Skocz do zawartości

Ciężarowe Volvo z "hakiem" w dowodzie ?


Arton

Rekomendowane odpowiedzi

Punkt 5 dotyczy sam osobowych, ale pkt 4 dotyczy pojazdów samochodowych czyli nie tylko samochodów osobowych

Ale to nie są punkty tylko podpunkty do punktu 4 który mówi o masach i naciskach osobówki:

4.

1)

2)

3)...

Dlatego sądzę, że powinien się wypowiedzieć Boguś i nas wszystkich naprostować :D

 

I według tego (punkt 4 c i d) gdybym robił badanie tego Defendera to dałbyn mu tyle ile daje producent

ale jest jeszcze "b" nie może przekroczyć dmc pojzadu :shock: i tak mu dałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Psuj

    10

  • Sebastian ZG

    5

  • Arton

    5

  • praktyk

    5

Punkt 5 jest jasny " jest niższą wartością" bla, bla, bla

W punkcie 4 przydałyby się chociaż zaimki "lub" albo "i", albo też zdanie, że jest niższą wartością z:....

A jak odnosicie tez zapisy do tabliczki znamionowej np. pusta 2 pozycja albo całkiem pusta tabliczka tylko nr VIN, bo można to różnie interpretować, widziałem DR Tico z hakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest zapis w przepisach o tym, że ciężarówka musi mieć zaczem do siągnięcia przyczepy.
Takie jest moje rozumowanie i czekam na Wasze opinie.

 

Panowie, nie rozumiem co się z wami dzieje. Ostatnio zauważyłem znaczący wzrost postów w dziale humor, natomiast maleje ilość wypowiedzi w działach technicznych. Może ktoś w końcu coś łaskawie napisze tutaj i wspólnie wyjaśnimy tę kwestię???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam Psuj prawie nic nie ma jesli chodzi o rozporządzenie które podałem. Nikt się do niego nie ustosunkował. Niech ktoś poda podstawę prawną, że podane rozporządzenie jest mniej ważne niż zapis na tabliczce znamionwoej lub odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie rozumiem co się z wami dzieje. Ostatnio zauważyłem znaczący wzrost postów w dziale humor, natomiast maleje ilość wypowiedzi w działach technicznych. Może ktoś w końcu coś łaskawie napisze tutaj i wspólnie wyjaśnimy tę kwestię???

Powiem szczerze że brakuje mi kilku aktywnych kolegów z okręgówek może my na podstawowych mamy więcej czasu ?

P.S. Skanu DIPu ciężarówki do dziś się nie doczekałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - i ja mam wrażenie, że - delikatnie mówiąc - ludzie sobie lekko odpuścili.

 

Jak przychodzi co do czego i jeden z drugim szuka danych technicznych lub ma problem na swojej SKP - to krzyczy w niebogłosy, że jest mu ta pomoc potrzebna.

Jak ktoś inny ma problem i próbuje coś konkretniejszego ustalić - to jest oczywiście tylko jego problem (bo mój już rozwiązany).

 

Panowie - nie bawmy się w polityków z Sejmu, bo daleko tą drogą nie zajedziemy.

Róbmy coś jeden dla drugiego - bezinteresownie, bezgotówkowo, dokładnie tak, jak powinniśmy.

Przypomnijcie sobie swoje pierwsze kroki w zawodzie. Pamiętacie ? A może nie chcecie pamiętać ?

 

Ludzi dzieli się na dwie kategorie - tych, którym się chce, i tych - którym się nie chce ... :(

 

Forum - niekoniecznie, impreza integracyjna - tym bardziej, pomoc innym - też nie bardzo. Ponarzekać na niskie zarobki - ooooo, to jest frajda. Albo - że ktoś lepiej od Was zarabia. Albo - że na tamtej SKP wałki się kręci niesamowite ... Życie ogólnie jest ciężkie - nieprawdaż ?

 

Eeeee, szkoda słów ... :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie może trzeba zajrzeć do Dz.U.108 poz.908 art.62 ust.1 pkt.2. Ustawa to przecież akt wyższej rangi niż rozporządzenie. Mimo to uważam jednak, że stara prawda o niespójności naszych aktów prawnych, potwierdza się na każdym kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie może trzeba zajrzeć do Dz.U.108 poz.908 art.62 ust.1 pkt.2. Ustawa to przecież akt wyższej rangi niż rozporządzenie. Mimo to uważam jednak, że stara prawda o niespójności naszych aktów prawnych, potwierdza się na każdym kroku.

 

I tu się z Tobą zgadzam :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie może trzeba zajrzeć do Dz.U.108 poz.908 art.62 ust.1 pkt.2.

 

Ale z tego zapisu NIE WYNIKA czy ciążarówka pow. 3,5 t musi mieć zaczep czy nie. Poza tym większa część dysputy była o pojazdach poniżej 3,5t.

 

Po raz ostatni zadają pytanie. CZy samochód ciężarowy powyżej 3,5 t musi mieć zaczep czy nie?

 

Jeśli nikt sensownie nie odpowie po prostu zamknę temat, bo wkurza mnie mielenie wody wokół, a żadnych konkretów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Psuj" napisał

 

b]Po raz ostatni zadają pytanie. CZy samochód ciężarowy powyżej 3,5 t musi mieć zaczep czy nie?[/b]
Jeśli nikt sensownie nie odpowie po prostu zamknę temat, bo wkurza mnie mielenie wody wokół, a żadnych konkretów.

 

Może nie od razu zamykać jest to świetny temat na taki nowy rozdział - TRUDNE PYTANIA, - PYTANIA BEZ ODPOWIEDZI lub coś podobnego. A gdzie są pozostali aktywiści z tego forum - za trudny temat czy są na urlopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Po raz ostatni zadają pytanie. CZy samochód ciężarowy powyżej 3,5 t musi mieć zaczep czy nie?

Odpowiadam: Art 71 Ustawa PORD

1. Dokumentem stwierdzajacym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego,

ciagnika rolniczego, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. i dalej:

4. Zespół pojazdów składajacy sie z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie

całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 t i przyczepy albo autobusu i przyczepy moe byc dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu silnikowego,dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego. Przepis ten nie dotyczy

motocykla.

Na tej podstawie wniskuje że dopuszczony do ruchu może być pojazd powyżej 3,5T bez adnotacji HAK, a nie może być dopuszczony do ruchu pojazd do 3,5T , który taką adnotacje musi uzyskać.

Nie obraże się jak ktoś się z tym nie zgodzi :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej podstawie wniskuje że dopuszczony do ruchu może być pojazd powyżej 3,5T bez adnotacji HAK, a nie może być dopuszczony do ruchu pojazd do 3,5T , który taką adnotacje musi uzyskać.
Zgadzam się w 99% bo pomijamy urządzenia sprzęgowo-zaczepowe, które to są montowane fabrycznie,homologowane z pojazdem (nie przypominają HAKA :| ) i występują w terenówkach do 3.5 t.

Zasięgałem języka RD. W ciężarówkach jak jest zaczep to ma być sprawny, a jak nima to nima :lol: Podchodzą do tego luźno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraże się jak ktoś się z tym nie zgodzi

Z tym się również zgadzam i nawet nie ma dyskusji, ale mi chodziło nie o adnotację tylko czy pojazd pow. 3,5t musi mieć zaczep do przyczepy.

W ciężarówkach jak jest zaczep to ma być sprawny, a jak nima to nima Podchodzą do tego luźno

Bardziej właśnie o to chodzi. Ciekawy jestem czy jest zapis prawny który mówi, że zaczep ma być. Bo jak takiego przepisu nie ma to faktycznie podchodzimy do tego "luźno", jak jest to sprawny, jak nie ma to nie ma i też jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy jest zapis prawny który mówi, że zaczep ma być.

Szanowni koledzy nie wydaje Wam się dziwne, że pojazd do 3,5 t musi mieć wpis w DR. „Hak” i ustalone ile może ciągnąć z hamulcem czy bez.Tymczasem pojazd ciężarowy, miałby ciągnąć ładunki wielokroć większe bez takich zapisów. Myślę o zaczepie lub zaczepie i haku lub bez jednego i drugiego. Jaką masz gwarancję że przed przeglądem niesprawny zaczep lub hak lub jedno i drugie nie zostało zdemontowane.Myślę koledzy bez obrazy, że po raz kolejny kłaniają się przepisy . A jednak nie wszystko jest takie proste i pewnie w tym temacie znajdziemy rozwiązanie.

Może organy rejestrowe nie dopełniły swoich obowiązków ?

Dajemy ciężarówce przegląd bez zaczepu lub haka, lub jednego i drugiego tak czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajemy ciężarówce przegląd bez zaczepu lub haka, lub jednego i drugiego tak czy nie ?

I o to się rozchodzi, jak nie ma zaczepu to P czy N ????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

A ja daję "N"ponieważ pojazd ciężarowy powyżej 3,5T obligatoryjnie powinien posiadać zaczep do ciągnięcia przyczep( i to sprawny).I nie musimy określać zestawu jeżeli to nie "ciągnik samochodowy lub siodłowy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZ.U.32 par 11 ust 1 pkt 19 -pojazd samochodowy wyposaża się w zaczep do holowania z przodu , a w odniesieniu do poj osobowego także z tyłu -to cała odpowiedż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZ.U.166 -wyposażenie pojazdu kompletnego- brak jest wpisu o zaczepie;mówiąc o tabliczce znamionowej stwierdzamy , że to producent ustala czy pojazd może ciągnąć przyczepę;DZ.U.32 par 7 ust 8 - .....pojazd ciągnący przyczepę i przyczepa powinny być wyposażone w urządzenie sprzęgające , a w par 10 ust 1 w wyposażeniu pojazdu brak jest wpisu o zaczepie ;DZ.U.227 zał.1 pkt 6.4 urządzenie sprzęgowo - zaczepowe sprawdzamy[ o ile jest wymagane].DZ.U.227 par 13 ust 5 traktuja zamontowanie haka jako czynność dodatkową ;.Wg powyższego , tak uważam , że zaczep musi być , gdy poj. ciągnie przyczepę [ jak w w/w DZ.U.32] .Np , trudno byłoby wymagać zaczep gdy poj z tyłu ma podet zakrywający cały tył .Ja osobiście sprawdzam zaczep gdy jest zamontowany, ponieważ,jesli coś wymagam , to moszę obronić to odpowiednim przepisem , włącznie z wglądem dla klijenta - takiego przepisu nie znalazłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Punkt 5 dotyczy sam osobowych, ale pkt 4 dotyczy pojazdów samochodowych czyli nie tylko samochodów osobowych.

I według tego (punkt 4 c i d) gdybym robił badanie tego Defendera to dałbyn mu tyle ile daje producent, ewentualnie ograniczył dmc przyczepy możliwościami konstrukcyjnymi haka.

A terenówki sobie darujmy zgadzam się z Psuj-em - bo tam jest jeszcze większy gąszcz.

Dmc przyczepy w przypadku terenówi niemmoże przekroczyć

a)750kg

b)dmc pojazdu.

c)150% dmc pojazdu

 

[ Dodano: 28-05-2009, 22:59 ]

Punkt 5 dotyczy sam osobowych, ale pkt 4 dotyczy pojazdów samochodowych czyli nie tylko samochodów osobowych.

I według tego (punkt 4 c i d) gdybym robił badanie tego Defendera to dałbyn mu tyle ile daje producent, ewentualnie ograniczył dmc przyczepy możliwościami konstrukcyjnymi haka.

A terenówki sobie darujmy zgadzam się z Psuj-em - bo tam jest jeszcze większy gąszcz.

Dmc przyczepy w przypadku terenówi niemmoże przekroczyć

a)750kg

b)dmc pojazdu.

c)150% dmc pojazdu :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c)150% dmc pojazdu

 

A skąd taki wniosek???? :shock:

 

Bo ja znam taki zapis

 

4) dopuszczalna masa całkowita ciągnietej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem

nie mo3e przekroczyc:

a) wartosci znamionowej urzadzenia sprzegajacego,

b) dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu,

c) maksymalnej masy ciagnietej okreslonej dla tego pojazdu przez producenta,

d) 3.500 kg,

z tym 3e w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicja zawarta w załaczniku nr

1 do rozporzadzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie

homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30), masa ta

może ulec zwiekszeniu do 150 % wartosci wynikajacej z wartosci znamionowej urzadzenia

sprzegajacego przy zachowaniu pozostałych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Ok. Tak dla potwierdzenia czy wszystko z tego co tu napisane zrozumiałem.

 

Z tab. znam. haka.

S= 75 kg

D= 8,3 kN

 

Poj. samochodowy osobowy. Seat Toledo II 1.9 TDI

T = DMC = 1, 785 [T]

 

R=D*T/(9,81*T)-D => 1,6 [T]

 

To znaczy że ten pojazd może ciągnąc na tym haku przyczepę z hamulcem do 1,6 [T].

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

I wytłumaczcie mi dlaczego max. masa ciągniętej przyczepy jest zależna od DMC pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.