Skocz do zawartości
Blusik

Kara za nieprzerejestrowanie pojazdu od stycznia 2020

Rekomendowane odpowiedzi

Blusik

Witam

 

Jak pewnie koledzy wiedza od stycznia maja być wprowadzone kary za brak przerejestrowania pojazdu po 1 tys zł. Mam pewne pytanie:

 

otóż mam w piwnicy motorynkę rozłożona na części, mam umowę K-S z poprzednim właścicielem z czerwca 2018r. Zmieniłem OC na siebie ale go nie przetestowałem na siebie.

Motorynki narazie nie będę skaładać ale do sedna.

 

kara ma być za nie przetestowanie w ciągu miesiąca.

 

A co jeśli pójdę do WK poproszę o czerwone tablice i nie pojadę na przegląd. Zwrócę je po miesiącu. Pojazd w Cepiku będzie widnieć na mnie ale będzie miał nieważny dowód tymczasowy i przegląd.

 

1.czy można tak zrobić?

Jak to wyglada prawnie jeśli klient przychodzi znać tablice ale nie ma przeglądu 

 

PS dowód jeszcze stary i rejestracje tez ale dowód i tablice zgubione wiec i tak muszę mieć tablice tymczasowe

Edytowane przez Blusik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k

Odpowiedź na Twoje pytanie może będzie możliwa jak poznamy faktyczne brzmienie przepisu (a być może dopiero po ukształtowaniu się linii orzeczniczej sądów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
Godzinę temu, Blusik napisał:

ale dowód i tablice zgubione wiec

 

O jaki Ty nieszczęśliwy w życiu 

kolejny temat z brakiem dokumentów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bogusław Maćkowski

Do wspomnianego przerejestrowania niezbędne jest ważne badanie techniczne, co będzie trudne przy rozebranej motorynce od ponad roku :-)

"Czerwone tablice" to nie jest procedura przerejestrowania, a więc się nie liczy w Cepiku. To tylko umożliwienie przejazdu pojazdu.

Na tym etapie każdy w wypowiedzi będzie teoretyzował, gdyż jest to tylko news medialny, a nie przepis.

Jeśli faktycznie taki przepis się ukaże doradzam sprawdzić jaki będzie okres przejściowy i  w tym czasie złożyć to cudo, zrobić okresówkę i przerejestrować :-)

 

Jeśli chodzi o brak dowodu rejestracyjnego doradzam kontakt z WK wg miejsca zamieszkania i podpowiedzą jak uzyskać zastępczy dokument, o którym mowa w art. 73 ust. 4. Tak więc jest światełko w tunelu.

Jeśli chodzi o zagubienie umowy K-S odpowiedź jest zero jedynkowa. Doradzam kontakt ze sprzedającym celem odtworzenia umowy (oryginałów podpisów na kserokopii itp), innej opcji nie ma.

Art. 72 [Rejestracja pojazdu] PORD

 

1. Rejestracji dokonuje się na podstawie:

 

1)  dowodu własności pojazdu lub dokumentu potwierdzającego powierzenie pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 5;

 

2)  karty pojazdu, jeżeli była wydana;

 

3)  świadectwa zgodności WE albo świadectwa zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu - jeżeli są wymagane;

 

4)  zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane albo dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego;

 

5)  dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany;

 

6)  dowodu odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy;

 

6a)  dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenia stwierdzającego zwolnienie od akcyzy, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, jeżeli samochód osobowy lub pojazd rodzaju „samochodowy inny”, podrodzaj „czterokołowiec” (kategoria homologacyjna L7e) lub podrodzaj „czterokołowiec lekki” (kategoria homologacyjna L6e) został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy;

 

7) (uchylony)

 

8)(uchylony)

 

9) (uchylony)

 

1a.(uchylony)

 

1b. W przypadku nabycia od wyspecjalizowanego salonu sprzedaży, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, samochodu osobowego lub pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 6a, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy pojazdu elektrycznego albo pojazdu napędzanego wodorem może być zastąpione oświadczeniem wyspecjalizowanego salonu sprzedaży, że posiada odpowiednio oryginał lub kopię dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od tego samochodu osobowego lub pojazdu albo oryginał lub kopię zaświadczenia stwierdzającego zwolnienie od akcyzy pojazdu elektrycznego albo pojazdu napędzanego wodorem.

 

2. Wymagania ust. 1 nie dotyczą:

 

1)  pojazdu, który był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w zakresie ust. 1 pkt 3;

 

2)  pojazdu zakupionego po przepadku na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego - w zakresie ust. 1 pkt 2 i 5;

 

3)  pojazdu zakupionego od Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej lub Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - w zakresie ust. 1 pkt 5;

4) (uchylony)

 

5)  pojazdu wycofanego czasowo z ruchu - w zakresie ust. 1 pkt 5; w tym przypadku zamiast dowodu rejestracyjnego wymaga się przedstawienia decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu;

 

6) (uchylony)

 

7)  pojazdu wyrejestrowanego, o którym mowa w art. 79 ust. 4 pkt 3 - w przypadku powtórnej rejestracji - w zakresie ust. 1 pkt 5;

 

8) pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 4 pkt 3 lit. a - w zakresie ust. 1 pkt 4.

 

2a. W przypadku pojazdu sprowadzanego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim zamiast dowodu rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, dopuszcza się przedstawienie innego dokumentu stwierdzającego rejestrację pojazdu, wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdów w tym państwie.

 

2b. W przypadku pojazdu zabytkowego, zamiast dowodu rejestracyjnego, dopuszcza się przedstawienie oświadczenia właściciela pojazdu, złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że nie posiada dowodu rejestracyjnego.

 

3. Dodatkowo wymaga się dokumentu potwierdzającego spełnienie wymagań, o których mowa w art. 2 pkt 39 - w stosunku do pojazdów zabytkowych.

 

3a. Świadectwo zgodności WE lub świadectwo zgodności traci ważność po upływie terminu określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 70zm ust. 1 pkt 10 i nie może być uznane za dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.

 

4. W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zamiast tych dokumentów należy przedstawić zaświadczenie, wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, potwierdzające dane zawarte w utraconym dokumencie, niezbędne do rejestracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.