Skocz do zawartości

Zgłoszenie kupna/sprzedaży pojazdu od 01.01.2020


Sucre9

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 months later...

Witam

Mam taką sytuację.Sprzedający nie zgłosił nabycia i nie przerejestrował auta po zakupie w sierpniu 2020 z nieznanych mi powodów.

Czy nowy właściciel,który kupi auto,zgłosi nabycie i zarejestruje  w styczniu 2021 poniesie jakieś konsekwencje?

Czy będą mu nałożone jakieś kary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a jak sprzedający ma zgłosić nabycie? sprzedał, zgłasza zbycie. To samo z przerejestrowaniem, tego dokonuje nabywca a nie sprzedający. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, felcajzer napisał:

Sprzedający nie zgłosił nabycia i nie przerejestrował auta po zakupie w sierpniu 2020 z nieznanych mi powodów.

 

9 minut temu, cezary napisał:

jak sprzedający ma zgłosić nabycie?

Pewnie chodzi o to ,że sprzedający sprzedał auto nie zarejestrowane na siebie,tylko miał poprzednią umowę. Była zachowana tzw. ciągłość umów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,jest umowa z poprzednim sprzedającym,na którego zarejestrowane jest auto.Ale kupujący z sierpnia nie zgłosił nabycia auta(w przeciwieństwie do sprzedającego)i nie przerejestrował go na siebie.

10 minut temu, Grzegorz Łódź napisał:

 

Pewnie chodzi o to ,że sprzedający sprzedał auto nie zarejestrowane na siebie,tylko miał poprzednią umowę. Była zachowana tzw. ciągłość umów.

Dokładnie tak Grzegorz Łódź.Obowiązek powiadomienie WK i przerejestrowania nie został spełniony.

Co nowy nabywca powinien w tej sytuacji zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabywca niech się martwi o swoje 4 litery. Kupiłeś to w odpowiednich terminach zgłaszasz odpowiednim urzędom.

Czyli

1 ubezpieczalnia (najlepiej tego samego dnia)

2 skarbówka (14 dni - umowy powyżej 1000 zł)

3 wydział komunikacji (30 dni - ale obecnie z powodu wirusa to jest chyba 180)

 

Ubezpieczalnia w pierwszej kolejności, bo gdyby się okazało, że poprzedni właściciel oprócz nie zgłoszenia kupna olał też OC to jako nowy posiadacz zawierasz umowę OC od dnia nabycia na siebie, a zaległości poprzednika to jego zmartwienie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedający wóz nie musiał rejestrować go,a jedynie zgłosić nabycie a potem też sprzedaż.I myślę że o to chodzi.Ja kupiłem moto w zeszłym roku,zgłosiłem nabycie do wk,opłaciłem us i oc oczywiście,po wyremontowaniu silnika sprzedałem go i również wykonałem powyższe czynności,oczywiście dotyczy to tylko pojazdów zarejestrowanych w pl.Wszystko załatwiałem bez wizyty w urzędach poprzez eupap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krzysieknowak napisał:

....Wszystko załatwiałem bez wizyty w urzędach poprzez eupap.

zakup i zbycie? Jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jacdiag napisał:

3 wydział komunikacji (30 dni - ale obecnie z powodu wirusa to jest chyba 180)

Od sierpnia 180 dni nie minęło zatem wszystko jest zgodne z litera prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nikita_Bennet napisał:

zakup i zbycie? Jak to wygląda?

Normalnie - składa się zawiadomienie o zbyciu lub nabyciu. Do zbycia dołącza się kopię umowy/faktury. Do nabycia większość urzędów też wymaga kopii dokumentu nabycia, chociaż podstawy prawnej na to nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprzedałem samochód 25.09.2020r, a wyrejestrowałem na początku grudnia. W WK powiedzieli mi, że w związku z pandemią 30 dniowe terminy nie obowiązują i mam czas do końca roku. Więc zdążyłem. Klient zarejestrował na początku października.8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, jast napisał:

wyrejestrowałem

Zgłosiłeś zbycie.

10 godzin temu, jast napisał:

mam czas do końca roku.

Miałeś czas 180 dni.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.