Skocz do zawartości

Tzw. Winda w samochodzie


jerry87331

Rekomendowane odpowiedzi

Tego to nawet najstarsi górale nie wiedzą...

To po sprawie bo przepis nie działa wstecz jakikolwiek by nie był.

W czasach powojennych[a to najlepiej pamiętają najstarsi górale] nie było to objęte dozorem.

A na zbiorniki powietrza i sprężarkę w ciężarówkach i naczepie, przyczepie to też dozór ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na zbiorniki powietrza i sprężarkę w ciężarówkach i naczepie, przyczepie to też dozór ???

 

Zbytnio sie wczuwasz w rolę. Wyluzuj trochę. Tych zbiorników i sprężarki nie ma w rozporządzeniu które przytoczyłem na początku dyskusji, ale wciągarka jest. I nie mów mi o czasach powojennych, bo mamy A.D. 2006 i obowiązuje dozór na wciągarki. Podałem Ci przepis, a Ty jeśli twierdzisz, że nie to podaj konkretny Dz. U. Tego wymagasz w innych tematach od piszących to ja też tego wymagam od Ciebie.

 

 

 

A propo's "windy" - mea culpa, dozór jest faktycznie potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 1. Dozorowi technicznemu podlegają następujące rodzaje urządzeń technicznych:

1) urządzenia ciśnieniowe, w których znajdują się ciecze lub gazy pod ciśnieniem różnym od atmosferycznego:

5) urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych,

W czasie kontroli inspekcji pracy na jednej SKP nałożono mandat na właściciela( za brak dokumentów z dozoru ), który posiadał sprężarkę samochodowa napędzaną silnikiem elektrycznym i zbiorniki samochodowe ( własnej konstrukcji jako sprężarka stacjonarna ). Zgadnijcie czym to się zakończyło a ja zakończenie przedstawię z pisma DT.

Zbytnio sie wczuwasz w rolę. Wyluzuj trochę.

Postarałem się wyluzować i z tym góralem odczytałem to jak odrobinę humoru.[pewnie żle mnie zrozumiałeś.] To jest sprawa identyczna jak ze sprężarką i zbiornikami samochodowymi oparta na faktach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytoczyłeś tylko ogólny nagłówek rozporzadzenia:

Psuj napisał/a:

§ 1. Dozorowi technicznemu podlegają następujące rodzaje urządzeń technicznych:

1) urządzenia ciśnieniowe, w których znajdują się ciecze lub gazy pod ciśnieniem różnym od atmosferycznego:

 

W dalszej części są szczegółowo wymienione jakie zbiorniki podlegają i nie ma tam wymienionych tych od hamulców w samochodzie.

Psuj napisał/a:

5) urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych,

Zbiornik transportowy służy do transportu gazu (powietrza) a nie do zasilania urządzenia hamulcowego.

 

W czasie kontroli inspekcji pracy na jednej SKP nałożono mandat na właściciela( za brak dokumentów z dozoru ), który posiadał sprężarkę samochodowa napędzaną silnikiem elektrycznym i zbiorniki samochodowe ( własnej konstrukcji jako sprężarka stacjonarna

 

Mandat i to solidny za coś takiego powinien dostać. Za taką samowolę conajmniej z kilka tyś. kary powinni mu przyłożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest sprawa identyczna jak ze sprężarką i zbiornikami samochodowymi oparta na faktach .

Idąc dalej Twoim tokiem rozumowania, to powinniśmy żądać dozoru na pompę hamulcową w aucie, przecież jest to urządzenie wysokociśnieniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej Twoim tokiem rozumowania, to powinniśmy żądać dozoru na pompę hamulcową w aucie

To jest jakieś nieporozumienie . Ja twierdziłem i twierdzę że nie na wszystkie urządzenia jest wymagany dozór techniczny i to miałem na myśli. Na dowód tego chcialem przedstawić przeskanowany dokument. Nistety nie udało się a więc załączam jego treść.

TRANSPORTOWY DOZÓR TECHNICZNY Poznań , dnia 2003-07-10

Oddział Terenowy w Poznaniu

TDT/07-xxxxxxxx/03

XXXXXXXXXXXX

XXXXXXX

 

Dot: zbiorników ciśnieniowych w instalacjach sprężonego powietrza

 

W odpowiedzi na Pana pismo informujemy, że zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 lipca 2002 r. w sprawie urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu ( Dz.U. Nr. 120,poz 102) zbiorniki stałe, dla których iloczyn nadciśnienia i pojemności jest większy niż 50 barów x dm3, a nadciśnienie jest wyższe niż 0.5 bara podlegają dozorowi technicznemu. Do zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia w/w zbiorników mogą być stosowane tylko takie urządzenia , których prototyp został zbadany przez Centralne Laboratorium Dozoru technicznego . Poza tym zawory bezpieczeństwa muszą być zabezpieczone przed zmiana nastawienia i wymiana ich elementów regulacyjnych. Zmiana nastawień może nastąpić jedynie za uprzednią zgodą właściwego dozoru technicznego . Właściwym organem dozoru technicznego w Pana przypadku w związku z użytkowaniem zbiorników z osprzętem jako urządzeń stacjonarnych jest Urząd Dozoru Technicznego w Poznaniu ul.Taczaka 5 , 61-818 Poznań .

Natomiast jeżeli chodzi o sprężarki to nie są to urządzenia techniczne podlegającymi dozorowi.

Podpis inspektora.

Mandat i to solidny za coś takiego powinien dostać. Za taką samowolę conajmniej z kilka tyś. kary powinni mu przyłożyć.

A niby za co? Ciśnienie jakie jest wymagane do obsługi stacji jest pięciokrotnie niższe? A sprężarki samochodowe nie podlegają pod dozór . Powiem więcej, że fabryczne sprężarki ze zbiornikiem też nie podlegają pod dozór. Są niestety takie firmy co za taki dozór płacą.Panowie z IP zwrócili pieniążki właścicielowi i grzecznie go przeprosili.

Zadałem Ci parę pytań odnośnie tej wciągarki . Nie dlatego żebym się bawił w detektywa ale żeby odpowiedzieć, to trzeba coś wiedzieć. Są wciągarki, które nie podlegają pod dozór techniczny a ta zależność wynika od masy uciągu i rodzaju zabezpieczeń np.( przekładni zębatej ) o ile dobrze pamiętam tj. do 3,5 T [ jest to chyba też zależne od pozycji ciągnionej czy też podnoszonej ] .

Moja analogia problemu twojej wciągarki do mojego znajomego sprężarki jest podobna.

Inspektor wiedział że dzwoni ale nie wiedział w którym kościele.

Myślę że nie wiele pomogłem bo pewnie to też wiedziałeś , nie za wszystkie sprawy odpowiada diagnosta w tym przypadku przecież tego nie odnotowujesz w uwagach , nie wpisujesz nr .badania DT itd.Na bezpieczeństwo w ruchu też nie ma wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozorowi podlegają zbiorniki o tzw odpowiednio dużym współczynniku tj ciśnienie robocze(zawiera tabliczka znamionowa zbiornika) x pojemność zbiornika i jeśli to jest większe od 300 jeśli dobrze pamiętam to podlega dozorowi (jeśli czegoś nie pomyliłem to taką oto info dostałem od przedstawiciela DT) czyli np ciśnienie robocze jest 2atm x pojemność zbiornika 100litrów to nie podlega dozorowi, jeśli zaś ciśnienie robocze jest 3,5atm i ten sam zbiornik to podlega.

Tyle jeśli chodzi o sprężarki stacjonarne, a raczej zbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie wątpliwości to dzwońcie do UDT. Skupmy się na bad tech . UDT wyda opinie, że dane urządzenie nie podlega pod dozór lub podlega, ksero do akt i spoko. Po co sobie życie komplikować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam !

 

Odmawiam badania pojazdom które powinny mieć , a nie mają ważnego w dniu badania poświadczenia TDT lub UDT na urządzenia podlegające dozorowi technicznemu .

 

( Nie jest to zła interpretacja przepisów ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - temat był wałkowany (opcja SZUKAJ - na górze strony + czytanie tego, co jest już na forum), po drugie - po raz n-ty przypominam - NOWE PYTANIE ---->>>> NOWY TEMAT !!!!!

