Skocz do zawartości

Vat dla pojazdu zarejestrowanego w Niemczech


IVVO

Rekomendowane odpowiedzi

Taka oto sytuacja - pojazd wynajęty w Niemczech dla polskiej firmy /umowa /  - spełnia warunki VAT w/g polskich przepisów - czy można wykonać badanie Vat-owskie dla takiego pojazdu - pomijając kwestię  przejścia przez CEP - czy ktoś coś takiego robił - z informacji klienta - US powiedział iż jeśli dostanie potwierdzenie z SKP nie będą robić problemu

Nie miałem takiego przypadku - więc pytam

Ewentualnie proszę jeszcze o rozszyfrowanie z ZDR pozycja J 18 pozycja 4 - 9000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trzeba spróbować takie coś wykonać. Pewnie pojazdu w cepie nie odnajdzie, a może program potraktuje to badania podobnie jak hakowe, że nie zasili centralnej bazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wojteczek napisał:

Ale co z wpisem w DR o spełnieniu warunków VAT?

A mało takich jeżdzi, bez wpisu a z wykonanym badaniem ?

Za to i tak brak jakiejkolwiek usterki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mecher napisał:

Za to i tak brak jakiejkolwiek usterki ...

Ale literalnie nie spełnia warunku korzystania z przywileju  odliczania pełni VAT - taki oto kolejny urzędniczy absurd.

 

1 godzinę temu, IVVO napisał:

Nie miałem takiego przypadku - więc pytam

Powiedzmy sobie szczerze, że abstrahując od kwestii CEP dojdziemy za chwilę do sytuacji, gdzie dowolne badanie można by przeprowadzić na zagranicznym pojeździe u nas na stacjach, a w którymś wątku już z kolei mówi się tylko o okresowym przed rejestracją, za chwile DBT za usterki, to czemu by nie Vatowskie, po zmianach itp. itd ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 minut temu, Mecher napisał:

A mało takich jeżdzi, bez wpisu a z wykonanym badaniem ?

Za to i tak brak jakiejkolwiek usterki ...

Ale mi nie chodzi o to co na SKP, badanie najwyżej w trybie awaryjnym zrobisz. Fizycznie spełnia warunek VAT i zrobiłeś badanie z wynikiem P, nie mamy wpływu czy to trafi do WK. Chodzi mi o to czy za jakiś czas skarbowy jeżeli będzie go prześwietlał nie ruszy maszyna. Wtedy przedsiębiorca próbuje się bronić i diagnosta musi wyjaśniać czemu wykonał takie badanie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu jest delikatna materia, łzy w oczach 40 kilkuletniego gościa, szukającego pomocy, bo mu skarbówka wywraca firmę -"... przykra sprawa, nie pomogę, przestrzegałem, ale wtedy byłem dla Pana czepialskim ch..em..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie wykonać możesz (nie ma przeszkód prawnych), ale:

 

10. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 9:
1) pkt 1 i 2 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań;

Edytowane przez michal_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jestem ostrożny w kwestii VAT - dobra - zrobimy w TA - i co dalej - prędzej czy później trzeba je wysłać - Cep nie przyjmie - brak pojazdu w bazie - na razie nie ma z tym problemu bo pewne badania nie idą do CEP ale VAT powinien -  kiedyś to naprawią i obligatoryjnie z automatu poleci i może być problem - dokąd nie będzie procedury na takie badanie odpuszczam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się "nie bał" tylko wykonał wszystko zgodnie z prawem - jest DR, są tablice, więc nie ma przeszkód do wykonania badania. Co najwyżej można w uwagach zamieścić dupochron, że badanie wykonano w trybie awaryjnym, bo minister wydając rozporządzenie zarezerwował prerejestrację jedynie dla OBT.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michal_k napisał:

zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań;

Ten zapis wygląda tak jak by był przygotowany na takie sytuacje - czy lepiej na tę okoliczność nie należało by wskazać najmującemu pojazd by prowadził "kilometrówkę", przecież jak u nas wynajmują pojazdy to nie jadą na vatowskie badania wynajętymi pojazdami, przynajmniej nie spotkałem się z tym. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ten przywilej i badanie są związane z rejestrowanymi pojazdami, cała reszta ma furtkę w postaci prowadzenia ewidencji kilometrów.

 

5 godzin temu, IVVO napisał:

z informacji klienta - US powiedział

To chyba jest zdanie budzące najwięcej wątpliwości.

Edytowane przez mirek_handlarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poza VATEM, to u mnie był samochód zarejestrowany w Polsce, którego właściciel prowadzi działalność gospodarczą na Słowacji i tam podatki płaci. I kurcze ten gość wymyślił sobie, że mu się należy faktura bez VATU za badanie okresowe..., że to niby tak po unijnemu. Jakoś nie zaradziłem temu dziwnemu jak dla mnie życzeniu i klient na szczęście zapłacił całą kwotę. Ufff! Tyle przynajmniej dobrze, że rachunek idzie wystawić z unijnym NIPEM. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba sprawdzić czy obcokrajowiec jest aktywnym płatnikiem , w firmie sprzedali auto nie sprawdzając i po 2 miesiącach kontrola z skarbówki ze podatnik na któremu sprzedali auto nie jest aktywnym vatowcem i musieli zapłacić vat , w ogólnym rozrachunku zamiast zysku straty a obcokrajowiec telefonów nie odbiera 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie - dobrze jest go sprawdzić - szczególnie przy wyższych kwotach.

Natomiast w przypadku sprzedaży towarów do krajów trzecich też można wystawić fakturę netto, ale należy mieć udokumentowane (odprawa) , że pojazd faktycznie opuścił UE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.