Skocz do zawartości

Pasy biało-czerwone


Paprock

Rekomendowane odpowiedzi

Mogę pojąć takie pasy na koszy, windzie, platformie lub innym urządzeniu/maszynie zespolonym z samochodem.

Ale skąd takie pasy biorą się na zderzakach, maskach a bywa, że i po obwodzie auta? Spotykane najczęściej przy sprowadzańcach.

Ten na foto, to zwykły blaszak. Bez żadnego urządzenia dodatkowego. No przynajmniej dzisiaj nic na niem nie wisiało, nie było. A co kiedyś, to wie licho...

 

 

Pasy na zderzaku.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może auto było wykorzystywane przy pilotażu, albo przez służby drogowe i takie oznaczenie miało swoje uzasadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, blakop napisał:

Być może auto było wykorzystywane przy pilotażu, albo przez służby drogowe (...)

 

Wydaje mi się , że chyba jedyne i sensowne wytłumaczenie owych biało-czerwonych pasów. :icon_wink: A tak po zmroku " świecą "  :

taśma.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, cezary napisał:

byłby jakiś problem

Nie byłoby żadnego problemu .:wink: Jak " rybki "  byłyby tylko na tym pasku to i okres ochronny ( niepotrzebny ), natomiast jak byłyby " we worze " i podlegały okresowi ochronnemu

to  " gościa " traktowałbym jak potencjalnego kłusownika :silent:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O stosowaniu materiałów odblaskowych trochę w przepisach jest i wcale nie jest z takim oznaczeniem zupełna dowolność jak by się mogło wydawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam Paprock piszesz, są to najczęściej auta sprowadzone, a tu oznakowanie jest inne. Zresztą nie tylko. Pilot w klasie BF-3 może bowiem w trakcie jazdy wydawać określone znaki i sygnały drogowe na wyświetlaczach zmiennych VMS. W Polsce jest to zabronione.

Jest to o tyle istotne, że znakomita większość firm pilotujących pochodzi z Polski. Jak wiadomo, lepiej mieć pojazd dostosowany do zachodnich przepisów, bo w Polsce to i tak jakoś przejdzie, a nawet jak będzie mandat to i tak się opłaca :)

Również pojazdy wykorzystywane w pasach drogowych mogą mieć tu inne oznaczenia.

Zresztą - pewnie za jakiś czas to i u nas przejdzie. Wszak malowania radiowozów np. skrzętnie kopiujemy po Niemcach - schemat po schemacie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zatrzymałem się na rozporządzeniu w sprawie PILOTA i tylko PILOTA. Nie wiem czy taki pojazd dwóch funkcji nie łączy, przynajmniej w sferze oznakowania. Bo te pasy, to nic innego jak oznakowanie ostrzegawcze samochodu utrudniającego ruch. A utrudnienia, to nie tylko Autostradowy Patrol, ewentualnie koszenie zielska z pobocza, ale też wymiana żarówek w przydrożnych lampach, czy pilotowanie transportu śmigła do wiatrowej elektrowni.

Dla mnie sens tego oznakowania jest równoznaczny z taką ostrzegawczą barierką, tylko mus na to znaleźć paragrafy.

 

Podobny obraz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiał byś się pobawić w poszukanie wymagań dla pojazdów dla pilotażu ciężkiego klasy BF-3 (również BF-4, ale to już są konkretne wymagania i takich aut się mało widuje na razie na drogach).

Generalnie te pasy są najczęściej dookoła całego pojazdu, a z tyłu to najczęściej na całej płaszczyźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, danielg539 napisał:

nie jest z takim oznaczeniem zupełna dowolność

 

:ok  bo czerwonego z przodu nie może być ... 
 

Cytat

 

§ 13. 1. Światła pojazdu powinny odpowiadać następującym warunkom ogólnym:

6) światła czerwone nie powinny być widoczne z przodu, a światła białe (żółte selektywne) – z tyłu, z wyjątkiem światła cofania oraz świateł dodatkowych przewidzianych w § 24 ust. 1 pkt 8, § 25 ust. 2, § 26 ust. 3, § 27 ust. 2, § 31 ust. 1 oraz w § 32 ust. 1.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze Panowie. Karetka też ma być oznakowana wiadomym pasem wynikającym z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów, a jak wiadomo na takim aucie znajdują się też i inne znaki, powiedzmy "medyczne". Wóz policyjny, bojowy wóz strażacki też ma ponalepiane jakieś symbole literowo-cyfrowe i inne takie, o których laik taki jak ja nie ma zielonego pojęcia. Już mniejsza o to czy odblaski, lecz w każdym razie symbole i znaki wykraczające poza "nasze warunki techniczne".

