Skocz do zawartości
Rafi90

Badanie co do zgodności. Prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Rafi90

Witam szanowne grono. W mojej dość krótkiej, bo rocznej karierze diagnosty przyszedł czas na pierwszy "zabytek". Ford Mustang z USA, tyle wiem póki co. Co na dziś dzień jest potrzebne do takiego badania? Jakie formalności? Jak się za to zabrać ? Bo szczerze powiem że nawet nie liznąłem tematu tego typu badania w praktyce. Z góry dzięki za wyrozumiałość i cenne rady. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock

Sprowadzony, nie sprowadzony? Zarejestrowany, nie zarejestrowany? Z tablicami, bez tablic?

Tam zdaje się, z rok temu ZONK był przerabiany: https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/12926-zabytek-z-niemiec/&do=findComment&comment=249993

 

Poza tym, pojazd w jakiś sposób musi być zaewidencjonowany jako zabytek i tyle.

Wniosek najczęściej wypełnia diagnosta, jak i resztę papierów, stosując opłatę adekwatną do włożonej pracy przy tej zabawie.

Może warto zadzwonić do WK, bo jak widać może być coś wspak. Nie koniecznie na procedurze muszą się znać, a i CEPiK też może stanąć okoniem. ;-)

Z połowa działu trąca o takim badaniu.

  • Piwo 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rafi90

Ma ktoś wypełniony protokół oceny i mógłby podrzucić skan? Jak ma wyglądać ta "Ocena w odniesieniu do wymagań..." Wolałbym to zobaczyć żeby nie strzelić jakiejś gafy, a na przyszłość też przyda się i mnie i innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
adamos
Napisano (edytowane)

1. Wniosek klient przynosi wypełniony, jak chcesz się bawić to możesz, ale to leży w gestii klienta, do kompletu 4 zdjęcia 10x15 lub 13x18

2. wpis do rejestrów zabytków przez konserwatora lub muzem!

3. Kwestie rejestracji warto skonsultować z WK.

4. Opłata wedle uznania, ja kasuję 2xOBT.

5!. Jak klient chce mieć badanie bezterminowe to we wniosku na końcu ma odręcznie dopisać: "pojazd nie będzie wykorzystywany do zarobkowego transportu drogowego".

Ja w ocenach wpisuje: "Spełnia wygania przepisów". Stosownie dla zadymienia lub analizy wpisuję "nie dotyczy" w zależności od konstrukcji silnika. Wg mojej oceny porównujemy tam wyposażenie z warunkami, a nie wpisujemy ich konstrukcje. Przy czym różne są szkoły. Moje zaświadczenia nigdy nie spotkały się ze złym odbiorem w WK.

Edytowane przez adamos
  • Piwo 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leski66

Bardzo proszę ( uwagi proszę zachować dla siebie :evil: ) :wink:

1.JPG

2.JPG

3.JPG

  • Super 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
IVVO

Możesz napotkać kłopotliwą sytuację - chodzi o oświetlenie bo to USA - dla jednych pozostawienie wersji amerykańskiej jest OK dla innych lipa

Badanie co do zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi określonymi w przepisach w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, zwanych dalej „warunkami technicznymi”, polega na sprawdzeniu prawidłowości działania poszczególnych zespołów i mechanizmów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy, oraz wykonaniu porównania stanu faktycznego pojazdu z warunkami technicznymi zgłoszonymi przez właściciela pojazdu we wniosku o przeprowadzenie badania co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego, składanym w  stacji kontroli pojazdów, o  której mowa w  art. 83 ust.  1 pkt  2 lit. c ustawy z  dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

  • Piwo 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wrc69

Dlaczemu dla siebie?

Wpisanie Typu pojazdu w uwagach uważam za dobry pomysł, też tak będę robił.

W polach, gdzie piszesz "zgodnie z warunkami technicznymi Dz.U. ...." ja piszę tylko "ZGODNIE Z WARUNKAMI TECHNICZNYMI". Uważam że jestem diagnostą (nie piekarzem) i piszę do WK (nie Sanepidu), więc posługuję się Dz.U. wymaganymi przy kontroli pojazdów (nie przy pieczeniu pieczywa).

  • Piwo 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock

A co do amerykańskiego oświetlenia, to przecież można zapodać ograniczenie i też dobrze będzie. ;-)

  • Piwo 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wrc69
Napisano (edytowane)

Właśnie @Paprock mnie ubiegł:

5. Zakaz jazdy podczas zmniejszonej widoczności:                                    Tak

Często bywa. że pojazd przedstawiony do badania nie miał nigdy innych świateł a grzebanie w oświetleniu zmniejszy wartość historyczną tego pojazdu.

Edytowane przez wrc69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
IVVO
Napisano (edytowane)

A co z kierunko-stopem😎 czerwonym

Edytowane przez IVVO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock

Coś mi się zdaję, że pojazd zabytkowy ma być zgodny z warunkami technicznymi obowiązującymi w Polsce.

