Skocz do zawartości

Nowe rozporządzenie związane z odczytem wskazania drogomierza


rewers

Rekomendowane odpowiedzi

No to oświeć mnie swoją mądrością i znajomością ustawy skoro tak się spinasz nie udzielając odpowiedzi tylko odsyłając do ustawy 8-) bo dla mnie pojazd to każdy środek transportu przeznaczony i przystosowany do poruszania się i nie słyszałem aby był jakiś dokładniejszy podział na pojazdy nie licze wolnobieżnych i motorowerów odnośnie tych liczników oczywiście. Czyli kolejny idiotyczny przepis tyczący się wszystkich do wyciągania kasy bo rozumiem zapis z wyłączeniem takiego starszego ciągnika wyprodukowanego przed... no ukarają rolnika oszusta co chce oszukać kogoś na mth :hah:

Oświeć mnie jeszcze definicją drogomierza dokonującego pomiaru w kilometrach czy milach oraz właśnie motogodzinach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ileż tych czynności innych mieć będziecie ?

Wyjdzie jak z blokadą alkoholową, czy wcześniej z anglikami, czyli z dużej chmury ledwie mżawka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj już miałem klienta i chciał robić odczyt drogomierza ale wytłumaczyłem że coś w programie/cepiku pokręcili i mamy poblokowane opcje od tego. W programie P przycisk wygaszony i gdzieś jakieś info się przewijało że mają jakiś problem i go zaczną rozwiązywać po 8/9 stycznia i tak też przekazałem żeby się dowiadywać po 9 może coś już się wyklaruje. Dodatkowo ponowne badanie na inne usterki tylko w trybie awaryjnym bo też coś padło. No nic, jakoś to ogarną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Andrzej89 napisał:

Dodatkowo ponowne badanie na inne usterki tylko w trybie awaryjnym bo też coś padło. No nic, jakoś to ogarną. 

Osobiście nie korzystam z tej opcji - zawsze jako okresowe z info w uwagach.

 

12 minut temu, Andrzej89 napisał:

. W programie P przycisk wygaszony i gdzieś jakieś info się przewijało że mają jakiś problem i go zaczną rozwiązywać 

Rzeczywiście było info po uruchomieniu programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wadi napisał:

Osobiście nie korzystam z tej opcji - zawsze jako okresowe z info w uwagach.

Ja też robię jako okresowe bo tak wynika z ustawy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg stanu na dziś sprawa przedstawia się następująco:

- ustawa stoi w pewnej sprzeczności z rozporządzeniem - pierwsza dotyczy pojazdów wszelakich, druga - wyłącznie podlegających rejestracji

- w związku z powyższym - wszystko zmierza w kierunku zmiany ustawy (było to wiadome już od końca listopada ubr., oczywiście nieoficjalnie)

- w NORCOM-ie jest to INNA CZYNNOŚĆ, nie badanie okresowe --> tak uzgodniliśmy po lekturze aktów prawnych, wytycznych SI CEP i w konsultacjach "międzyresortowych", m.in. ze względu na kierunek planowanych zmian (patrz punkt poprzedni)

- do SI CEP program wysyła wszystko sam, tak jak i inne pozycje rejestru, dopuszczając uproszczoną pre-rejestrację w razie braku pojazdu w bazie

- numeracja dla odczytu drogomierzy i innych pozycji rejestru jest wspólna, drogomierze (liczniki) mają dodatkowy wyróżnik "L" w numerze/symbolu

- zaświadczenie z przeprowadzenia w/w czynności (drogomierz) jest identyczne jak w przypadku BTP

- wersja programu jest gotowa, część z Państwa już ją ma - wszyscy otrzymacie ją najpóźniej 8/01 br.

- Ci z Was, którzy ją mają już teraz - mają problem z wysyłką do CEP badań poprawkowych do badań negatywnych - błąd po stronie SI CEP zostanie poprawiony właśnie 8/1 br.

- program w obecnej wersji - choć nieomal identyczny na zewnątrz - ma wymieniony silnik dostępu do SI CEP (to jak wymiana silnika w samochodzie osobowym na przykład, podobna złożoność) - i zobaczycie to we wszystkich programach dostępnych na rynku

- w STACJA.SQL dorzucimy Wam nową pozycje cennika, choć nie wynika to bezpośrednio z rozporządzenia (wynika - cena 50 zł brutto za odczyt)

- za operację pobieramy 1 zł Opłaty Ewidencyjnej, co będzie również uwidocznione na osobnej pozycji w nowym sprawozdaniu z pobranych opłat CEP (w naszym systemie będzie to dostępne od 1/2 br. - dla rozliczeń za styczeń br.)

 


Pytajcie, większość rzeczy już mam przemyślanych :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle musi:

Art. 81a. Wymiana drogomierza jest dopuszczalna, gdy drogomierz nie odmierza przebiegu pojazdu w sytuacji, w której ze względu na przeznaczenie drogomierza powinien ten przebieg odmierzać lub gdy jest konieczna wymiana elementu pojazdu, z którym drogomierz jest nierozerwalnie związany. Wymiana drogomierza może nastąpić tylko na drogomierz sprawny i właściwy dla danego typu pojazdu.

