Skocz do zawartości

zmiana kategori poj. bez wpisu w DR


soraj

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem ostatnio nietypowy przypadek. 

 

Robie przegląd auto -. laguna 2, po rozpoczęciu zorientowałem się, że auto ma kat ciężarowe i jest brak kratki. Auto dostało N po czym wyszedł jeszcze większy burdel bo człowiek przyznał się, że robił zmiany konstrukcyjne w postaci demontażu kraty i pokazał mi zaświadczenie z badania ale to badanie z przed roku.

 

Właściciel buja się już 2 tygodnie z autem, zaleciłem mu jechać do WK i ubiegać o pozwoleceni czasowe, czasowe blachy i przyjazd na poprawkę ze zmieniona kat pojazdu. ale WK wypiał sie dupa.

 

Co w takiej sytuacji ? A co gdybym dał Pozytywny wynik badania i opisał usterkę " błędna kat pojazdu w DR " bez wpisu w dowód ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja  jak już to robiłbym samo obt z N niezgodność danych w uwagach co i jak czego niezgodność dotyczy i tyle. Troszkę tak dziwnie dodatkowe ZK powtarzać....no ale może się mylę i tak trzeba będzie by klient miał w pamięci by teraz do WK szybciej zmiany zgłosić:???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teraz żeby usterka została usunięta i wynik P to trzeba znów zrobić go ciężarowym i później znów zrobić ZK, chyba że WK na podstawie tamtego poczyni odpowiednie kroki. Ale będzie miał nauczkę ktoś bo jak przez rok nie umie zanieść papierów i jeszcze kłamie na badaniu to tylko i wyłącznie jego wina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rafi90 napisał:

niech napisze autor jaką usterkę wpisał dając N

Hmmmmm........ autorem nie jestem, ale akurat usterka,  w tej sprawie to najmniejszy kłopot  proszę : 6.2.2.e [UI, USZ] - do wyboru :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, blakop napisał:

No i co z tym badaniem N ma zrobić w WK? Przywrócić do stanu pierwotnego, czy oddać auto na złom? 

 

Dla mnie nie ma problemu aby WK nawet poprawił stary dowód na podatawie zaświadczenia z badania na zmiany(wyklreślenie kat. cieżarowy i napisanie odręczne na 3ciej stonie osobowy z pieczatką, tak poprawiają czasem u mnie wartości F3, F1), lub wydał PC z własciwa już kategorią pojazdu i żeby właściciel wrócił na poprawkę.

 

Usterka 6.2.2e ale zastanawialem się jeszcze nad niezgodnościami miedzy DR a stanem faktycznym.

Edytowane przez soraj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, michal_k napisał:

Ja bym mu zrobił okresowe + dodatkowe po zmianach.

Na podstawowej to jednak bida.

 

18 godzin temu, blakop napisał:

No i co z tym badaniem N ma zrobić w WK?

Z tym nic. Z pozmianowym może wydać klientowi PC z nowymi danymi i czasówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, blakop napisał:

Kolejny szeryf... 

To oświeć nas nieświadomych o mędrcze co w takiej sytuacji zrobić trzeba? My ciemny lud będziemy bardzo wdzięczni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź padła jako druga. Co tu mędrkować? Tamto okresowe jest nieważne to i nieważny jest już załącznik do niego. Gość musi zrobić od nowa okresowe ze zmianami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, blakop napisał:

A dlaczego WK na dokonywać zmian na podstawie nieaktualnego zaświadczenia?!

A od kiedy zaświadczenie z BT ma termin ważności (pomijam bus 100)? Zwłaszcza jeśli chodzi o ZK?

