Skocz do zawartości

BT po raz 1szy w kraju - bez tablic - powypadkowe


AdrianL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
W związku z powstającymi w ostatnim czasie problemami z BT pojazdów uszkodzonych zza granicy chciałbym się Was doradzić co i jak robić.
W naszym WK od kilku miesięcy przy pierwszym BT pojazdu uszkodzonego zza granicy wymagają żeby pojazd miał tablice rejestracyjne. (zgodnie definicją BT powypadkowego tak właśnie powinno być).
Dotychczas jeżeli uszkodzony pojazd sprowadzony nie miał tablic wysyłałem klienta po próbne i z powrotem na badanie.
Problem w tym, że klienci zgłaszają mi, że na innych SKP robią takie badania bez tablic i bez problemu przechodzi to zgodnie z prawem w WK, ale musi być to zrobione (tu określenie klienta) "na dwóch oddzielnych kartkach".
Więc jest jakieś wyjście żeby klient nie musiał ganiać po próbne tablice?
Z góry dziękuję za wyjaśnienie sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma możliwości żeby zgodnie z prawem zrobić DBT powypadkowe z wynikiem pozytywnym  bez tablic rejestracyjnych

Edytowane przez haaasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma możliwości ? Jest, bo sąsiednie WK obok mojego robią od lat. Możliwość jest, a że niezgodna z litera prawa to już inna inszość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak u mnie z powypadkowymi z gazem tylko ja w okolicy chce nową butlę albo badanie starej a na około wszyscy robią i nikt tego nie kontroluje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, AdrianL napisał:


Tak

W takim razie nie pytaj tu na forum, ale pytanie skieruj do owego WK. Bo tylko oni znają odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak tam zapyta, to odpowiedź otrzyma, żeby postępować zgodnie z przepisami. A przepisy są w tej materii jasne i mus mieć blachy, żeby pozytywnie zaliczyć "powypadek".

Taki zgrzyt, że do okresowego nie-e, ale do powypadkowego - tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia:
 

Cytat

 

(Dz. U. z 2015r., poz. 776 z późn. zm.) rozp ws zakresu i sposobu wykonywania btp

§ 2  ust.1   p.1) b)

sprawdzenie prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych pojazdu; sprawdzenie nie dotyczy badania, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy, z wyjątkiem pojazdów zarejestrowanych czasowo na podstawie art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. c ustawy,


 

 

art. 81 ust. 3 ustawy  - dotyczy Badania okresowego przed 1 Rejestracją w Kraju

 

Czyli przy każdym Badaniu mamy obowiązek sprawdzić stan Tablic. ( z wyjątkiem Badania okresowego przed 1 Rejestracją w Kraju )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje WK natomiast, od pewnego czasu zaczęło czepiać się przy porazpierwszym badaniu jeżeli jest Hak,  żeby robić dodatkowo ( inne czynności - Hak ) w dużej części badanych pojazdów brak TR. 8/

Na razie robię łącznie z porazpierwszym i wpisuję regułkę do zaświadczenia :

Sprawdzono poprawność przystosowania pojazdu silnikowego do ciągnięcia przyczepy, dokonano kontroli poprawności montażu urządzenia sprzęgającego - Hak. :wink: Regułka zapożyczona wiadomo od Kogo " co nie ".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, leski66 napisał:

Moje WK natomiast, od pewnego czasu zaczęło czepiać się przy porazpierwszym badaniu jeżeli jest Hak,  żeby robić dodatkowo ( inne czynności - Hak )

Literalnie to badanie pojazdu sprowadzonego to badanie okresowe,czyli analogicznie dla każdego OBT  w tym również zarejestrowanego w kraju tok postępowania powinien być taki sam, czyli corocznie należało by wykonać inne czynności HAK jako osobną pozycję rejestru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię o sytuacji,  w której brak adnotacji Hak w ZDR. :silent:

Bo,  jak zarejestrowany w kraju i posiada adnotacje Hak w DR, to pod tabelą opłat w objaśnieniach stoi :

 

Objaśnienia: 

1) 

W przypadku pojazdu przedstawionego do okresowego badania technicznego z adnotacją w dowodzie rejestracyjnym o treści: "przystosowany do ciągnięcia przyczepy" lub "HAK" nie pobiera się opłaty określonej w lp. 7.1 tabeli.

Szkoda, że tylko do " Haka " jest takie odniesienie...... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, leski66 napisał:

Mówię o sytuacji,  w której brak adnotacji Hak w ZDR

Brak tej adnotacji w ZDR to standard. Wskaz jakie pojazdy ją posiadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wskazaniem tych pojazdów to słabo, bo :

35 minut temu, danielg539 napisał:

Brak tej adnotacji w ZDR to standard

I dlatego na końcu zdania wstawiłem [ " cichego " -  :silent: ] :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.