Skocz do zawartości

Badanie co do zgodności. Prośba o pomoc


Rafi90

Rekomendowane odpowiedzi

Trudno się z Tobą nie zgodzić, więc to WK ma ustalić TNBT? Bo coś trzeba jednak ustalić i pytanie na jakiej podstawie? Wtedy w WK już takie oświadczenie będzie zgodne z przepisami?

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale spoko, bo dawno robiłem 'zabytka' i mogę czegoś nie wiedzieć.

 

Czytając rozporządzenie w sprawie badań co do zgodności pojazdów zabytkowych nie trafiłem wzmianki o terminie następnego badania. Tak jak kombinuje, ścierają się możliwości systemowe. Zaświadczenie z badania należy wymazać z pamięci całkowicie, wyrzucić do kosza nawet - bo to ono wprowadza zamotanie - a pozostawić tylko te dokumenty wymienione w rozporządzeniu o zabytkach. Myślę, że tak byłoby o wiele prościej. Według mnie, obowiązkiem klienta jest przedstawić 'zabytka' do okresowego skoro zdecydował się wykorzystywać auto zarobkowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie potrafię pojąc gdzie tu macie jakiekolwiek wątpliwości?

 

Jest zabytek to wykonuje się badanie zgodności które ma swój wzór zaświadczenia i załącznik w postaci protokołu oceny.

I nie określa się żadnego terminu badania, bo zabytek im nie podlega!! I nie drukuje się standardowego zaświadczenia z badania!

 

W sytuacji kiedy klient jednak zgłasza, że będzie go użytkował zarobkowo to i tak dodatkowo musi wykonać - UWAGA - badanie okresowe!!! I to w wyniku tego badania ustala się TNBT! I wpisuje się ten termin w "standardowe" zaświadczenie, które w tym akurat przypadku będzie obowiązywać.

 

Wpisanie terminu następnego badania w dowolnej rubryce na zaświadczeniu z badania zgodności pomijając to, że świadczy o niewiedzy, czy wręcz głupocie twórcy takiego wpisu, to jest przyznaniem się do popełnienia poważnego przestępstwa - czyli niewykonaniu badania okresowego, które w tym wypadku należało przeprowadzić.

  • Piwo 2
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz zaświadczenia z badania co do zgodności wystawiam standardowe zaświadczenie z badania technicznego i to w nim ustalam TNBT.

 

W rodzaju badania oczywiście "Zgodność z warunkami technicznymi dla pojazdu zabytkowego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...

Tak jak pisałem. Zamotę wprowadza 'standardowe' zaświadczenie, które niepotrzebnie się 'klei' do 'standardowego zabytka'. Mniejsza o to czy zaświadczenie, czy tak zwana programowa metryczka, która może różnych zbędnych rzeczy wymagać lub o nie dopytywać. Tu termin badania robi problem jak widać. Może ktoś, kto na bieżąco robi zabytki niech się wypowie, co w programie widać, o co program pyta. Ale jak się się znam na aplikacjach, to każda ma przyporządkowane zaświadczenie 'standardowe' do dodatkowego badania i podobna sytuacja ze 'standardowym zaświadczeniem' może występować przy 'zabytkach'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę to StacjaSQL traktuje to jako "normalne badanie" i musisz ustalić TNBT i wystawić standardowe zaświadczenie. Nie jestem w pracy, więc ciężko mi to potwierdzić na 100%, ale zabytków trochę w ostatniej dekadzie zrobiłem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, blakop napisał:

Jest zabytek to wykonuje się badanie zgodności które ma swój wzór zaświadczenia i załącznik w postaci protokołu oceny.

I nie określa się żadnego terminu badania, bo zabytek im nie podlega!! I nie drukuje się standardowego zaświadczenia z badania!

 

W sytuacji kiedy klient jednak zgłasza, że będzie go użytkował zarobkowo to i tak dodatkowo musi wykonać - UWAGA - badanie okresowe!!! I to w wyniku tego badania ustala się TNBT! I wpisuje się ten termin w "standardowe" zaświadczenie, które w tym akurat przypadku będzie obowiązywać.

Amen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamos

Pewnie tak jest. Tylko teraz pytanie, na co komu takie zaświadczenie? Jako termin następnego badania należałoby zapodać iksy lub kreski, papierową wersję ciepnąć do kosza, a do rejestru powinno trafić badanie 'zgodnościowe zabytka' bez terminu okresowego badania, bo przecież nie robiono takiego badania.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko OK, ale chyba nie chcecie powiedzieć, że to klient we własnym zakresie będzie ustalał TNBT, bo nikt nie odpowiedział na tak zadane pytanie. WK odeśle do  diagnosty, że on ma ustalić bo oni nie mogą tego robić, więc to klient będzie decydował...Doskonale wiemy, że to nie zadziała....

 

I proszę kolegów, którzy się nie zgadzają z moim tokiem myślenia o podanie podstawy prawnej zwalniającej nas z ustalenia tego parametru. Ja podałem podstawę prawną, że zgodność to nadal BT i mamy obowiązek wystawić zaświadczenie i ustalić TNBT.

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, że nie. Badanie to badanie. Zgodność to zgodność. Całkiem osobne sprawy z różnymi rozporządzeniami. Ułomnością sprawy jest niemoc systemowych aplikacji, które na piedestale mają zaświadczenie "główne" i stąd cały ambaras.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, adamos napisał:

Ja podałem podstawę prawną,

Nic nie podałeś.

Poz.337 Rozporządzenie Ministra Transportu ,Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 27 lutego 2013 w sprawie badan co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdów zabytkowych, te rozporządzenie nas obowiązuje w kwestii zabytków. Wskaż w którym paragrafie jest to co zacytowałeś.

Mieszasz rozporządzenia jak kogel-mogel .

Blakop opisał to po chłopsku że prościej się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZABYTKA obowiązuje rozporządzenie o ZABYTKACH i to jest konkret nad konkretami.

"Klasyczne" zaświadczenie klei się do ZABYTKA zupełnie niepotrzebnie.

Podobnie jak do badań dodatkowych BUS-100 lub ADR. Nie ma potrzeby, a każdy wystawia, drukuje, wydaje.

Według mnie, to klejenie się wprowadza całą zamotę.

Wyrzucić "standardowe zaświadczenie" w kosz i stanie się klarownie. ;-)

Jedyny pakiet jaki wynika z ZAKRESU to ZAŚWIADCZENIE plus załącznik w skrócie zwany DiP. Cała reszta to sugestie programowe, bezgraniczna i nieokrzesana twórczość, przyzwyczajenie, nieprzemyślana rutyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Paprock napisał:

Nie ma potrzeby, a każdy wystawia, drukuje, wydaje.

tak sobie przekornie wyciąłem, a co,  jest obowiązek wystawić i WYDRUKOWAĆ zaświadczenie z OBT a wielu tego nie robi, po co wycinanie? dla bilansu, tam gdzie nie trzeba ścinają drzewa, a tam gdzie powinni, nie, bo chyba pustynia jest. :faint:, i bilans wychodzi na zero :silent:

29 minut temu, Paprock napisał:

 całą zamotę

tylko to diagności są więc nie ma prawa być zamoty w prostym przypadku. :wink:

Edytowane przez cezary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę sobie, że każdego debeściaka rutyna pokona. Tu jest o tyle mało komfortowo, że ZABYTKI traktowane są po macoszemu. Poza tym, każdy wzór zaświadczenia ma w tytule 'załącznik' i to też może stwarzać mylne skojarzenie, że coś z czymś należy połączyć. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje zrobiłem w sposób jaki pokazał @leski66 i wygląda na to że wszystko dobrze poszło. Dzięki za porady jeszcze raz wszystkim. Kolejny temat tabu w mojej rocznej karierze został pokonany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.