Skocz do zawartości

Zestaw ADR - Ciągnik oraz cysterna


Sucre9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie jak w temacie. Jestem świeży i chodzi mi o taką rzecz, przyjeżdża zestaw ciągnik oraz cysterna. 

Kierowca przedstawia oczywiście 2 x DR, 2 x DR czerwony pasek oraz Protokół TDT na cysternę. 

W badaniu ADR ciągnika uzupełniam punkty 1, 2, 3 natomiast w cysternie I, III (2 i 3 ) Czyli typ pojazdu, dane odnośnie protokołu, oraz pkt odnosnie ABS. 

Dobrze to rozumiem ? Może ktoś jasno wytłumaczyć ? Z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na podstawie producenckich dokumentów i oględzin trzeba słuszne punkty w zaświadczeniach potwierdzić lub zaprzeczyć. Tak dla ciągnika jak i dla przyczepy tudzież cysterny.

Tam odkopałem kilka przykładów: https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/9573-adr-a-nowy-pojazd/&do=findComment&comment=212289

 

No i przykład zaświadczenia: https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/12147-nowy-ciągnik-siodłowy-badanie-adr/&do=findComment&comment=232599

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnik nie posiada zaświadczenia TDT, natomiast cysterna już tak ? 

Wykonujemy BT ciągnika i na tej podstawie właściciel otrzymuje świadectwo z czerwonym ? 

Dobrze rozumiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli!

Co to jest "zaświadczenie TDT"?

No TDT wystawia jakieś tam dokumenty pojazdom po przedstawieniu zaświadczenia ze stacji kontroli.

Takim dokumentem będzie ŚWIADECTWO DOPUSZCZENIA POJAZDÓW DO PRZEWOZU NIEKTÓRYCH TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to mi chodziło, nie jasno się wyraziłem. 

 

16 minut temu, Paprock napisał:

Takim dokumentem będzie ŚWIADECTWO DOPUSZCZENIA POJAZDÓW DO PRZEWOZU NIEKTÓRYCH TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH.

Dokładnie taki dokument przedstawił kierowca odnośnie cysterny. Wystawiony w 2018, pośrednie badanie do 2021 więc wszystko się zgadza ?

Jeżeli chodzi o ciągnik, taki dokument nie jest wystawiany. Po badaniu pojazd otrzymuje świadectwo z czerwonym paskiem z TDT-u ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Świadectwa z Czerwonym Paskiem" to ŚWIADECTWO DOPUSZCZENIA POJAZDÓW DO PRZEWOZU NIEKTÓRYCH TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH. Jedno i to samo.

"Czerwony pasek" to nazwa żargonowa, bagienno-szuwarowa.

Podczas badanie taki dokument jest nie-wy-ma-ga-ny! Czasem ułatwia sprawę jak kierowca go pokaże, ale obowiązku nie ma.

ŚWIADECTWO DOPUSZCZENIA POJAZDÓW DO PRZEWOZU NIEKTÓRYCH TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH wystawia Transportowy Dozór Techniczny po przedstawieniu zaświadczenia ze stacji kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra w takim razie podsumowując. Diagnosta wystawia zaświadczenie z badania na ADR, oceniając czy pojazd spełnia warunki. 

Świadectwo może służyć jako pomoc podczas wypełniania zaświadczenia ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Świadectwo to tylko dodatek. Tak samo jak czasami homologację ktoś przedstawi, albo instrukcję obsługi samochodu dostarczy. Na przykład przy badaniu auta sprowadzonego z dalekiego kraju.

Tu w przypadku ADR wymagamy tylko tych "papierów", które wymienione są w drugiej części "usterkowej tabelki". W tej części trącającej o ADR. Jeżeli pojazd przewożący niebezpieczne zajzajery wykorzystuje do tego stałą cysterna na samochodzie lub przyczepie, to na urządzenie poddozorowe wymagany jest protokół/decyzja wystawiona przez Transportowy Dozór Techniczny zezwalająca na eksploatację urządzenia (cysterny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.