Skocz do zawartości

Gaśnice w ADR


Wacek

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie przypomnijcie mi proszę, gdzie jest napisane, że gaśnice maja być umocowane i w obudowie , chodzi oczywiście o pojazdy do przewozu materiałów niebezpiecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W umowie.

W tabeli usterek jest tylko niespełnienie warunków przeciwpożarowych, a szczegóły w części dziewiątej umowy.

Ale, o co chodzi, że "gołe" są na samochodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, to jest odwieczny problem. Gaśnice mają być łatwo dostępne oraz zabezpieczone przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, lub przed pospolitym podpierniczeniem gaśnicy przez menele. I tyle w temacie. Oczywiście "skrzynki po narzędziach" skutecznie chronią przed solą, wodą, słońcem i złodziejem, ale w zamian kluczyk do skrzynki misi być łatwo dostępny. Nie wiem, może kabina spełnia te warunki. To jest tak samo jak z łatwą dostępnością gaśnicy w osobowym samochodzie. Jeden wozi w zapasowym kole, a drugi trzyma pod siedzeniem.

Kabina odpada, bo co zrobić jak zamknięta a szofera nie ma!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są łatwo dostępne , nawet bym powiedział, że zbyt łatwo dostępne i umieszczone w kabinie, albo na siedzeniach , albo na podłodze  nawet za siedzeniem z tyłu. Gaśnica nie jest mała, bo ma 6 kg środka gaśniczego  i przy ostrym hamowaniu wyleci jak pocisk i to mnie martwi. Wiem, że gdzieś czytałem o mocowaniu gaśnic, ale nie mogę nic na ten temat znaleźć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient ma mieć gaśnicę i całe wszystko. Gdzie ją będzie woził, jego sprawa. Przepisy nie określają konkretnego miejsca więc klient niech wozi gdzie i jak chce. Po co sobie głowę zajmujesz nie swoimi sprawami, mało Ci swoich problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Niech wozi jak chce! Ale na dzień badania dobrze by było aby te gaśnice trzymały się kupy, a tak nie jest, bo @Wacek wyraźnie piszę, że uchwyty są pourywane. To co, reflektory też na trytki pomocować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, adam1501 napisał:

Przepisy nie określają konkretnego miejsca więc klient niech wozi gdzie i jak chce

Zgadza się przepisy nie określają miejsca, ale jest zapis w Dz.U.2016-poz 2022 

§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:

14)  w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla;

ma być umieszczona a nie położona na fotelu a w moich badanych pojazdach jak już wspomniałem są mocowania gaśnic tylko, że pourywane i teraz taka gaśnica 6 kg która leży na fotelu pasażera przy gwałtownym hamowaniu leci jak pocisk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ADR:

8.1.4.5 Gaśnice powinny być zamontowane na jednostkach transportowych w taki sposób, aby były
łatwo dostępne dla załogi pojazdu. Sposób zamontowania gaśnic powinien zapewniać ochronę
przed działaniem czynników atmosferycznych gwarantującą ich bezpieczną eksploatację.
Podczas przewozu nie powinny być przekroczone terminy określone w 8.1.4.4.

A Ilość gaśnic określa 8.1.4.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest nacisk na zamontowanie. Po mojemu zamontowanie wyklucza luźne latanie gaśnic po kabinie i tyle. Od razu uprzedzę, że rozwiązanie montażu do nogi fotela z użyciem sznurka na supeł z kokardą też mnie nie usatysfakcjonuje za bardzo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Paprock napisał:

Czyli jest nacisk na zamontowanie

Na jedną śrubkę M6 czy M10 a może na wkręt, spaw, nit... Pod skrzynią ładunkową, kabiną, fotelem, leżanką...? Nie popadajmy w paranoję. Pojazd ma mieć gaśnice, które diagnosta ma obowiązek sprawdzić. Co robi kierowca na co dzień i gdzie je przewozi to jego sprawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2019 o 07:17, adam1501 napisał:

Na jedną śrubkę M6 czy M10 a może na wkręt, spaw, nit...

Nawet na gumę do żucia, tak silną, że na OBT pudła będą wisieć stabilnie a w nich znajdować się będą ważne gaśnice. (Mowa tu oczywiście o badaniu ADR, na zwykłym OBT za brak legalizacji UD, za brak gaśnicy UI).

W usterce 7.2 brak jest podpunktu "niepewne mocowanie", moim zdaniem szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...Posłanka pyta czy Ministerstwo Infrastruktury zmieni przepisy na sposób wskazujący wprost, że obowiązkiem diagnosty samochodowego jest sprawdzenie daty legalizacji gaśnicy samochodowej. Resort nie udzielił jeszcze odpowiedzi. ..." za https://www.motofakty.pl/artykul/gasnica-samochodowa-ten-przepis-to-bubel-prawny.html

 

 

Bo na dokonanie takiego zapisu ministerstwo potrzebuje przetargu, mózgu, ludzi, czasu, pieniędzy... to nie są szybkie i tanie rzeczy Pani Poseł. U nas tylko ustawa może się zmienić przez noc, na rozporządzenie niestety trzeba poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2019 o 12:00, adam1501 napisał:

jakiekolwiek pudło? 

Przeczytaj jeszcze raz 8.1.4.5 i nazwij jakkolwiek sobie życzysz obiekt który "... powinien zapewniać ochronę
przed działaniem czynników atmosferycznych gwarantującą ich (gaśnicy) bezpieczną eksploatację. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.