A jak coś mu zawadza, to lawetą wozić po wystawach lub na stałe zamknąć w muzealnej gablocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
3 minuty temu, Paprock napisał:

pojazd zabytkowy ma być zgodny z warunkami technicznymi obowiązującymi w Polsce.

 

A jakie warunki ma spełniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rafi90
Napisano (edytowane)

Dzięki wielkie panowie, na taką pomoc liczyłem

@leski66  Tego mi trzeba było :564:

PS: Poczekam co jeszcze @michal_k ma do dodania

Edytowane przez Rafi90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wrc69

Miałem zapytanie kiedyś o pojazd z przednimi lampami karbidowymi.

Powiedziałem: Nie ma sprawy, ale dam tyle ograniczeń, że będzie Pan jeździł wkoło komina tylko.

Skończyło się na

4 minuty temu, Paprock napisał:

lawetą wozić po wystawach

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
IVVO
24 minuty temu, IVVO napisał:

w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy

Chodzi mi o ten wpisik - że może nie spełniać warunków  -zgoda - a czy ma wpływ na bezpieczeństwo - jak najbardziej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock
Napisano (edytowane)
9 minut temu, michal_k napisał:

A jakie warunki ma spełniać?

 

Takie:

§ 2. 1. Badanie co do zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi określonymi w przepisach w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, zwanych dalej „warunkami technicznymi”, polega na sprawdzeniu prawidłowości działania poszczególnych zespołów i mechanizmów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy, oraz wykonaniu porównania stanu faktycznego pojazdu z warunkami technicznymi zgłoszonymi przez właściciela pojazdu we wniosku o przeprowadzenie badania co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego, składanym w stacji kontroli pojazdów, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

- a jak czegoś nie spełnia, no to pisze się ograniczenia.

Edytowane przez Paprock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
IVVO

Jakie dasz ograniczenia na kierunkowskaz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aboz
1 godzinę temu, adamos napisał:

5!. Jak klient chce mieć badanie bezterminowe to we wniosku na końcu ma odręcznie dopisać: "pojazd nie będzie wykorzystywany do zarobkowego transportu drogowego".

W dniu badania nie miał zamiaru wykorzystywać, ale tydzień później dostał propozycję najmu w celu przewozu osób/ładunku. Dlaczego chcesz bezpodstawnie ograniczać właścicielowi możliwość dysponowania swoim majątkiem w granicach obowiązującego prawa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
yogi1984

A ja na amerykance żadnych ograniczeń na światła nie daję pozostają oryginały te co właściciel w wniosku zapodal. A to porównanie z warunkami technicznymi to już tyle razy przerabiane było i widzę że dalej każdy inaczej to pojmuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wrc69

@aboz żartujesz?

Obowiązuje klienta Art.81.10 Ustawy. W chwili badania oświadcza że nie ma zamiaru wykorzystywać a tydzień później niech idzie do WK i złoży oświadczenie że będzie wykorzystywać i niech mu wpiszą w DR NTB, jeśli to taki prawomyślny obywatel i chce się poruszać w ramach obowiązującego prawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
17 minut temu, Paprock napisał:

z warunkami technicznymi zgłoszonymi przez właściciela pojazdu we wniosku

 

Najlepsze jest to, że wniosek nie odnosi się do warunków technicznych (które notabene nie zostały dla zabytków określone w rozporządzeniu - pozostają jedynie "ogólne" warunki z ustawy). Wniosek zawiera opis pojazdu i podzespołów, ale bez odwołania do jakichkolwiek przepisów (warunków).

 

To, czy klient chce wykorzystywać, czy nie, nie ma znaczenia dla badania zgodności. Jeśli chce wykorzystywać to musi wykonać OBT. Proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aboz
Teraz, wrc69 napisał:

Obowiązuje klienta Art.81.10 Ustawy.

I co to zmienia. Wymuszanie na właścicielu oświadczeń ograniczających jego prawo do dysponowania ruchomościami jest bezprawne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę treść tego oświadczenia. Pół biedy jakby w treści było "pojazd nie jest wykorzystywany". Mamy tu i teraz (w momencie BT). Dla mnie sam fakt żądania takiego oświadczenia, w żaden sposób nie umocowanego prawnie, jest nadużyciem. Poza tym treść przepisu ustawy odnosząca się do zarobkowego transportu zabytkiem, nakłada na właściciela obowiązek corocznych BT pojazdu. Diagnostę to nie powinno interesować. Zwłaszcza, że nic oprócz oświadczenia właściciela nie dostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wrc69
1 minutę temu, aboz napisał:

nic oprócz oświadczenia właściciela nie dostanie.

Więc jaki problem? Ja śpię spokojnie, zadek blachą obity, reszta w gestii właściciela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aboz
10 minut temu, wrc69 napisał:

Więc jaki problem?

 

14 minut temu, aboz napisał:

biorąc pod uwagę treść tego oświadczenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.