Znalezione obrazy dla zapytania dach policyjnego samochodu

 

Z tym, że coś się tam dopuszcza, jakieś oznakowanie określające przynależność do danej formacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to numery taktyczne, operacyjne i takie tam. Mają ułatwić zarządzanie jednostkami w trakcie większych akcji - coś jak numery taktyczne na pojazdach wojskowych. Dlatego też są malowane także na dachach. To już wynika z regulacji branżowych.

Przypominam, że kiedyś był pomysł, aby radiowozy nosiły też hasła/motta typu "by chronić i służyć", ale zdaje się, że się z tego wycofali. Natomiast w ciągu najdalej dwóch lat Policja przechodzi na aktualne malowanie niemieckie, czyli z seledynowymi odblaskami. Dodatkowo radiowozy mają przecież emblematy/godła służbowe, a o tym chyba też w rozporządzeniu nie ma.

A z tymi pilotami ciekawostka - obecnie najwyższa klasa pilotażu BF-4 nie dopuszcza umieszczania na pojeździe absolutnie żadnych innych oznaczeń  i napisów (żadnych reklam, czy choćby nazwy firmy).

Jacdiag - ale my o światłach tu nie rozmawiamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja pierwszy "toto" o zdolność świecenia posądziłem  

 

4 godziny temu, leski66 napisał:

A tak po zmroku " świecą "  :

taśma.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale " świecą " jest ( zakleszczone w tych krzaczkach "" ) czyli interpretacja :? , chodziło mi o taśmę/nalepkę luminescencyjną ( czyli taką co świeci w " nocy " ):wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze! Trochę tego jest. Ale sprawa deko dziwna jeżeli chodzi o samochody z tym oklejeniem co na focie. Rozumiem roboty drogowe, rozumiem tablice U26 a/b, rozumiem koguty pomarańczowe, ale tego co zapodałem na focie dopasować nie umiem.

W necie tyle znalazłem: ktoś tam się naśmiewa, ktoś żale wylewa, ktoś roboty planuje:

http://www.wroclawskie-drogi.pl/mistrzowie-oznakowania-czyli-na-gruncie-polemiki-o-wlasciwym-oznakowaniu-pewnych-pojazdow-29-05-2016-cz-4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potarzam pytanie - rozmawiamy o rozwiązaniach krajowych, czy międzynarodowych?

 

A światło odbite, a własne to zapraszam do szkoły podstawowej Jacdiag...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj może ministra od spraw transportu, dlaczego umieścił urządzenia odbijające razem ze świecącymi

 

Cytat

 

§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:
1) drogowe – pojazd samochodowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości przekraczającej 40 km/h;
2) mijania – pojazd samochodowy;
3) kierunkowskazów – pojazd samochodowy i przyczepa; nie stosuje się do motocykla jednośladowego zarejestrowanego
po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r.;
4) hamowania „stop” – pojazd samochodowy i przyczepa;
5) oświetlające tylną tablicę rejestracyjną – pojazd samochodowy i przyczepa;
6) pozycyjne przednie – pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;
7) pozycyjne tylne – pojazd samochodowy i przyczepa;
8 ) odblaskowe tylne inne niż trójkątne – pojazd samochodowy;
9) odblaskowe tylne trójkątne – przyczepa;
10) odblaskowe przednie – przyczepa;
11) odblaskowe boczne – pojazd samochodowy o długości przekraczającej 6,0 m, ciągnik siodłowy i przyczepa; 

12) ... 


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jacdiag napisał:

urządzenia odbijające

 

O moment - to Ty użyłeś samowolnie takiej nazwy próbując rozszerzyć stosowanie przepisu.

Ten przepis mówi o "światłach odblaskowych" i oklein nijak tu nie podciągniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu, to jest granica umowna, bardzo cieniutka granica. Owszem, są opisane w "warunkach" światła odblaskowe, jak i oznakowanie konturowe ale już tablice wyróżniające pojazd ciężki i długi są poza "światłami". Podobnie ma się sprawa z trójkątem tak dla ciągnika jak i tego na drodze stawianego. Rzuciłem okiem na regulamin czterdzieści osiem i tam można spotkać takie wymysły, że za światło nie uważa się tylnej tablicy rejestracyjnej. No powaga. Takie dziwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest. Tak samo jak oznakowanie konturowe jest odblaskowe i łapie się pod oświetlenie, ale już tylnej tablicy rejestracyjnej "nie uważa się"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.