Skocz do zawartości

Opłaty ewidencyjne


Paprock

Rekomendowane odpowiedzi

Taki problem. Trudny problem, a mianowicie przy wykonywaniu, przy łączeniu badań okresowych z dodatkowymi pod jednym wpisem do rejestru wpada jedna i tylko jedna opłata ewidencyjna na jeden polski złoty. No i narobił się bałagan tego rodzaju, że wykonano pięć badań okresowych w połączeniu z dodatkowym do nauki jazdy [L].

I teraz tak, na podstawie rejestru badań wychodzi pięć pozycji i pięć opłat ewidencyjnych - wiadomo - za każdy wpis do rejestru osobno i wszystko byłoby wporzo gdyby faktury też wystawiono wporzo, Ale do faktur wrzucono 98 złotych za okresowe i opłata ewidencyjna za nie oraz dodano 48 złotych za [L] też z opłatą ewidencyjną za nie. ZONK polega na tym, że rejestr ma przyporządkowaną jedną opłatę razy pięć badań równa się pięć złotych OE. Natomiast rejestr dokumentów sprzedaży widzi pięć badań i po dwie opłaty ewidencyjne za każde, co równa się dziesięć złotych OE. Jak skorygować rejestr badań i tylko badań, żeby do sprawozdania z opłat ewidencyjnych wskoczyło dziesięć złotych? Podpowiem, że opcja podbicia ilości badań w miesięcznym zestawieniu nie wchodzi w grę.

Chcę uzyskać takie coś, a nie mogę. Chcę mieć: ilość badań = 5 / ilość opłat ewidencyjnych = 10 złotych.

Dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieją jakieś przeszkody aby dokonać korekty owych badań i dopisać kolejną  pozycję  z cennika poz 0.2  tabeli opłat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to mnie więcej w programie wygląda. Jak widać wykonano dwa badania. Jedno okresowe a drugie dodatkowe. Nie będę roztrząsał wątku łączenia lub rozdzielania badań, ale opłata jest jasno sprecyzowana i za wykonanie badanie, za wykonane badania należy ja pobrać bez wnikania. Ja to kapuję w ten sposób, że jedno badanie równa się jedna opłata. Dwa badania równają się dwóm opłatom, trzy trzem, a cztery czterem i tak dalej. Nie może być tak, że za kilka badań pod jednym wpisem do rejestru pobierana jest jedna jedyna opłata w wysokości skromnej złotóweczki.

Poza tym uważam, że w sprawozdaniu z pobranych opłat powinna być opcja z ręki wklepywana o ilości pobranych opłat na łączną kwotę taką a taką.

Przykładowo: wykonano 100 badań a pobrano 120 złotych opłat ewidencyjnych.

 

Dwa badania a jedna opłata ewidencyjna.gif

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu w pierwszym rzędzie należałoby uzgodnić taką kwestię; czy opłatę ewidencyjną pobierany za pozycję rejestru, czy za badanie/a?

 

Jak widać, wykonano dwa badania pod jednym wpisem i pobrano jedną opłatę. Zastanawiam się czy nie powinno pobrać, czy można pobrać dwie lub trzy opłaty pod jedną pozycją rejestru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaniem twórców programów jedna wpis to jedna OE i wydaje mi się, że takie stanowisko jest jak najbardziej słuszne.

Ja zawsze byłem przeciwnikiem łączenia BT a ta cała heca jest następstwem łączenia badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to dokumenty płatności nie są "zaciągane" z rejestru badań?, ja, czy to na paragonie, czy to na fakturze mam to co jest zapisane w rejestrze, w związku z tym nie ma żadnych różnic między rejestrami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże firmy zwykle pracują na innym programie księgowym niż ten do obsługi SKP i zapewne to jest źródłem różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danielg539 napisał:

Duże firmy zwykle pracują na innym programie księgowym

w poprzedniej firmie, a była duża, tak duża, że aż padła z przerostu i celowego działania, to tak na marginesie, miałem inny program, niż ten skp do obsługi finansowej i też nie mogły powstać żadne różnice, i nie powstawały,  no chyba że najbardziej zawodny element (człowiek :confused:) zawiódł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cezary napisał:

najbardziej zawodny element (człowiek :confused:) zawiódł

W omawianym przypadku zapewne jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Cezary. Wszystko rozumiem. Tylko trzeba zacząć od początku, a początek jest dość jasny. Patrz wypowiedź @danielg539 o producentach. Za co pobierać opłatę? Za pozycje w rejestrze, czy za badanie? To nie są wcale takie problemy błahe jakby mogło się wydawać. Ot, złotówka też mi majątek. Tylko, że te złotówki się kontroluje, te złotówki się sprawdza. Sprawdza się ich wysokość i termin przekazania. Tylko jak je pobierać do jasnej... ciasnej! Jak to robić zgodnie z ustawą? Bo hulaj dusza piekła nie ma może zniknąć bardzo szybko. Wystarczy, że ktoś stwierdzi uszczuplenie kasy państwa byle jakim sposobem pobierania, a najgorsze będzie to, że racja wyjdzie po jego stronie. Bo skoro na jednej stacji wykonano sto badań połączonych jako okresowe plus dodatkowe i pobrano opłat ewidencyjnych w kwocie też stu złotych, a na innej stacji porozdzielano te badania na osobne wpisy i pobrano dwieście złotych opłat ewidencyjnych, no to coś na rzeczy leży. A różnice widać bez wnikliwej matematyki.

Mi nie gra pięć złotych i nie zagra. Znam powody tego niezgrania, ale to nie na ogóle, nie wypada.

Może jutro z dostawcą pogadam i jakoś uda się sprawozdanie wykonać na sto badań z ilością stu pięciu złotych Opłat Ewidencyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znając już Twoją dociekliwość, jestem przekonany, że wybrniesz, a czynnik który zawiódł, będzie miał reprymendę, oby skuteczną na zaś, morał z tego taki, robić badania osobno i problemu nie będzie, ponadto statystyki będą przyjemniejsze dla oka ( 100 badań łączonych to 200 rozdzielonych), ot i przerób znaczniejszy, mało tego, kasa większa, przecież 1 zł do każdego dodatkowego to już coś :nausea:, reasumując wilk syty i owca cała. :faint:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są programy pozwalające pobrać do badań łączonych dwie opłaty , skontaktuj się z twórcą oprogramowania czy jest taka możliwość , zamieszanie z opłatami zrobiła broszura MC w której jest informacja ze jeden wpis do rejestru to jedna opłata bez względu ile na nim jest badań , a ustawa mówi o opłacie od badania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ustawa i rozporządzenie tak co do opłaty jak i badania odnosi się w liczbie pojedynczej. Mało tego, bo i rubryka w zaświadczeniu jest tytułowana [Rodzaj badania]. Gdyby komuś załeżało na dobrowolności, to techniki zapisania czegoś takiego wyglądałyby przykładowo następująco: [Rodzaj badania i/lub badań]. Prawda, że takie cudotwory można spotkać w technikach piśmienniczych nie tylko aktów prawa. Także nie będę wskazywał, bo nie mi oceniać, ale samo ciśnie się na klawę kto najwięcej namieszał w tej sprawie. Tak! Tak! Ośrodki szkoleniowe, zaiste. I ci, co na wiecznej przerwie w szkoleniach tych uczestniczyli.

 

Czy to jest trudne, co do odmiany przez liczby:

 

§ 1.        Rozporządzenie określa:

§ 2. 1.   Wysokość opłaty ewidencyjnej wynosi

        2)   1 zł za:

        c)   przeprowadzenie badania technicznego pojazdu

 

Wysokość opłaty ewidencyjnej wynosi jeden złoty za przeprowadzenie badania technicznego pojazdu. Koniec kropka. Zero liczby mnogiej. To kto namieszał Panie i Panowie?

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Paprock napisał:

Tylko jak je pobierać do jasnej... ciasnej!

Się nerwicujesz jakbyś od wczoraj BT robił. W czym masz problem? Skoro uważasz, że do jednej pozycji rejestru mają być dwie OE, to tak po prostu zrób. Nie zatwierdzaj w ślepo dokumentu płatności tylko zwiększ pozycję OE o jeden do góry. Będziesz miał przypisane do jedej pozycji dwie opłaty (5 wpisów w rejestrze = 10 pln). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam1501 :piwo

Ja to wszystko wiem. Na stronach Biura Informacji Publicznej naszego urzędu można poczytać zalecania, co i jak się robi, do czego mają zastrzeżenia i nic więcej nie potrzeba jak tylko stosować się do tego. Ale wiesz jak to jest... Jak się ma do czynienia z miszczem, któremu smarujesz czarno na białym, co i jak, a i tak po swojemu nagniata, to potem błagasz o pomoc FORUM.

 

8 minut temu, Mecher napisał:

A na koniec miesiąca w sprawozdaniu dla ministra będzie 5 czy 10 opłat uwzględnione ?

 

- chciałbym uzyskać pomoc taką, żeby w sprawozdaniu pokazało się 5 badań, ale opłat na dziesięć złotych.

Tylko tego nie zrobisz, bo sprawa wygląda tak: za każde badanie opłata dlatego badań nie należy łączyć tylko do rejestru wprowadzać osobno - prosta sprawa.

Czyli: jedna opłata = jedno badanie = jedna pozycja w rejestrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.