Edytowane przez aboz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest to oddzielne badania dodatkowo opatrzone innym nr niż okresowe. Fakt wykonywane jedno po drugim pierwsze dodatkowe następnie okresowe. Więc pytam się jeszcze raz czemu traci ważność?,czy jak okresowe będzie z wynikiem negatywnym to też traci ważność?. Cytując klasyka "podstawę prawną poproszę" chyba że jest to tylko widzimisię takie że nie...bo nie... Jak to się przez tydzień wszystko może zmienić.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, aboz napisał:

A od kiedy zaświadczenie z BT ma termin ważności (pomijam bus 100)? Zwłaszcza jeśli chodzi o ZK?

Uważam, że Blakop ma rację odnośnie ważności OBT. Co prawda w zaświadczenie o przeprowadzeniu OBT zawiera tylko zapis o terminie następnego badania technicznego, ale następne badanie techniczne wiąże się z wydaniem kolejnego zaświadczenia, które stwierdza nowy stan faktyczny pojazdu i tym samym czyni poprzednie zaświadczenie nieważnym.  Gdy właściciel pojazdu nie robi badania w określonym przez ustawodawcę terminie można by przyjąć , że zaświadczenie to już straciło ważność. Chociaż jest to być może nadinterpretacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli! Powoli!

Powoli, bo zaświadczenie nie ma terminu ważności. Owszem, bywa, że w zaświadczeniu z okresowego badania jest określana data kolejnego takiego badania.

Ale przecież wiele zaświadczeń z badań dodatkowych nie określa terminu badań okresowych, więc...?

A nawet przyrównując zaświadczenie do dowodu, to przecież przeholowany termin badania dowodu nie unieważnia.

Funkcjonują inne wytyczne, co i kiedy należy zgłaszać wydziałowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za brak ważności badania, a nie za "dowód nieważny". A w aucie, które nie łapie się na badania (zabytek) też można dowód zatrzymać.

 

A tak zatrzymanie wygląda w przepisie:

Art. 132. 

1. Policjant albo funkcjonariusz Straży Granicznej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
    2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rewers termin w zaświadczeniu z OBT dotyczy ważności badania, nie zaświadczenia. To, że WK w pewnych okolicznościach nie może wydać decyzji bez ważnego OBT, nie zmienia faktu, że zaświadczenie jako dokument nadal jest ważny. I nie jest tak, że wydanie kolejnego zaświadczenia unieważnia poprzednie. To nie jest decyzja administracyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrót myślowy z tą ważnością zaświadczenia. Oczywiście zaświadczenie może być ważne (cokolwiek w tym wypadku to znaczy) do końca świata i jeden dzień dłużej, ale do rejestracji po okresie wyznaczonym datą następnego badania technicznego zastosowane już być nie może.

Opis zmian dokonanych w pojeździe nie jest zaświadczeniem samym w sobie, ani w ogóle nie jest żadnym samodzielnym dokumentem. Jest załącznikiem do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym. Jeśli w tym zaświadczeniu wyznaczono termin następnego badania technicznego i okres ten już upłynął, to zaświadczenia tego nie można przedstawić do skutecznej rejestracji pojazdu. W tym znaczeniu jest już ono "nieważne". Skoro tak, to i załączniki do owego dokumentu ważność straciły. Wydział komunikacji nie może przyjąć do rejestracji wyłącznie samego opisu zmian i dokonać zmian w rejestrze, tudzież nawet wystawić na tej podstawie PC z nowymi danymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przypominam że klient musi zawnioskować o takie badanie po zmianach. Diagnosta może zasugerować co jego zdaniem będzie najlepsze ale nie zmusi klienta. Mam wrażenie że w tym przypadku zabrakło zwykłej rozmowy z klientem. Jeden dumny bo ma uprawnienia, drugi dumny bo raz już zapłacił i myśli że to samo się wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale weźmy pod uwagę, że badania robimy niezależnie OBT i DBT. Więc dlaczego DBT [zmiany konstrukcyjne] straciło ważność?

Po co powielać coś już zrobione. Moim zdaniem PC z wpisanymi zmianami i dokończenie OBT.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.