Skocz do zawartości

Pojazd zabytkowy - motocykl


Sucre9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w dniu 20.01.20 udałem się do urzędu celem rejestracji motocykla na zabytek (posiadam wszystkie wymagane dokumenty, poza BT)

dostałem tablice i udałem się na przegląd. Czy w dniu rejestracji muszę wykupić OC na pojazd czy już nie ma takiej potrzeby ? Czy dopiero po odbiorze żółtej tablicy

mogę nie wykupować OC, a do tego czasu powinienem posiadać ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rejestracji, do okienka w WK polisy na "zabytka" nie trzeba.

Obowiązek zawarcia polisy OC na "zabytka" jest uwarunkowany wypuszczeniem go na drogi publiczne. Śmigasz nim po szosach, to mus ubezpieczyć. Wozisz lawetą po zlotach, ewentualnie stoi w muzeum jako eksponat, to nie ma potrzeby ubezpieczać.

Co w tej sprawie sądzą specjaliści? Klikną, podpowiedzą cokolwiek konkretniej? Wskaża przepis, ustawę, punkt, paragraf?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o sytuację w, której jestem aktualnie. Wczoraj odebrałem Czerwone blachy, zrobiłem przegląd i czekam na żółte, bo się okazało że w WK nie mają 

takich tablic. Trzeba czekać ok. tygodnia. Nie chcę żeby się okazało, że fundusz gwarancyjny coś sobie policzy za ten czas ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździsz tym motorem po ulicach, drogach, chodnikach, miastach, wsiach, osiedlach?

Jeżeli odpowiedź brzmi "tak", to trzeba wykupić polisę OC. Najkrótsza opiewa na 30 dni, zdaje się, i ani kolor, ani wzór tablic nie ma nic do rzeczy.

Tym bardziej "aktualne sytuacje". Bo gdyby istniał obowiązek ubezpieczania "zabytaka", to bez aktualnej polisy OC żaden WK nie wydałby "czerwonych blach".

No tak, czy nie tak?

Tu obowiązek ubezpieczenia zależy od właściciela, od "używalności" pojazdu zabytkowego w ruchu drogowym.

Skoro wydano "czerwone blachy", to raczej motocykl pojawi się na drodze celem dojazdu do stacji. No to w takiej sytuacji ja bym poszedł do agenta i wykupił OC.

 

Starczy. Reszta tam: https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/15120-kiedy-mozna-wypowiedziec-oc-zabytkowy/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

Skoro wydano "czerwone blachy", to raczej motocykl pojawi się na drodze celem dojazdu do stacji. No to w takiej sytuacji ja bym poszedł do agenta i wykupił OC.

Na stację dostanie się na przyczepce. 

 

Dzięki za jasną odpowiedź. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Miałem taką sytuację kilka lat temu samochód zdążyłem przerejestrować gdy jeszcze miał przegląd, zrobiłem bu papiery rzeczoznawcy o historycznym charakterze ( 25 lat i znaczenie dla historii motoryzacji ) ,która zwalnia z OC tak samo jak  rejestracja na zabytek.  
Samochód szedł do remontu więc nie wykupowałem nowego OC a należało odebrać twardy dowód.

 

W wydziale komunikacji taka sytuacja:

Ja upieram się ,że przepisy o obowiązkowym OC  zwalniają mnie z jego wykupienia gdy nie używam auta 

Pani z okienka upiera się ,że ona jest zobowiązana sprawdzić OC zanim wyda twardy dowód. 

Stanęło na tym ,że przyszła kierowniczka i po wymianie argumentów wydała twardy dowód ale jednocześnie zgłaszając mnie do Funduszu Gwarancyjnego. 

Były to początku funduszu bo 10 lat temu więc działał on ospale. Po grubo ponad pół roku przysłali pismo aby wytłumaczyć się dlaczego nie miałem OC. Odesłałem wyjaśnienie ,że nie muszę bo nie używam a po odbiór dowodu pojechałem innym autem, dołączyłem opinię rzeczoznawcy.

Kary nie nałożyli , odpowiedzi nie kojarzę żebym  się doczekał. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.