Art. 81b. 1. Właściciel lub posiadacz pojazdu, pojazdu wolnobieżnego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej lub motoroweru, także niezarejestrowanego, który dokonał wymiany drogomierza, jest obowiązany w terminie 14 dni od dnia wymiany tego drogomierza przedstawić pojazd w stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu wskazania drogomierza, o którym mowa w art. 81a zdanie drugie, wraz z jednostką miary. Przepis art. 81 ust. 13 stosuje się odpowiednio.

2. Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 1, nie stanowi podstawy odmowy przez stację kontroli pojazdów dokonania odczytu wskazania drogomierza wraz z jednostką miary.

3. Warunkiem dokonania odczytu, o którym mowa w ust. 1, jest uiszczenie przez właściciela lub posiadacza pojazdu opłaty za dokonanie odczytu wskazania drogomierza wraz z jednostką miary oraz opłaty ewidencyjnej.

4. Maksymalna wysokość opłaty za dokonanie odczytu wskazania drogomierza wraz z jednostką miary nie może przekroczyć 100 zł. Opłata stanowi przychód przedsiębiorcy prowadzącego stację kontroli pojazdów.

5. Czynność, o której mowa w ust. 1, przeprowadza się po złożeniu diagnoście przez właściciela lub posiadacza pojazdu pisemnego oświadczenia o wymianie drogomierza, sporządzonego na urzędowym formularzu. Oświadczenie zawiera:

1) imię i nazwisko składającego oświadczenie;

2) numer PESEL składającego oświadczenie, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL – serię, numer i nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę państwa, które wydało ten dokument;

3) adres zamieszkania składającego oświadczenie;

4) dane identyfikujące pojazd;

5) datę i przyczynę wymiany drogomierza;

6) oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia;

7) klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”;

8 ) czytelny podpis składającego oświadczenie.

6. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 5, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Klauzula, o której mowa w ust. 5 pkt 7, zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

7. Datę i przyczynę wymiany drogomierza stwierdza, na podstawie oświadczenia, o którym mowa w ust. 5, uprawniony diagnosta zatrudniony w stacji kontroli pojazdów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanko która opłata z cennika powinna być pobrana z tytułu odczytu drogomierza??? Bo u mnie to żadna nie pasuje... patrząc na kwotę 50 zł ... Chyba że może jeszcze nie zaktualizował DMS cennika... Czyli w skrócie (jestem świeżo po urlopie) klient przyjeżdża z oświadczeniem (dokument z zakładu który dokonał wymiany drogomierza nie jest potrzebny), my kasujemy 50 zł za badanie, jest to badanie dodatkowe, dokonujemy identyfikacji auta, następnie dokonujemy odczytu drogomierza, wystawiamy zaświadczenie a oświadczenie zabieramy i wysyłamy do starostwa :) czy coś pominąłem ???

Edytowane przez mike_van_mik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



jest to badanie dodatkowe,
to nie jest badanie. Odczyt drogomierza jest nową formą czynności na SKP, za które pobiera się CEPiK.



Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g cennika  :

W dniu 2.01.2020 o 07:56, leski66 napisał:

Pozycja cennika 9.1

@mike_van_mik może trza zaktualizować program to cennik sam " wskoczy " a i tak trza stosowne zaświadczenie z programu wydrukować. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mike_van_mik napisał:

Czyli w skrócie (jestem świeżo po urlopie) klient przyjeżdża z oświadczeniem (dokument z zakładu który dokonał wymiany drogomierza nie jest potrzebny), my kasujemy 50 zł za badanie, jest to badanie dodatkowe, dokonujemy identyfikacji auta, następnie dokonujemy odczytu drogomierza, wystawiamy zaświadczenie a oświadczenie zabieramy i wysyłamy do starostwa :) czy coś pominąłem ???

 

- czyli w skrócie wszystko dobrze, a resztę się doszlifuje do tego, co niżej:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002390/O/D20192390.pdf

;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, aboz napisał:

To nie jest badanie. Odczyt drogomierza jest nową formą czynności na SKP, za które pobiera się CEPiK.

 

Dokładnie tak - nie jest to badanie, jest to (Inna) czynność ...

Kasujemy 50 zł + 1 zł (OE).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak potwierdzam, jestem po rozmowie z panem z helpdesk dms ;) poklikał, pozmieniał, zaktualizował i już mam zakładkę z czynnością "odczyt badania drogomierza po wymianie" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Podczas rozmowy telefonicznej z Norcomem zauktualizowałem program i pojawiła się opcja - Inne czynności - odczyt wskazania drogomierza

Cytat

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2020 o 17:28, Norbert Jezierski napisał:

do SI CEP program wysyła wszystko sam, tak jak i inne pozycje rejestru, dopuszczając uproszczoną pre-rejestrację w razie braku pojazdu w bazie

Zapytam tylko czy zatem nie trzeba fizycznie wysyłać zaświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Norbert Jezierski napisał:

Dokładnie tak - nie jest to badanie, jest to (Inna) czynność ...

Trzeba czekać na aktualizację Stacji żeby wskoczyło w odpowiednie okienka i badanie i cena,  czy już wszyscy powinni mieć bo ja nie mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.