Skocz do zawartości
mirek.g

Faktura do paragonu od kiedy?

Rekomendowane odpowiedzi

mirek.g

Może ktoś wie dokładnie od kiedy koniec faktury do paragonu,czy od 1.09 czy od 01.01 2020 ?

Zdania są podzielone.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gannigus

ja nie mogę wystawiać z początkiem sierpnia, takie dostałem info od szefostwa 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
IVVO

Od 01/01/2020

Ustawodawca wprowadza ograniczenie w zakresie możliwości wymiany paragonów fiskalnych na faktury. Od 1 stycznia 2020 r. wystawienie faktury do paragonu będzie możliwe tylko wtedy, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. W przypadku naruszenia nowych przepisów grozi sankcja w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mecher

Mnie też poinformowano, iż od pierwszego sierpnia tego roku. Jednak jeśli jest na paragonie numer NIP nabywcy, można fakturę wystawić póżniej. 

Od nowego roku znika i ta możliwość, więc faktura tylko od ręki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mirek.g

Czyli mówiąc krótko od 01.01.2020 do tej daty po staremu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mecher

Z tego co wkleił @IVVO

Cytat

Ustawodawca wskazuje, że w sytuacji, gdy podatnik dokonujący sprzedaży nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru NIP na paragonie, nabywca powinien zadeklarować w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę, jako podatnik – w takiej sytuacji sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie rejestrującej, tylko powinien od razu wystawić fakturę.

Zmiana przepisów nie skutkuje zatem koniecznością wymiany kas rejestrujących przez podatników, natomiast konieczna może się okazać zmiana procedur stosowanych przez podatników.

Co do powyższego ... jeśli mam kasę na której nie jestem w stanie na paragon zapodać NIPu odbiorcy to wystawiam fakturę mam nie drukować (wystawiać) paragonu ?

52 minuty temu, Mecher napisał:

Z tego co wkleił @IVVO

Co do powyższego ... jeśli mam kasę na której nie jestem w stanie na paragon zapodać NIPu odbiorcy a wystawiam fakturę, to mam nie drukować (wystawiać) paragonu ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
aboz
W dniu 7.09.2019 o 11:26, Mecher napisał:

jeśli mam kasę na której nie jestem w stanie na paragon zapodać NIPu odbiorcy to wystawiam fakturę mam nie drukować (wystawiać) paragonu ?

Tak. Jeśli do tej pory robiłeś fakturę do paragonu każdorazowo (tzn. do każdej faktury podpięty był paragon), to w sytuacji gdy kasa fiskalna nie ma opcji drukowania NIP-u nabywcy, nie będziesz mógł wystawić paragonu i podpiąć go do faktury. Po prostu trzeba będzie zmienić sposób rozliczania obrotów. Osobno będą obroty na kasie (raporty fiskalne), a osobno faktury. I problem dla klientów będzie taki, że w Twoim przypadku nie będą mogli przyjść z paragonem po fakturę później.

Dla tych co mają kasy fiskalne drukujące NIP nabywcy wprowadzono jeszcze jedno ułatwienie. Paragon z NIP-em zrównano z fakturą, więc nie ma konieczności jej wystawiać, jeśli klientowi wystarczy paragon. Będzie on tak samo podstawą do rozliczeń.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi