Skocz do zawartości

Faktura do paragonu od kiedy?


mirek.g

Rekomendowane odpowiedzi

Od 01/01/2020

Ustawodawca wprowadza ograniczenie w zakresie możliwości wymiany paragonów fiskalnych na faktury. Od 1 stycznia 2020 r. wystawienie faktury do paragonu będzie możliwe tylko wtedy, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. W przypadku naruszenia nowych przepisów grozi sankcja w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też poinformowano, iż od pierwszego sierpnia tego roku. Jednak jeśli jest na paragonie numer NIP nabywcy, można fakturę wystawić póżniej. 

Od nowego roku znika i ta możliwość, więc faktura tylko od ręki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wkleił @IVVO

Cytat

Ustawodawca wskazuje, że w sytuacji, gdy podatnik dokonujący sprzedaży nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru NIP na paragonie, nabywca powinien zadeklarować w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę, jako podatnik – w takiej sytuacji sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie rejestrującej, tylko powinien od razu wystawić fakturę.

Zmiana przepisów nie skutkuje zatem koniecznością wymiany kas rejestrujących przez podatników, natomiast konieczna może się okazać zmiana procedur stosowanych przez podatników.

 

Co do powyższego ... jeśli mam kasę na której nie jestem w stanie na paragon zapodać NIPu odbiorcy to wystawiam fakturę mam nie drukować (wystawiać) paragonu ?

52 minuty temu, Mecher napisał:

Z tego co wkleił @IVVO

 

Co do powyższego ... jeśli mam kasę na której nie jestem w stanie na paragon zapodać NIPu odbiorcy a wystawiam fakturę, to mam nie drukować (wystawiać) paragonu ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2019 o 11:26, Mecher napisał:

jeśli mam kasę na której nie jestem w stanie na paragon zapodać NIPu odbiorcy to wystawiam fakturę mam nie drukować (wystawiać) paragonu ?

Tak. Jeśli do tej pory robiłeś fakturę do paragonu każdorazowo (tzn. do każdej faktury podpięty był paragon), to w sytuacji gdy kasa fiskalna nie ma opcji drukowania NIP-u nabywcy, nie będziesz mógł wystawić paragonu i podpiąć go do faktury. Po prostu trzeba będzie zmienić sposób rozliczania obrotów. Osobno będą obroty na kasie (raporty fiskalne), a osobno faktury. I problem dla klientów będzie taki, że w Twoim przypadku nie będą mogli przyjść z paragonem po fakturę później.

 

Dla tych co mają kasy fiskalne drukujące NIP nabywcy wprowadzono jeszcze jedno ułatwienie. Paragon z NIP-em zrównano z fakturą, więc nie ma konieczności jej wystawiać, jeśli klientowi wystarczy paragon. Będzie on tak samo podstawą do rozliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Jak zrobić NIP na paragonie. Mam drukarką BONO fiskalną i nie chce współpracować, na paragonie proformie wpisuje i się drukuję na fiskalnym nie chce. Norcom sie poddał i sprzedawca kasy również..... co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co nie chce?

Bo z tego, co rozumiem, to program rozliczeniowy wystawia rachunki (paragony lub faktury), a z drukarki fiskalnej wyskakuje tylko potwierdzenie dokonani finansowej operacji.

Chodzi o NIP sprzedawcy - tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pytanie z innej beki. Kiedy wymieniacie kasy na online ? U nas już zaczął się ruch w tym kierunku . Niedługo na klopa trzeba będzie iść online żeby wiedzieli ile siedzisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie są opcje na cudzym sprzęcie ale może przećwiczyć coś takiego jak paragon lub imienny paragon z naciskiem na imienny jak nie trybi ten pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasę już zmieniłem, z pierwszym stycznia będzie pekin. A opcję z imiennym próbowałem i nic. Na proformie z programu fiskalnym drukuje, a na fiskalnym nie. Będzie problem od pierwszego stycznia nie mogę wystawić faktury bez paragonu z nipem. Nie wiem co robić serwisant nie potrafi Norcom również. Problem pewnie jest w programie, gdyz nie obsługuje bezpośrednio mojego sprzętu. Może coś sie zmieni, ma ktoś jeszcze drukarkę fiskalną BONO ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra! Niech mi ktoś pokaże wydruk (bilecik/ticketcik) z kasy fiskalnej czyli potwierdzenie z kasy fiskalnej dokonanej transakcji z NIPEM nabywcy, bo jak żyję, to takiego cuda nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w programie jest możliwość zamieszczenia nr nip na paragonie, jednak nie korzystam z tego. Jeżeli klient prowadzi działalność i chce fakturę, to dostaje fakturę, ale bez paragonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sobie zdefiniujcie co jest u Was FAKTURĄ, PARAGONEM i WYDRUKIEM Z KASY FISKALNEJ.

Nie ukrywam, że istnieją wymyślne drukarki chociażby w marketach budowlanych.

Tu zaś podejrzewam, że idzie o coś innego. Nie bardzo kumam bazę, żebym odgadło o co.

Ja drukuję faktury lub paragony formatu A4 z normalnej biurowej drukarki. Z NIPEM, bez NIPU, jak tam kto sobie życzy. Ponadto do każdego takiego dokumentu, bez różnicy paragon/faktura, z drukarki fiskalnej wyskakuje potwierdzenie każdej operacji. Na tym potwierdzeniu (bileciku/ticketciku zwanym paragonem) żaden NIP ,oprócz mojego, się nie drukuje.

 

No na teraz nic więcej nie wycuduję!

 

OK! Przejrzałem rachunki i jest tak:

1. Faktura (formatu A4) z NIPEM nabywcy + Paragon Fiskalny z kasy/drukarki fiskalnej z NIPEM nabywcy = KOMPLET

2. Paragon Imienny (formatu A4) z NIPEM nabywcy + Paragon Fiskalny z kasy/drukarki fiskalnej z NIPEM nabywcy = KOMPLET

3. Sam Paragon Fiskalny z kasy/drukarki fiskalnej = Sam Paragon Fiskalny z kasy/drukarki bez NIPU nabywcy.

 

Zwracam HONOR jak coś zamotałem! ;-) 

:piwo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Czy wystawiając Fakturę VAT drukujecie też paragon fiskalny?

Nie chodzi mi o żadne faktury do paragonów tylko o bieżącą sprzedaż, przyjeżdża klient, prosi o fakturę i co wtedy? Sama faktura? Czy przez drukarkę fiskalną też przechodzi sprzedaż?

No i jeszcze jedno - dokumenty WZ. Korzysta ktoś z tego? Bo dostałem info od księgowej, że od stycznia nie można wystawiać faktur do takich dokumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Iamthelaw napisał:

Czy wystawiając Fakturę VAT drukujecie też paragon fiskalny?

U mnie jest drukowany do każdej F-vat,u kolegi nie. Także wszystko zależy od księgowej i sposobu prowadzenia księgowości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Iamthelaw napisał:

Nie chodzi mi o żadne faktury do paragonów

Właśnie chodzi. Jeśli dopina się paragon do faktury, to zgodnie z przepisami jest to "faktura do paragonu". I nie ma znaczenia moment wystawienia jednego czy drugiego. A to czy ty będziesz fiskalizował paragonem czy zrobi to księgowa w inny sposób to

 

10 minut temu, yogi1984 napisał:

wszystko zależy od księgowej i sposobu prowadzenia księgowości. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Iamthelaw napisał:

Czy wystawiając Fakturę VAT drukujecie też paragon fiskalny?

 

TAK!

 

U mnie każda operacja przechodzi przez kasę fiskalną bez względu na rodzaj płatności w tym karta i przelew.

Także do faktury drukowany jest paragon z kasy fiskalnej, z tym, że układ jest taki: klient otrzymuje tylko fakturę a paragonik fiskalny jest podpinany do kopii faktury i taki komplet trafia do księgowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Paprock napisał:

a paragonik fiskalny jest podpinany do kopii faktury 

Czy ten paragon zawiera NIP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.