Skocz do zawartości
Piotras

F3 brak w DR, jest na TZ

Rekomendowane odpowiedzi

Macintosh
23 godziny temu, Piotras napisał:

Witam jestem  od niedawna diagnostą mam takie pytanko  w dowodzie rej nie ma wpisanego  F-3 ale na tablicze znamionowej jest maksymalna masa pojazdu z przyczepa jak zrobić badanie aby było  dobrze dzięki za szybką odpowiedzieć

Witam

Brak F.3 w DR t o jest dosyć powszechna praktyka. Z tego co słyszałem od pracowników WK to   wynika ona  między innymi  z pewnych zaszłości związanych z problemem określenia maksymalnej masy całkowitej ciągniętej przyczepy z hamulcem  ( O1) . Otóż przez lata było było tak, że przyjmowano F.3 jako sumę F.1  i O1. Robiły to zarówno WK, SKP jak i Rzeczoznawcy . A bywały przypadki ( zwłaszcza we francuskich pojazdach ) kiedy to nie pasowało i sztucznie obniżano wartość O1. To z kolei powodowało pewne komplikacje  i nawet otarło się o interwencje w ITS .

Więc ktoś wymyślił, że lepiej będzie w ogóle F.3 nie wpisywać  a wpisywać właściwą wartość O1 z zagranicznych dowodów rejestracyjnych . I tak się rozeszło po Polsce. Wyjątek stanowiły nowe samochody kupowane w polskich salonach , gdzie te wartości były przepisywane z wyciągów ze świadectw homologacji. W takich przypadkach z reguły wpisywano F.3 ale bywało też, że nie wpisywano niejako " siła rozpędu"

U nas w przypadku  braku miejsca na kolejne wpisy i wymiany  dowodu wpisujemy F.3  odczytane  z tabliczki ze słynna regułką " Dane dotyczące mas i nacisków osi odczytano z tabliczki znamionowej pojazdu" i praktyka wykazuje, że raczej WK już to wpisują  do nowo wydanych dowodów.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
blakop

To taka "urban legend" rozumiem? ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cezary
9 godzin temu, adam1501 napisał:

Klient chciał...

może to już moja zrzędliwość albo co gorsza kompletne stetryczenie, ale jak przyjeżdża klient i rozpoczyna od " chciałem..." to od razu stroszę się jak pies do jeża, sam zawsze używam zwrotu " czy mógłbym.." i tego oczekuję od każdego zawsze i wszędzie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
blakop

To nie mogę powiedzieć "chciałem u pana wykonać badanie techniczne"?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
adam1501
19 minut temu, cezary napisał:

"czy mógłbym.."

Przecież wiem, że mogę dlatego chcę... :hooray:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
laptop

W przypadku, gdy nie ma miejsca na wpis kolejnego terminu BT również wpisuję w zaświadczenie F.3 z TZ.

Miałem na BT pojazd, którego właściciel odwiedza nas corocznie w czerwcu. Pozycja F.3 nie zawierała danych (DR skanujemy czytnikiem) Samochód został przerejestrowany do "WWL...."

i nagle pozycja F.3 otrzymuje wartość 3375kg. Dodam, że F.2 1875, O.1 1500 Tak więc pytam, jak WK ustalił sobie ten parametr? Bo na TZ jak byk widnieje 3125kg🙄

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
duchu
W dniu 20.08.2019 o 07:39, Macintosh napisał:

Otóż przez lata było było tak, że przyjmowano F.3 jako sumę F.1  i O1. Robiły to zarówno WK, SKP jak i Rzeczoznawcy .

Raczej to było tak:O1 przyjmowano jako wynik odejmowanki  F3- (F1), F2

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
danielg539
W dniu 21.08.2019 o 12:08, laptop napisał:

jak WK ustalił sobie ten parametr? Bo na TZ jak byk widnieje 3125kg

Zapewne na podstawie katalogu a, że inną wersję pojazdu ktoś wybrał z katalogu to już inna kwestia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi