Skocz do zawartości

Ciężarowy na osobowy bez zmiany miejsc


jevgienij

Rekomendowane odpowiedzi

Wg Google nikt nigdy czegoś takiego nie robił. Każdy kto przerabia ciężarowy na osobowy, automatycznie dokłada z tyłu siedzenia i pasy. Samochód to Seicento VAN. Ja chcę jedynie legalnie usunąć kratę i zmienić przeznaczenie na osobowy, ale zostawić nadal 2 miejsca zarówno fizycznie jak i w dowodzie, tak jak jest teraz. Proszę o podpowiedź czy taka opcja jest zgodna z prawem i jak musi wyglądać procedura, bo jak pojadę na OSKP i usłyszę "panie, tak się nie robi", to chciałbym być przygotowany.

 

Samochód jest obecnie kupiony na umowę od osoby fizycznej, na osobę fizyczną i jeszcze nie przerejestrowany, właśnie żeby nie płacić dwa razy za wymianę dowodu po przerejestrowaniu i później po zmianie na osobowy - to chyba nie będzie dodatkowym problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Paprock napisał:

- że tak 'gupio' zapytam, a w czym wadzi ciężarowy?

 

Nie mogę dalej odsunąć fotela kierowcy, co przy moim wzroście dałoby bardzo dużo...

 

Czy jest jakiś wykaz podmiotów uprawnionych do takiego demontażu przegrody?

Edytowane przez jevgienij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest. PIMOT w Warszawie. Pytaj tam i bardzo ciekawe, czy po zdjęciu przegrody nastanie rodzaj osobowy!

A tak naprawdę, to według ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, każdy prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie może to zrobić. Pod działalność gospodarczą kryje się właściwy dla danego podmiotu kod PKD.

 

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/14527-mercedes-sprinter-zmiana-rodzaju-z-ciężarowego-na-osobowy/&do=findComment&comment=273972

 

 

Powiedz jeszcze, że w tym Seiku będziesz siedział na tylnym miejscu po kracie/przegrodzie wpół złożony jak scyzoryk. :?

A z resztą mało mnie interesują powody tej kombinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2019 o 07:58, Paprock napisał:

Ale krata/przegroda nie definiuje przecież samochodu osobowego. Nic nie trzeba demontować. Krata/przegroda może w nim pozostać.

 

Czy to ma zastosowanie w moim przypadku? Mogę tak po prostu przerejestrować samochód na osobowy bez demontażu kraty? I jak już to zrobię to będę mógł kratę dowolnie wkładać/wyjmować, bo nie będę musiał jej posiadać tak jak teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś uzna, że dwuosobowa ciężarówka to osobówka... To nie widzę przeciwwskazań.

 

40) samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu;

 

42) samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo--osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą;

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jevgienij napisał:

Mogę tak po prostu przerejestrować samochód na osobowy bez demontażu kraty?

nie tak  po prostu . przecież pisałeś wcześniej ,że krata przeszkadza w odsunięciu fotela do tyłu . wątpie aby po wymontowaniu kraty fotel się dalej odsunął  , chyba tylko oparcie da się rozłożyć .  formalnego zakazu aby seicento 2 os było osobówką nie ma , krata także nie przeszkadza w osobowym . należy się tylko zastanowić czy aby takie seicento ( 2 miejsca  ) spełnia wymogi samochodu osobowego ( większa ładownośc vs  ładownośc pasażerów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro był ciężarowym to musiał spełnić wytyczne unijno-matematyczne. Czy to działa w drugą stronę, tego nie wiem zaiste. Skłaniam się, że nie-e!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że są Smarty, są Barchetty, są małe Mercedesiki dla dwóch osób. Ale nikt w takich samochodach nie kombinuję pół tony ładowności. Po mojemu zadaniem ciężarowego Seika było spełnienie ustawowej definicji, czyli przewóz ładunków. Wiem, że różne zmiany można rzeźbić bardziej lub mniej naciągane. W przypadku zmiany rodzaju pojazdu tematycznego Seika bez dokładania siedzeń bardziej pasuje tu "naciąganie". No ale to jest tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jevgienij napisał:

Mogę tak po prostu przerejestrować samochód na osobowy bez demontażu kraty?

Nie możesz. Aby dokonać zmiany rodzaju pojazdu muszą nastąpić zmiany konstrukcyjne, które musi udokumentować diagnosta sesją fotograficzną. 

Jak już dokonasz zmiany i przerejestrowania na osobowy to wówczas możesz dowolnie ją zakładać i demontować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.