Skocz do zawartości

Oświadczenie o wymianie drogomierza


bartekacprzak

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie na innym programie jest identyczna regułka, więc ktoś twórcom programów, to zasugerował (nakazał).

A skoro powód jakiś mieli, być może właśnie z tego powodu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest nie jest doprecyzowane,no ale życ trzeba dalej. Ja bym klientowi powiedział że prawnego obowiązku teoretycznie brak natomiast praktycznie to on będzie się tłumaczył przed OKRD.Czy to jest warte 51zł?niech klient sam zdecyduje.Ja wczoraj w bardzo podobnym przypadku robiłem zmianę dokładnie z ta regułką co zapodał  @leski66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w oświadczeniu, które przedstawia klient jest tylko:

 

Przyczyna wymiany drogomierza:   (wstawić znak „X” w odpowiedniej kratce)

 

Ciekawe skąd to się wzięło w programie bo u mnie też jest, a nie pracuję na Patronacie jest podobna regułka.

Edytowane przez Demart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, leski66 napisał:

Ja mam " ciut " odmienne zdanie,

 

Godzinę temu, leski66 napisał:

sugerowałbym klientowi : " inne czynności wymiana licznika lub drogomierza ".

 

47 minut temu, yogi1984 napisał:

Czy to jest warte 51zł?niech klient sam zdecyduje.Ja wczoraj w bardzo podobnym przypadku robiłem zmianę dokładnie z ta regułką co zapodał  @leski66

 

Nieznajomość przepisów aż kłuje w oczy. Panowie ogarnijcie się. Doczytajcie ustawę i zrozumcie - WYMIANA to wymiana (nie naprawa, nie zmiana wartości). Nie namawiajcie też klientów do składania oświadczeń niezgodnych z prawdą. To są naprawdę poważne sprawy - po to wprowadzono oświadczenie pod odpowiedzialnością karną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, michal_k napisał:

To są naprawdę poważne sprawy - po to wprowadzono oświadczenie pod odpowiedzialnością karną.

Do wyciągnięcia takiego wniosku niestety trzeba dorosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieważne co autor miał na myśli, ważne co jest obowiązujące prawnie, a jest :

 

USTAWA

Poz. 870
z dnia 15 marca 2019 r.
o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks karny

Art. 2. W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1600 i 2077 oraz z 2019 r. poz. 730 i 858) wprowadza się następujące zmiany:

po art. 306 dodaje się art. 306a w brzmieniu:
„Art. 306a. § 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”.

 

nie napisano, że może np. ASO, albo inny uprawniony "korektor liczników", wniosek jest dla mnie jednoznaczny, albo nastąpiła wymiana drogomierza i wtedy  wykonuję "inne czynności- wymiana drogomierza", albo nastąpiła zmiana wskazań i wtedy podczas jakiegokolwiek badania wpiszę to co widzę, ale na pewno nie potwierdzę że drogomierz został wymieniony, z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi  niech buja się  klient. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, michal_k napisał:

Panowie ogarnijcie się. Doczytajcie ustawę i zrozumcie -

A ja tylko proszę o cytowanie całości a nie urywków które diametralnie zmieniają treść.

Godzinę temu, yogi1984 napisał:

Ja bym klientowi powiedział że prawnego obowiązku teoretycznie brak

Do niczego nie namawiam tylko przedstawiam jak wygląda sytuacja,ot tyle. A wygląda to właśnie tak że dla OKRD niezgodność to niezgodność która trzeba wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, yogi1984 napisał:

dla OKRD niezgodność to niezgodność która trzeba wyjaśnić.

 

Ale zgodnie z prawem, a nie naciągać, że wymiany dokonano w tym roku. Tu nie chodzi o opłatę i święty spokój (klienta lub diagnosty). Chodzi o to, że powstała "luka prawna". Media podkręcają atmosferę, policja "łapie". Jeśli ktoś cofnął drogomierze w okresie obowiązywania KK - powinien został ukarany. Niestety do jednego worka wrzuceni zostali również ci, którzy cofnęli liczniki przed obowiązywaniem kary w KK albo wymienili liczniki przed 2020 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, cezary napisał:

nastąpiła zmiana wskazań i wtedy podczas jakiegokolwiek badania wpiszę to co widzę, ale na pewno nie potwierdzę że drogomierz został wymieniony

To nie Ty potwierdzasz wymianę. Nie jesteś w stanie tego określić. To klient stwierdza fakt a Ty tylko dokonujesz odczytu i przesyłasz go do systemu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Demart napisał:

Ciekawe skąd to się wzięło w programie bo u mnie też jest, a nie pracuję na Patronacie jest podobna regułka.

 

Panowie - zasada jest bardzo prosta.

My (autorzy programów) budujemy systemy m.in. w oparciu o procedury SI CEP, a nie - całkowicie samowolnej interpretacji prawnej naszej rzeczywistości.

Owszem - pewne rzeczy interpretujemy sami, ale zawartości 90% naszych słowników to kopia słowników przygotowanych przez CEP.

Dlatego - jest jak jest ...

Nie będę powielać, bo to bez sensu --> w tym temacie wkleiłem link z kilkoma słowami wyjaśnień prawnych. Warto poczytać i wiedzieć ciut więcej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy zaliczony - oświadczenie klient przewiózł wypisane - dopisał tylko dane SKP - jutro wysłać i po ptakach - przed nr badania znaczek "L"  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pojawia się problem z oświadczeniem. O ile temat dotyczy osoby fizycznej, to wszystko jest ok. Schody zaczynają się w pojazdach firmowych. W oświadczeniu brak miejsca na podanie danych firmy, a obciążenie odpowiedzialnością karną spoczywa na osobie wypełniającej na siebie ten dokument. Kto podejmie ryzyko w przypadku floty kilkuset pojazdów? Zwłaszcza gdy odpowiedzialność karna będzie na nim ciążyć nawet po ustaniu zatrudnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, aboz napisał:

Kto podejmie ryzyko

Kierownik floty? - przecież odpowiada za stan techniczny floty, rozlicza naprawy, wymiany - to w czym problem. Absolutnie bym się tym nie przejmował, nie nasza działka kto wypełnia oświadczenie i ponosi odpowiedzialność. Nie dokładajmy sobie zmartwień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa - sprawdzałem dziś to wczorajsze badanie - niby poszło - ale w danych pojazdu z CEP - jest niewidoczne - w historii "licznika" echo - może dopiero WK po otrzymaniu oświadczenia to ma wprowadzić - mojego badania nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, IVVO napisał:

Dzisiaj będę miał z Poczty Polskiej

Właśnie przy PP pojawił się problem ;-)

 

38 minut temu, mirek_handlarz napisał:

Kierownik floty? - przecież odpowiada za stan techniczny floty, rozlicza naprawy, wymiany - to w czym problem.

 

Godzinę temu, aboz napisał:

odpowiedzialność karna będzie na nim ciążyć nawet po ustaniu zatrudnienia.

 

39 minut temu, mirek_handlarz napisał:

nie nasza działka kto wypełnia oświadczenie i ponosi odpowiedzialność.

Owszem, ale rodzi to problem natury prawnej dla właścicieli. Podałem jako ciekawostkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kto je wprowadza do CEP - mojego badania nie widać w systemie CEP - WK wkłada oświadczenie do "teczki" - miało być pięknie a wychodzi jak zawsze - trzeba czekać aż władz wykryje przekręt ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, IVVO napisał:

To kto je wprowadza do CEP

No przecież wysłałeś. Historia pojazdu trybi po ok. trzech dniach, ale ostatnio "mają tam niezły burdel".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, aboz napisał:

Historia pojazdu trybi po ok. trzech dniach

Wiem że Histeria łapie jak "zimny diesel" ale w tych danych "szybkiego dostępu" powinno być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mnie klient sprawdzał na smatrfonie w apace mObywatel -> mPojazd, co prawda badanie okresowe, które pojawiło mu się prawie w tej samej chwili co puściłem z kompa do cepiku.

No nie wiem, może po minucie, może po dwóch już miał info na telefonie.

Sprawdzał w tym roku, czyli w okresie "burde... bum, bum". ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam Honor - przed chwilą wskoczyło do HP

Badanie techniczne

Rodzaj badania: DICT0??_WL

 

Wynik badania: Prawidlowy

 

Ostatni zarejestrowany stan licznika: 207 258 km

(Uwaga. Stan licznika gromadzimy od 2014)

Ale w "szybkim dostępie" dalej brak wpisu

Edytowane przez IVVO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.