Jak puścimy to w samopas - jutro nikt niczego nie znajdzie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciągarka samoch.nie podlega dozorowi, gdyż nie jest maszyną służącą do przemieszczania osó lub ładunków.Natomiast podest warunki te spełnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciągarka samoch.nie podlega dozorowi, gdyż nie jest maszyną służącą do przemieszczania osó lub ładunków

 

A co wciągasz wciągarką??? powietrze czy auto???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy pojazd jest tym samym co ładunek

 

Dla autolawety ładunkiem jest przewożony pojazd. Wciągarka jest na liście urządzeń podlegających dozorowi. Warto by sprawdzić w TDT. Ja nie mam możliwości ale może by kto zadzwonił??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam

To ja z watpliwoscia jak sie to ma:

 

11)urzadzenia zaladowcze, wyladowcze ...cut... 

do dozoru UDT wywrotki.

Pytam bo przyjechal Sprinter ciezarowy furgon (w dokumentach) a w rzeczywistosci wywrotka (na oko samorobka pompa napedzana rozrusznikiem). No i co z tym fantem zrobic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6) maszyny służące do przemieszczania osób lub ładunków w ograniczonym zasięgu:

( ... )

e) dźwigniki (podnośniki), w tym systemy do parkowania samochodów, z wyjątkiem dźwigników stanowiących wyposażenie pojazdów,

a sprinter badanie po zmianach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6) maszyny służące do przemieszczania osób lub ładunków w ograniczonym zasięgu:

( ... )

e) dźwigniki (podnośniki), w tym systemy do parkowania samochodów, z wyjątkiem dźwigników stanowiących wyposażenie pojazdów,

a sprinter badanie po zmianach ...

 

a klient twierdzi, ze od zawsze tak bylo...plus zaczep szczekowy (w innym watku) rowniez bez wpisu...Az tak naiwny nie jestem zeby MB wykorzystywal rozrusznik (na oko ) od zuczka do napedu pompy silownika wywrotki :)

Wiec to chyba nie wyposazenie pojazdu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat był nt dozoru wywrotki - nie podlega

 

a klient twierdzi, ze od zawsze tak bylo
takie jego prawo - wątpie, że ktoś się "przyzna bez bicia"

 

podczas badania po zmianach możesz śmiało zakwestionować ten wynalazek

rozrusznik (na oko ) od zuczka do napedu pompy silownika wywrotk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposażenie pojazdu, ale nikt nie wymaga aby to było wyposażenie fabryczne.

Jeśli to jest wykonane w szeroko rozumianej dobrej wierze z zachowaniem sztuki inżynierii to wszystko OK, jeśli zaś "posmarkane" spawarką za 100zł i ledwie co trzyma się kupy, instalacja elektryczna na tzw skrętkę to można zakwestionować i N.

A wywrotki, czy są to fabryczne, czy nie nie podlegają pod UDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Dobra, choc szokiem jest dla mnie ze wywrotki nie podlegaja UDT.

Ale furgon to chyba nie wywrotka??? a tak mial rzeczony mercedes w DR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Czytam ,czytam i nadal nie wiem wciągarki (wyciągarki)podlegają czy nie pod TDT bo na 100% to z tej dyskusji nie wynika.

Może ktoś zebrałby te wiadomości do "kupy" bo niedługo czeka mnie egzamin

:shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś zebrałby te wiadomości do "kupy" bo niedługo czeka mnie egzamin

 

Pod UDT podlegają;

 

-dźwigi i żurawie samochodowe (HDS-HIAB)

-zwyżki, podesty, klapy

-urz.do załadunku kontenerów (hakowce- bramowce)

 

 

Pod TDT podlegają;

 

-cysterny ADR

-cementonaczepy

-zbiorniki do pojazdów zas.gazem

-cysterny asenizacyjne pow. 0,5 bara

 

Poza tym przeczytaj (Dz. U. 2002r. Nr 120, poz. 1021)

i nic Cię na egzaminie nie zaskoczy, pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod UDT podlegają;

 

-dźwigi i żurawie samochodowe (HDS-HIAB)

-zwyżki, podesty, klapy

-urz.do załadunku kontenerów (hakowce- bramowce)

 

 

A czy istnieje jakiś przepis że do 500 kG ładowności nie podlegają pod UDT bo już z 4 klientów miałem co próbowali mi jak to słyszeli że nie potrzeba. A ja i tak swoje - ma być. :D

Uparty jestem, wiem :x:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.