uprzywilejowanego;
3) pojazdu zabytkowego;
4) tramwaju i trolejbusu..... 

ale to przecież znasz i stosujesz.:wink:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock
Napisano (edytowane)

Znaczy, co znać, co zastosować, żeby swobodnie i bez żadnych ograniczeń móc jeździć tym zabytkiem z amerykańskim oświetleniem po polskich publicznych ulicach, szosach nikogo nie olśniewać, nie olśniewając (co za pierońska nazwa:-? )ak i samemu mieć odpowiednio i właściwie oświetloną drogę przed samochodem?

Edytowane przez Paprock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
yogi1984
Napisano (edytowane)

No niestety przepisy od zabytkowego pojazdu są 100 lat za muzynami a badanie względem zgodności czy się zgadza z tym co właściciel wnosi to już całkiem....🤮. No ale nic.. zawsze można ograniczenie w postaci zakazu jazdy po zmroku zastosować jak klient upiera się że takie pozostaną i po sprawie. 

Edytowane przez yogi1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock

A dlaczego tylko po zmroku skoro u nas obowiązuje jazda na światłach mijania przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. W dodatku na asymetrycznych światłach mijania!

Po zmroku to spoko może na drogowych śmigać z ostrożnością żeby nie oślepić kogoś z naprzeciwka.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k

Skoro w pojazdach zarejestrowanych przed 30.06.1976 r. mogą być światła symetryczne i jakoś świat się nie kończy (i mogą jeździć w nocy itd.) to chyba nie skończy się również jeśli zabytek w takie będzie wyposażony. Nie popadajmy w paranoję.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Paprock - zadzwoń do swojego WK to Ci na pewno poradzą. Coś w stylu "my te auta rejestrujemy, to badanie chyba tez może przejść" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomek8340

ja wiem że ostatnio była  rozmowa w mojej okolicy  konserwator- właściciel zabytkowego. "żeby sie pan apsolutnie nie godził na żadne ograniczenia od diagnosty." 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Jasne - jakby co można taka decyzję oprotestować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomek8340

 to niech  wtedy konserwator zrobi sobie uprawnienia diagnosty i  zrobi jak chce, chyba sie ze mną zgodzicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cezary

nie, nie zgodzę się, konserwator ma swoją robotę i ma ją wykonać tak jak należy, Ty jako diagnosta skp masz stosować się do przepisów obowiązujących, w przypadku zabytkowego należy wykonać badanie zgodności, a co i jak to wiesz, poza tym ideą zabytkowego jest aby był w jak największym stopniu identyczny z wytworzonym pierwotnie, a nie tylko  przypominającym to co powstało kiedyś.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock
50 minut temu, michal_k napisał:

Nie popadajmy w paranoję.

 W paranoję jak w paranoję ale paradoksem można nazwać to, że identyczne samochody, w dodatku w tym samym wieku zabytkowym różniące się tylko barwą tablicy rejestracyjnej, to na żółtej zabytkowej "warunki go nie dotyczą" a na blasze białej oświetlenie ma pozamiatane.:? No i gdzie tu jedność, prawość, sprawiedliwość? :silent:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mecher

Ja jako obywatel nie dostałem trzynastej emerytury (za młody jestem), nie dostaję 500plus (nie jestem dzieckiem), gdzie tu prawość, sprawiedliwość ? :silent:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cezary

@Paprock-u zgadzam się w 100% tylko, że  „dura lex sed lex”, a to mimo wszystko lepsze niż bezprawie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock

No bo coś mi się zdaję, że jest jakaś taka przychylność, pobłażliwość, ach i och, bo to przecież z Ameryki. A ciekawe co sumienie podpowiada, gdyby zabytkiem był rodowity angol, który śmiga dzień w dzień i daje nieźle po ślepiach wszystkim z naprzeciwka.

Piszę po własnych odczuciach i powiem szczerze, że głośny wydech w Harley'u nie wadzi mi tak jak wypruta rura w wiertarce-ścigaczu! :silent:

Pomijam użycie miernika. Same wrażenia, sama organoleptyka. ;-)

 

Nie potrafię tego poskładać. Z jednej strony ustawa , że na światłach mijania, że pojazd bezpieczny, że ministrowie w rozporządzeniach podadzą to i tamto. I się jazda zaczyna, bo rozporządzenie mówi o asymetrycznych światłach mijania dla (prawie) każdego auta, oraz że wytyczne nie dotyczą "zabytka". Sorry. Nie ogarniam tej kuwety! :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź
4 godziny temu, Tomek8340 napisał:

krótko i  na temat 

26) Stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 1976 r. oraz motocykla wyposażonego w światła mija-nia z żarowymi źródłami światła oraz modułami LED. W motocyklach dopuszcza się stosowanie symetrycznych świateł mijania z żarowymi źródłami światła oraz modułami LED. Dodatkowo, w motocyklach o pojemności skokowej silnika > 125cm3, mogą być zastosowane światła symetryczne wyposażone w wyładowcze źródła światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock

No ale Koledzy twierdzą, że żadne warunki techniczne, tabelki, przepisy końcowe, objaśnienia, odnośniki pojazdu zabytkowego nie dotyczą. Także i ten odnośnik poza zabytkiem powinien być.

Zakładam, że tematyczny pojazd nie przekroczył 43 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Jeżeli ma ponad 43 lata to nawet bez zabytku go puścisz więc o co się puszysz?

Auta bez odpowiednich dokumentów z USA trzepiesz aż miło a sytuacji, która dotyczy promila aut żeś się czepił... Ty chyba naprawdę jesteś trudne dziecko czasów epidemii ospy we Wrocławiu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.