Skocz do zawartości

termin badania technicznego


nowygosc

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, nowygosc napisał:

jeżeli klient nowego auta przyjechał na badanie po upływie 3 lat? dopełnić do 5 lat? czy dać na rok?

 

A czy my tutaj jesteśmy wróżkami żeby wiedzieć jakie to auto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, michal_k napisał:

 

A czy my tutaj jesteśmy wróżkami żeby wiedzieć jakie to auto?

osobówka do 3,5 tony ;)

Teraz, Bartek24 napisał:

Pewnie do 3,5 t skoro przyjechał na badanie po upływie 3 lat. Tylko ile czasu upłynęło od tych trzech lat??

pierwsza rejestracja 20.01.2017, termin miał do 20.01.2020, przyjechał 21.01.2020

16 minut temu, nesiasps napisał:

A co jest lepsze dla klienta?

dla klienta korzystniej oczywiście dobić do 5 lat..

ale czy to jest zgodne z zapisem "... Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania..."

może się mylę ale chyba nie ma nigdzie w przepisach innych terminów badań technicznych niż: 6 m-cy, 1, 2 3 lata.....

wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli nie mam racji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2020 o 18:45, nowygosc napisał:

jaki następny termin wyznaczyć jeżeli klient nowego auta przyjechał na badanie po upływie 3 lat? dopełnić do 5 lat? czy dać na rok?

 

 

Termin BT.png

 

 

było w temacie z 2009r :D

 

 

Edytowane przez Jacdiag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, nowygosc napisał:

osobówka do 3,5 tony ;)

pierwsza rejestracja 20.01.2017, termin miał do 20.01.2020, przyjechał 21.01.2020

dla klienta korzystniej oczywiście dobić do 5 lat..

ale czy to jest zgodne z zapisem "... Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania..."

może się mylę ale chyba nie ma nigdzie w przepisach innych terminów badań technicznych niż: 6 m-cy, 1, 2 3 lata.....

wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli nie mam racji...

Kolego to są podstawy nie chce być niemiły ale jak ty uzyskałeś uprawnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gazem, po trzech latach, przyjazd na pierwsze badanie nie jest wcale rzadkością. 

Nie raz już do mnie tacy przyjechali, bo przecież nikt im nie mówił, że co rok.  A czasem i WK nie skrócił terminu. 

 

A po za tym jest jeszcze regulamin 

Cytat

6. Opisuj problem precyzyjnie!

Postaraj się o jak najrzetelniejszy opis problemu. Scharakteryzuj sytuacje, w których występuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nowygosc napisał:

przyjechał na badanie po upływie 3 lat?

 

3 godziny temu, nowygosc napisał:

przeprowadza się przed upływem 3 lat

 

3 godziny temu, nowygosc napisał:

może się mylę ale chyba nie ma nigdzie w przepisach innych terminów badań technicznych niż: 6 m-cy, 1, 2 3 lata....

Kolego nowygosc - skoro przyjechał po 3 latach to masz wyznaczyć taki termin,aby następne badanie techniczne przeprowadził :

 

3 godziny temu, nowygosc napisał:

przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwości do podanego powyżej schematu przeprowadzania badań, proszę o Waszą opinię.

image.thumb.png.e7a6e1744725d9084318bb31305e32de.png

Chodzi o cykl zaznaczony niebieskim kolorem.

Zgodnie z zapisem "... Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania..." 

 

następne badanie (po 3 latach) należy przeprowadzić przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i ustawodawca nie dopuścił tu możliwości wyboru. Czy pojazd który przyjeżdża po raz pierwszy na SKP na OBT po 4 latach i 10 miesiącach winien otrzymać termin dopełniający do 5 lat czyli 2 miesiące (jak określa to rozporządzenie ... następne przed upływem 5 lat ) czy na 1 rok co jest korzystniejsze do klienta. Rozumiem , że kłóci się to ze zdrowym rozsądkiem, ale przepis określa to w mojej ocenie jednoznacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było przerabiane ze sto razy! Przeszukaj zasoby, a na bank zostaną rozwiane Twoje wątpliwości.

Przerobione! Uzgodnione! Ustalone! Praktykowane! Stosowane! Nie widzę potrzeby, aby na nowo to rozdrapywać i drążyć, bo i tak wszystko sprowadzi się do tego, co już jest, więc po co zaśmiecać forum tym samym wątkiem!

