Skocz do zawartości

Dowód zatrzymany fizycznie i elektronicznie a badanie okresowe


Qnick

Rekomendowane odpowiedzi

Może niech Ci koń udowodni, co jest nie tak z przeterminowanym pozwoleniem, żeby badania nie wykonać.

A do czego służy polskie Pozwolenie Czasowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale po co mam się z nimi kopać w tak mało istotnej sprawie? Jak pracuje rok tak raz zdarzył mi się przeterminowany PC, zadzwoniłem do WK, powiedzieli "chodź pan po nowy" Pan klient poszedł, badanie się zrobiło, koniec historii . Nie ma nad czym płakać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2019 o 11:18, blakop napisał:

Co to znaczy że muszę mieć coś w systemie? 

A jak sobie wyobrażasz rejestrację? Bez dokumentów? Nawet w formie elektronicznej? Skoro forma wirtualna wszelkiego rodzaju dokumentów wchodzi w każdy obszar życia, to nie znaczy,  że te dokumenty nie istnieją jeśli nie mają fizycznego odpowiednika. A skoro uznajemy tą formę za obowiązującą, to również ich "posiadanie" obowiązuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, aboz napisał:

te dokumenty nie istnieją jeśli nie mają fizycznego odpowiednika

 

Kompletnie błędne założenie, wynikające chyba z tego, że jesteś jednak trochę "starej daty" i nie ogarniasz tego ;)

 

Prosty przykład - prowadzę działalność gospodarczą. Nie mam na to żadnego dokumentu, ani zaświadczenia - takowe rzeczy istnieją dla mnie wyłącznie w formie elektronicznej i nie mają fizycznych odpowiedników. 

 

Powtarzam - przepis o możliwości poruszania się bez DR wprowadził wiele zamieszania, bo w ogóle nie pomyślano o wszystkich możliwościach implikacji tego faktu.

Prosta sprawa. Dziś mój DR wpadł mi do rzeki. Czy mam obowiązek wyrabiać jego duplikat?? NIE. Nie ma takiego obowiązku. Mogę do końca jeździć bez owego dokumentu.

Tak samo zatrzymany DR. Nie istnieje przepis nakazujący mi jego odbiór. Po co mam to robić, skoro mogę jeździć bez niego? Oczywiście istotne jest aby usunąć przyczynę jego zatrzymania - to fakt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Rafi90 napisał:

Czyli znów regionalne prawo bywa różne. U nas na przeterminowanym PC nadzór nie bardzo pozwala robić BT ?

no właśnie gdzieś o czymś takim na tym forum czytałem ze nie.

4 godziny temu, Rafi90 napisał:

Panowie ale po co mam się z nimi kopać w tak mało istotnej sprawie? Jak pracuje rok tak raz zdarzył mi się przeterminowany PC, zadzwoniłem do WK, powiedzieli "chodź pan po nowy" Pan klient poszedł, badanie się zrobiło, koniec historii . Nie ma nad czym płakać

tylko że w moim przypadku właścicielem jest leasing a użytkownik nie jest stroną umowy ;)

 

Najlepsze że przykład jest z życia wzięty ;)

Edytowane przez Nikita_Bennet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, blakop napisał:

Kompletnie błędne założenie, wynikające chyba z tego, że jesteś jednak trochę "starej daty" i nie ogarniasz tego

Co Ty bredzisz?

 

20 godzin temu, blakop napisał:

Prosty przykład - prowadzę działalność gospodarczą. Nie mam na to żadnego dokumentu, ani zaświadczenia - takowe rzeczy istnieją dla mnie wyłącznie w formie elektronicznej i nie mają fizycznych odpowiedników. 

I właśnie o tym pisałem. Nie masz fizycznie dokumentów, ale one istnieją odkąd uznaje się formę elektroniczną. Czyli jak zakładasz działalność, składasz odpowiednie wnioski do właściwych urzędów np. za pomocą PZ. W odpowiedzi otrzymujesz decyzje organu. Wszystko to są dokumenty, są obowiązkowe zarówno dla Ciebie, jak i urzędów, które wydają decyzje. I mimo braku formy fizycznej, bez nich nic nie załatwisz.

 

20 godzin temu, blakop napisał:

Powtarzam - przepis o możliwości poruszania się bez DR wprowadził wiele zamieszania, bo w ogóle nie pomyślano o wszystkich możliwościach implikacji tego faktu.

Prosta sprawa. Dziś mój DR wpadł mi do rzeki. Czy mam obowiązek wyrabiać jego duplikat?? NIE. Nie ma takiego obowiązku. Mogę do końca jeździć bez owego dokumentu.

Tak samo zatrzymany DR. Nie istnieje przepis nakazujący mi jego odbiór. Po co mam to robić, skoro mogę jeździć bez niego? Oczywiście istotne jest aby usunąć przyczynę jego zatrzymania - to fakt.

