Skocz do zawartości

Zmiany do PoRD


Kryczynski A

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Nikita_Bennet napisał:

No właśnie ciekawy przejrzałem swój akt notarialny i są tam tylko nieruchomości.

 

Do któregoś roku (nie pamiętam dokładnie) definicja gospodarstwa rolnego zawierała również maszyny. Dlatego trzeba dokładnie przeanalizować kiedy był sporządzany akt notarialny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz michal_k, ja pojazdów nie przerejestrowywałem pryz przekazaniu gospodarstwa bo nie chcę a że są na tatę to mi to nie przeszkadza. Będzie trzeba to się przerejestruje spisując na kartce umowę darowizny czy K-S. DR są aktualne, tablice też OBT jest.
Kumpel ma problem bo pojazdy bez OBT, DR na ś.p. ojca.... a chłopu chcę mądrze doradzić żeby to wyprostował raz na zawsze tym bardziej że pojazdy od nowości u nich a nie 15 właścicieli itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodeks cywilny 

Art. 553. Definicja gospodarstwa rolnego

Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
 
Uważam, że zgodnie z tą definicją również ciągniki rolnicze i przyczepy rolnicze wchodzą w skład gospodarstwa.  
 
 

W aktach notarialnych są  różne  zapisy,  nieraz jest wszystko wyszczególnione;  najczęściej  jest zaznaczone,  że gospodarstwo rolne z inwentarzem żywym i martwym; również są zapisy,  że gospodarstwo rolne z częścią maszyn (wymienione) przekazane jednej osobie,  a część maszyn (wymienione)  przekazane drugiej osobie,  itd.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tutaj muszę zajrzeć do papierów kumpla, u mnie np są tylko działki o nr takich a takich z zabudowaniami lub bez opisane w księgach wieczystych o numerach. O zwierzętach czy maszynach nie ma ani słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się domyślam, patrzysz na początek aktu - tam zawsze są wymienione i dokładnie opisane tylko działki i budynki,  bo to są nieruchomości,  a do przeniesienia ich własności wymagana jest forma aktu notarialnego. 

Ty musisz spojrzeć na zapisy dalsze,  tam gdzie jest napisane co jest darowane. 

 

Są różne interpretacje, ale  ja uważam,  że jeśli ktoś przekazuje całe  gospodarstwo rolne z inwentarzem żywym i martwym,   przechodzi na "emeryturę"  i zaprzestaje działalności rolniczej,  to daruje wszystko,  co jest potrzebne do tej działalności czyli też ciągniki  i przyczepy rolnicze.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest to na 3 stronie aktu bo czwarta to pouczenie i podpisy (no i są tylko nieruchomości).
Podpatrzę jak jest u kumpla w papierach, w sumie nie moja brocha ale może kiedyś przyjdzie pożyczyć te przyczepy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.