Szukaj.gif.e9f0bf1ffc428b8563c62db99da3488d.gif

 

A POZA TYM, TEN CAŁY NOWY... NICK? Jest nad czym się rozwodzić? :zzz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ponieważ mój WK ma inne zdanie i muszę się do tego stosować. Uzupełnienie do 5 lat jest dla nich najważniejsze i należy się do tego stosować. Rozumiem , że łatwiej atakować niż udzielić odpowiedzi. Kilkakrotnie przejrzałem forum i jednoznacznej podstawy prawnej brak.

Edytowane przez GABIUSZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, GABIUSZ napisał:

Uzupełnienie do 5 lat jest dla nich najważniejsze i należy się do tego stosować.

Czyli jak przyjadę do ciebie troszkę spóźniony na pierwsze OBT po 4 latach 11 miesiącach i 29 dniach to dostanę tylko przegląd na 1 do 2 dni? Jeśli tak to na miejscu klienta zdjął bym laczka i mocno zdenerwowany rozmowil się z diagnostą. 

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literalnie WK ma rację - dopełnienie do pięciu lat (choćby termin przypadał za 1 dzień). Natomiast wykładnia funkcjonalna prowadzi raczej do wniosku, że dopełnienie jest "przywilejem" wydłużającym termin badania, a nie powinno służyć do skracania terminu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jednak ma być 100% zgodnie z przepisami to uzupełniamy do 5 , niezależnie ile to wyjdzie. Właściciel pojazdu również powinien sobie zdawać sprawę z tego jak "przywileje" działają i że to jemu powinno zależeć żeby być na OBT w terminie.

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do opinii " Paprock Władca postów", zanim kogoś zaatakujesz najpierw sprawdź czy ten ktoś ma rację. W mojej ocenie  jeśli na forum po raz setny pojawi się błędna interpretacją to należy to za każdym razem korygować.  Ktoś może w przyszłości zasugerować się tą interpretacją i nieszczęście gotowe. A bezmyślne atakowanie na forum to ostatnie czego tu oczekujemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to, żeby uniknąć nieszczęścia, wszystko się wyjaśniło:

Nic, tylko stosować. W pierwszej kolejności sobie, jak o badaniu zapomnę, a w drugiej gapom z WK, co to na badanie zapomnieli w terminie przyjechać.

Zobaczymy gdzie wtedy zalecenia i zdrowy rozsądek. Powodzenia!

 A konsekwencję takiego postępowania ładni opisał kolega @yogi1984! :evil:

Ja bym się mimo wszystko nie stosował do ustawy! 

I nie stosuję, jakby co! ;-)

 No to teraz, jak już wszystko po raz sto pierwszy zostało rozdrapane, bądź uprzejmy opisać swoje postępowanie w przypadku spóźnialskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuję się do tego co żąda WK , a wszelkie interpretacje z laczkiem kieruję do kierownika WK. Jak doi tej pory nie znalazł się odważny, który by interweniował w WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GABIUSZ napisał:

po 4 latach i 10 miesiącach winien otrzymać termin dopełniający do 5 lat czyli 2 miesiące

A co jak zjawi się po 4 latach i 364 dniach, to na ile dasz? Co w przypadku kiedy zbliża się do 5 lat od daty 1 rej i nie znasz pojazdu, nie wiesz czy był już kiedyś na badaniu czy może przegapił tyle. Co jeżeli te 5 lat będzie mijało w niedzielę? Przyjeżdżam do Ciebie w sobotę a Ty mi na dzień badanie dajesz bo podobno musisz uzupełnić do lat 5, strach do Was jechać na badanie, ale to dobrze bo konkurencja zadowolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, GABIUSZ napisał:

Co do opinii " Paprock Władca postów", zanim kogoś zaatakujesz najpierw sprawdź czy ten ktoś ma rację. W mojej ocenie  jeśli na forum po raz setny pojawi się błędna interpretacją to należy to za każdym razem korygować. 

To co @michal_k napisał, to to samo nie pierwszy raz już naskrobał. A co do wyjaśniania po raz setny, to jest też coś takiego jak regulamin forum, do którego tez wypadałoby się stosować, jak stosujesz się do zaleceń swojego WK

Cytat

2. Zanim zapytasz...!

To chyba podstawowa zasada wszystkich forów. Zanim przedstawisz swój problem, poszukaj w dziale problemów rozwiązanych, czy już ktoś wcześniej nie rozwiązał Twojego problemu. Może z początku wydawać Ci się to stratą czasu, jednak 10-20 minut poświęconych na szukanie to nie to samo, co 10 godzin lub nawet dni na ponowne rozpatrywanie tematu. Pamiętaj też, że możesz skorzystać z Wyszukiwarki dostępnej tutaj!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.