I teraz porównajmy to do wspomnianej działalności gospodarczej. Organ administracji wydaje decyzję o zawieszeniu Twojej działalności z tego czy innego powodu. I załóżmy, że decyzja wydana została w formie elektronicznej i uprawomocniła się. Zatem nie możesz tej działalności prowadzić do czasu wydania nowej decyzji, a jakże, w formie elektronicznej. W rejestrze przedsiębiorców nadal widniejesz, ale z informacją o zawieszeniu działalności. Podobnie jest z DR, którego obowiązek wydania (nie tylko w formie elektronicznej, ale tu nie o tym) nadal istnieje. Organ rejestrujący wprowadza do CEPiK informacje o "wydanym" DR. Co zrobisz z formą papierową tego dokumentu, w tym momencie nas nie interesuje. I teraz OKRD wydaje decyzję o zatrzymaniu elektronicznym DR, która ma rygor natychmiastowej wykonalności czyli analogicznie do decyzji o zawieszeniu działalności, zostajesz pozbawiony możliwości poruszania się pojazdem po terminie warunkowego dopuszczenia do ruchu. Dokument, do którego posiadania jesteś zobowiązany, dzięki ZE jest w dyspozycji organu, nie Twojej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi to całkiem logicznie, gdyby nie fakt, że ŻADEN PRZEPIS nie nakazuje mi odbierać tego DR!! Żaden. A wynika to właśnie z tego, że ja nie musze tego dokumentu mieć!!

I guzik mnie w tym momencie interesują takie czy inne statusy w rejestrach, bo one nie są wykładnią prawa w tym wypadku.

Usunąłem przyczynę zatrzymania? Usunąłem.

Musze odebrać DR fizycznie? NIE MUSZĘ, bo żaden przepis nie nakłada takiej czynności na mnie jako obowiązek, a za brak tego dokumentu nie grozi mi żadna sankcja, a wręcz jest prawnie określone, że wolno mi tego dokumentu nie posiadać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, aboz napisał:

Organ administracji wydaje decyzję o zawieszeniu Twojej działalności z tego czy innego powodu

 

To by się zgadzało gdyby zatrzymanie DR powodowało uchylenie czy choćby "czasowe wycofanie" decyzji o rejestracji pojazdu. A tak nie jest. Pojazd nawet z zatrzymanym DR nadal pozostaje pojazdem zarejestrowanym, a to w zasadzie jedyny warunek (+ sprawność oczywiście) dopuszczenia do ruchu.

 

Analogicznie pojazd bez ważnych badań również jest pojazdem dopuszczonym do ruchu (o ile jest sprawny). Nieważność badań albo nawet wynik N nie powoduje niedopuszczenia do ruchu (oczywiście po usunięciu usterki, bo jeśli pojazd jest niesprawny to jest niedopuszczony do ruchu z mocy ustawy nawet pomimo ważnego badania).

Edytowane przez michal_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

@blakop, wrócę do tematu zatrzymania PJ, mam wiadomość z pierwszej ręki ( znajomy z pracy utracił je za przekroczenie prędkości), więc tak jest, zatrzymanie formalne i faktyczne PJ następuje niezwłocznie po przewinieniu i dokonuje tego policjant na drodze, wydaje pokwitowanie kierowcy które uprawnia do jazdy tylko do 24 godz., nie trzeba żadnej innej decyzji administracyjnej, w tym momencie to jest już koniec, przez 3 m-ce jest zakaz prowadzenia pojazdów, w przypadku braku blankietu PJ przy sobie, sytuacja się nie zmienia, zakaz już obowiązuje jak napisałem wcześniej, dochodzi jeszcze mandat za brak dokumentu przy sobie,  w przypadku zatrzymania kierowcy po 24 godz gdyby prowadził pojazd, obligatoryjnie zakaz jest przedłużony do 6 m-cy. 

p.s.blankiet PJ trzeba zwrócić Staroście gdy się go nie posiadało podczas kontroli i przewinienia, ale nie zmienia to procedur. 

p.s. czekanie na decyzję administracyjną tak było kiedyś, obecnie jest tak jak napisałem wcześniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,a tak z innej beczki. Sytuacja taka. Pojazd stawia się na OBT. Okazuje się ,że w CEP dowód zatrzymany elektronicznie za Brak Badań Technicznych. Klient nie posiada pokwitowania z Policji ,ale dowód ma fizycznie przy sobie. Czy możliwością jest wykonanie OBT bez pokwitowania? Przyznam szczerze ,że raczej stoje po stronie wycieczki po duplikat ale chętnie wysłucham opinii bardziej doświadczonych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, sebeklca napisał:

Okazuje się ,że w CEP dowód zatrzymany elektronicznie za Brak Badań Technicznych. Klient nie posiada pokwitowania z Policji ,ale dowód ma fizycznie przy sobie.

Jak dla mnie ( jedyna " klarowna " sytuacja,  przy takim wpisie z CEP ) żeby wykonać OBT - robię. ;-)

Oczywiście w uwagi ( 10 ) wpisuję, że ( ustała przyczyna " wirtualnego zatrzymania DR " info z CEP, brak PP );-)

------------------------------

A tu " cała epopeja " w tym temacie : :wink:

https://forum.osds.org.pl/viewtopic.php?t=2519

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, sebeklca napisał:

Czy możliwością jest wykonanie OBT bez pokwitowania?

