Skocz do zawartości

Ciągnik samochodowy - pomoc drogowa


wrc69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów.

Temat się przewijał gdzieś, kiedyś, ale nie mogę znaleźć: Jak jest z ciągnikami z siodłem zarejestrowanymi jako pomoc drogowa?

Skąd pytanie moje? Bo klient mi takie zadał. Ma firmę oferującą pomoc na drodze. Ma 2 pojazdy pomocy drogowej do zholowania ciągników czy sam. ciężarowych, ale gdy trzeba zholować naczepę od uszkodzonego ciągnika, korzysta z wynajmu.

Odpychałem temat od siebie do czasu, aż zadał mi pytanie co z uszkodzoną naczepą? Był przypadek, gdy wskutek kolizji uszkodzona była plandeka na całym boku naczepy wraz z pogiętymi kłonicami. Policja zabrała DR i orzekli że naczepę może zholować tylko pomoc drogowa.

Więc moje pytanie: Jeśli ciągnik samochodowy będzie (oprócz siodła) wyposażony i oznaczony w sposób przewidziany w Rozdziale 9 Dz.U. z 2016 r.; poz. 2022 to można mu zrobić zmiany konstrukcyjne i określić jako: samochód specjalny - bez podziału - pomoc drogowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy aby "rozplandeczyć " naczepę , kłonice spiąc np. pasami ( żeby nie było luźnych elementów )  i  zwykły ciągnik może  ciągnąc . co do pomocy drogowej na ciągniku  to rozporządzenie jest jasne i wyraźne : kolor kabiny lub pas , nadwozie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów ( brak ) lub hol sztywny  i hol gietki ( brak ) . nawet jeśli klient okaże hol sztywny  to sposób jego  montażu do ciągnika siodłowego będzie  wielce wątpliwy ( tylna poprzeczka nie jest przystosowana do ciągnięcia pojazdów ) . osobiście nie popieram  i nie daje P  takiemu pojazdowi ( ciągnik siodłowy jako specjalny - pomoc drogowa ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jacdiag locked this temat
56 minut temu, wrc69 napisał:

Temat się przewijał gdzieś, kiedyś, ale nie mogę znaleźć:

To inni Ci już odnaleźli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.