Skocz do zawartości

Nowe rozporządzenie związane z odczytem wskazania drogomierza


rewers

Rekomendowane odpowiedzi

O "kuźma " jaki gniot.

Co to za badanie ? Może bardziej inna czynność?

O jakim dokumencie jest mowa? Przecież nic nie wspomnieli o zaświadczeniu.

Ja pi... le drugi raz czytam i nadal nie wiem jakie badanie mam zrobić i jaki dokument mam wydać.

 

Czy ja to w ogóle zapisuje w rejestrze badań i czy wysyłam do CEPiKu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzoru oświadczenia również zapomniano. Co z OE?

 

Przy braku możliwości odczytu N, a przy BT UD? Hmmm będzie ciekawie...

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej było zrobić jako dodatkowe BT, usterki z tabeli zastosować (skorygować UD). Jak nie wyślemy do Cepik to tylko diagnosta i klient będzie posiadał tą wiedzę, a powinni wszyscy zainteresowani...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@markes30"3) wprowadzenie danych dotyczących wymiany drogomierza do centralnej ewidencji pojazdów, z tym że w przypadku,
o którym mowa w art. 80bc ustawy, wprowadzenie tych danych następuje po ustaniu przyczyn uniemożliwiających
ich wprowadzenie;"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy wprowadzamy do rejestru badań ( raczej nie bo jakaś nowa dziwna numeracja)? Czy twórcy programów stworzą wzór dokumentu , może jakiś podprogram ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w swoim "super" programie nie mam możliwości zrobić badania bez wysłania do cepiku... Pożyjemy zobaczymy jak to będzie po nowym roku. Zapewne znów fala forumowiczów zejdzie się na forum i rekord znów będzie bliski pobicia

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, adamos napisał:

A nie lepiej było zrobić jako dodatkowe BT, usterki z tabeli zastosować (skorygować UD).

Oczywiście, że lepiej tylko dodanie badania wymaga zmiany ustawy. Jak by mieli to puścić przez sejm to z 3 miesiące by im to zajęło. Ale burdel, jakąś fastrygą próbują rozporządzeniem zastąpić zmianę, która powinna być w ustawie.

22 minuty temu, mirek_handlarz napisał:

3) wprowadzenie danych dotyczących wymiany drogomierza do centralnej ewidencji pojazdów,

 

Jako co: badanie dodatkowe, czy inna czynność ? Pobieramy 1 zł czy nie ? Jak ta nowa numeracja z literą L ma się do pozostałych badań w rejestrze ? Jaki jest wzór tego dokumentu (na pewno nie jest to zwykłe zaświadczenie)?

Edytowane przez markes30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, markes30 napisał:

Ja po 3 czytaniu obstawiam, że to jest inna czynność i w związku z tym nie wysyłamy do CEPIK i nie pobieramy opłaty

Cepik pobieramy zgodnie z art. 81b ust.3

 

Cytat

3.Warunkiem dokonania odczytu, októrym mowa wust.1, jest uiszczenie przez właściciela lub posiadacza pojazdu opłaty za dokonanie odczytu wskazania drogomierza wraz zjednostką miaryoraz opłaty ewidencyjnej.

 

Edytowane przez Qnick
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"wydanie dokumentu potwierdzającego dokonanie odczytu drogomierza" - współczuje twórcom oprogramowania stacyjnego, przy wigilijnym stole laptop na kolanach; ani wygodnie, ani smacznie, ani świątecznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 20 lat pracuję w zawodzie jeszcze takiego burdelu nie widziałem. Już 5 razy przeczytałem i nie wiem czy:

1. to jest badanie techniczne czy inna czynność ?

2. wprowadzam to coś do rejestru badań czy tworzę nowy "pod-rejestr" z nową numeracją?

3. skoro pobieram dane i wysyłam do cepiku to czy pobieram opłatę 1 zł ?

4. za pomocą jakiego narzędzia "programu " wysyłam tą informację do cepiku?

5. co to za "dokument potwierdzający dokonanie odczytu drogomierza"?

5. Co twórcy programów dla SKP o tym myślą ?

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jeszcze jednego rozporządzenia tj.

8. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia:

1)wzór urzędowego formularza oświadczenia właściciela lub posiadacza pojazdu o wymianie drogomierza, mając na uwadze rzetelne dokumentowanie czynności związanych z wymianą drogomierza;
2)organ zobowiązany do przechowywania oświadczenia, o którym mowa w ust. 5, oraz sposób przekazywania tego oświadczenia, mając na uwadze znaczenie tego dokumentu dla gromadzonych informacji o pojeździe.
Ciekawe co tam będzie.:omg:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

2) przyjęciu oświadczenia, o którym mowa w art. 81b ust. 5 ustawy;

 

Cytat

5.Czynność, o której mowa w ust.1, przeprowadza się po złożeniu diagnoście przez właściciela lub posiadacza pojazdu pisemnego oświadczenia owymianie drogomierza, sporządzonego na urzędowym formularzu. Oświadczenie zawiera:

1)imię i nazwisko składającego oświadczenie;

2)numer PESEL składającego oświadczenie, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL serię, numer i nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę państwa, które wydało ten dokument;

3)adres zamieszkania składającego oświadczenie;

4)dane identyfikujące pojazd;5)datę iprzyczynę wymiany drogomierza;6)oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia;

7)klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”;

8)czytelny podpis składającego oświadczenie.

Czyli znów zbieramy dane osobowe :(  no to i zgody na ich zbieranie też musimy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc. Na dziś dzień nie wiadomo jeszcze w jakiej formie będzie wydawane zaświadczenie. Najprawdopodobniej będzie to czynność, ale odnotowana do CEP i OE będzie pobierane. Najprawdopodobniej w okolicy świąt bądź między świętami i końcem roku będą na stronie ITS informacje jak wykonywać takie badanie, wzór zaświadczenia itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z OE będzie ciekawie bo "także niezarejestrowanego" - to jednak zmierza w kierunku "innych czynności" z CEP lub bez CEP.

I druga sprawa jak z przyjmowaniem przez nas diagnostów oświadczeń z klauzulą: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”   ?

Czekamy na:

388

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wzoru urzędowego formularza oświadczenia właściciela lub posiadacza pojazdu o wymianie drogomierza

Podstawa prawna - art. 81b ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, z późn. zm.). Celem projektu jest szczegółowe określenie wzoru oświadczenia, które właściciel lub posiadacz pojazdu będzie składał diagnoście w stacji kontroli pojazdu przed czynnością odczytu przez diagnostę stanu wymienionego drogomierza.

Bartosz Jakubowski – sędzia-główny specjalista w Wydziale Prawa Karnego Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego

IV kwartał 2019 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, markes30 napisał:

O jakim dokumencie jest mowa?

 

Raczej nie o zaświadczeniu z DBT/OBT, bo na nich wymagany jest "czytelny podpis" ,a na tym nowym tylko "podpis"

 

Za to petent składający wniosek ma się czytelnie podpisać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego rozporządzenia dojdzie jeszcze to o "Uber-ach", które notabene też będzie na kolanie spłodzone bo "muszą się spieszyć" 
Jakich uberach? Oprócz obowiązku posiadania taksometru, wszystko zostaje po staremu.

Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identyczny bajzel jak z tymi krótkimi tablicami rejestracjyjnymi. Najpierw robimy potem myślimy. Póki co możemy się spodziewać więcej takich kwiatków na to wygląda. A może obecna wszechwielka władza zmusi każdego obywatela posiadającego samochód na obowiązkowy "Odczyt" i dowali OE. Znajdzie się na 500+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę jak to będzie, jak po 01.01 przyjedzie chłopina swoim starym, wysłużonym c-330 z wymienionym licznikiem MTG.

Ciekawe co Mi odpowie?, jak mu przedstawie sytuację że sorry ale możesz garować od 3 miechów do 5 lat.

(Ciekawostka- nowy licznik MTG 45 zł, a badanie 50zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, aboz napisał:

Jakich uberach?

Skrót myślowy dotyczący właśnie rozporządzenia w zakresie taksometrów.

Co do liczników - nowy licznik do Focusa (nie wiem która generacja) to wg jednego z klientów - coś około 5k pln.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Co do liczników - nowy licznik do Focusa (nie wiem która generacja) to wg jednego z klientów - coś około 5k pln.
 
Ale nie musi być nowy. W tych przepisach chodzi o to, żeby można było legalnie wymienić na inny, z innym przebiegiem i żeby został wyraźny ślad w systemie.



Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.