 

Jak najbardziej. Masz DR, więc normalnie przeprowadzasz OBT nie zajmując się w ogóle zatrzymaniem elektronicznym DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 21.09.2019 o 13:44, blakop napisał:

Brzmi to całkiem logicznie, gdyby nie fakt, że ŻADEN PRZEPIS nie nakazuje mi odbierać tego DR!! Żaden. A wynika to właśnie z tego, że ja nie musze tego dokumentu mieć!!

I guzik mnie w tym momencie interesują takie czy inne statusy w rejestrach, bo one nie są wykładnią prawa w tym wypadku.

Usunąłem przyczynę zatrzymania? Usunąłem.

Musze odebrać DR fizycznie? NIE MUSZĘ, bo żaden przepis nie nakłada takiej czynności na mnie jako obowiązek, a za brak tego dokumentu nie grozi mi żadna sankcja, a wręcz jest prawnie określone, że wolno mi tego dokumentu nie posiadać!

Nie musisz mieć przy sobie w trakcie kontroli, ale... zawsze jest jakieś ale, przepisy co do wymiany DR się nie zmieniły. Nikt i nic Cie z tego obowiązku nie zwalnia. A problem z nie posiadaniem DR wyjdzie wtedy kiedy padnie CEP ( co nie jest niczym zaskakującym) lub kiedy dane o BT lub OC w CEP nie wejdą (co zdarza się nagminnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pytanie mam, jeszcze nie miałem przypadku zatrzymania wirtualnego. Ale jak wam wyskakuje że DR jest zatrzymany wirtualnie, to też jest info za co???? czy tylko takie info na pokwitowaniu są???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No " konkrety " to tylko na PP ( pokwitowaniu Policji ) są. ( ogólnie jest w CEP - zazwyczaj : zagraża bezpieczeństwu ) :wink:

Po " szeryfowemu " podejść można tak, że w uwagi stosowny wpis dokonać  :

Cytat

Na wniosek klienta wykonano okresowe badanie techniczne pojazdu, które nie powinno stanowić podstawy zwrotu zatrzymanego ( elektronicznie - wirtualnie ) dowodu rejestracyjnego z powodów innych niż "brak aktualnego badania technicznego pojazdu" .

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

33 minuty temu, mike_van_mik napisał:

a pytanie mam, jeszcze nie miałem przypadku zatrzymania wirtualnego. Ale jak wam wyskakuje że DR jest zatrzymany wirtualnie, to też jest info za co???? czy tylko takie info na pokwitowaniu są???

 

Tam zdaje się zbliżone coś było przerabiane:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sisters napisał:

przepisy co do wymiany DR się nie zmieniły.

A który to przepis nakazuje wymianę DR w przypadku braku miejsca na wpis?

 

Godzinę temu, sisters napisał:

A problem z nie posiadaniem DR wyjdzie wtedy kiedy padnie CEP ( co nie jest niczym zaskakującym) lub kiedy dane o BT lub OC w CEP nie wejdą (co zdarza się nagminnie).

To jest problem OKRD, nie kierującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też zapytam, gdzie jest napisane, ze możesz nie POSIADAĆ, nie nie wozić DR i posługiwać się zaświadczeniem z BT?

Jeszcze raz napiszę, przepis co do wymiany DR się nie zmienił., PORD w tym zakresie też nie. Termin ważności zaświadczenia też nie...

Osobiście uważam, ze jest to bzdura, ale takich nie mało w naszym systemie prawnym i przypuszczam, że jeszcze wiele takich ciekawostek przed nami :D

Ostatnio dzwoniły do mnie Panie z drogówki, bo nie mogły wprowadzić zatrzymania elektronicznego, a auto wrak... to jest dopiero CEPIKowa rzeczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, sisters napisał:

To ja też zapytam, gdzie jest napisane, ze możesz nie POSIADAĆ, nie nie wozić DR i posługiwać się zaświadczeniem z BT?

W PoRD :

Art. 38. 9 [Obowiązek posiadania i okazywania dokumentów]
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:
1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;
2) (uchylony); - tu kiedyś było ( dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu; )
3) (uchylony); - tu kiedyś było ( dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie (…) ).

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowód mus posiadać, bo to dokument stanowiący o dopuszczeniu pojazdu do ruchu drogowego.

Poza tym, po mojemu termin badania ma być w dowodzie, z tym że ten dokument może spoczywać spokojnie w bieliźniarce.

Już byli tacy, co się zaświadczeniem podczas kontroli posługiwali, a skutek był tego taki, że dowód tak czy siak był zatrzymany za brak terminu w słusznej rubryce.

Na dzisiaj trudno dowód zatrzymać skoro w szufladzie spoczywa. Ale jest coś jeszcze takiego jak etyka, obowiązek, wewnętrzna potrzeba aby spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Paprock napisał:

Ale jest coś jeszcze takiego jak etyka, obowiązek, wewnętrzna potrzeba aby spać spokojnie

Jest jeszcze coś takiego jak logika i tego należy oczekiwać od osób tworzących prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.