Skocz do zawartości

Uprawnienia diagnosty- wymagania


Konr92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie odnośnie wymagań żeby zrobić kurs diagnosty. Czy posiadając wykształcenie: szkoła zawodowa- zawód blacharz samochodowy oraz uzupełnieniajace liceum ogólnokształcące. Praktyka zawodowa: 1 rok praktyki jako mechanik wulkanizator i 5 lat praktyki jako kierowca mechanik. Jestem w stanie zrobić uprawnienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega wyżej pisze. Dodam od siebie jako ciekawostkę, że jeśli masz liceum i dorobisz sobie eksternistycznie  technika pojazdów samochodowych np to będziesz miał średnie techniczne. Toczyłem o to boje ze Starostwem bo nie chcieli mi wydać uprawnień ale dopiero pismo z OKE Kraków , telefony z CKE Warszawa i ITS pomogły zrozumieć niektórym przepisy. Powiem szczerze że stanąłem na głowie  i za punkt honoru obrałem sobie żeby utrzeć nosa starostwu które później musiało spuścić uszy i przeprosić. Do Krakowa to śmigałem chyba z 5 razy w tej sprawie ale się nie dałem ?

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanę tutaj trochę w obronie urzędników - ze świadectw często nawet nie wynika jaką specjalność ktoś ukończył (trzeba dopiero wnioskować po przedmiotach). Czasem również na pierwszy rzut oka ciężko stwierdzić, czy jest to w ogóle wykształcenie techniczne. Dlatego w pewnych przypadkach nie wydaję uprawnień od ręki - tylko najpierw wyjaśniam sobie ze szkołą/OKE posiadane wykształcenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, jednak Panie kontaktowały się telefonicznie z OKE po czym stwierdziły że ich to nie przekonuje... Na szczęście Pani z CKE po moim telefonie wykonała również tel do starostwa tłumacząc Pani że jej to nie musi przekonywać bo jest zgodne z przepisami i nie ma dyskusji żadnej. Nie mówię że starostwo ma nie weryfikować papierów, ale upieranie się na zasadzie "mało przekonujące" jest co najmniej nieprofesjonalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziedziny nauk technicznych to:

1) architektura i urbanistyka

2) automatyka, elektronika i elektrotechnika

3) informatyka techniczna i telekomunikacja

4) inżynieria biomedyczna

5) inżynieria chemiczna

6) inżynieria lądowa i transport

7) inżynieria materiałowa

8. inżynieria mechaniczna

9) inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka

Reguluje to Dz. U. z 2018 poz. 1818.

Edytowane przez rewers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technik rolnik w rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego należy do grupy "Technicy nauk biologicznych, rolniczych i technologii żywności", czyli zgodnie z przywołanym przeze mnie orzeczeniem WSA spełnia wymagania. Co do studiów wyższych - pełna zgoda - nie spełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być technik żywienia albo technik-technologii żywności. Nie ma czegoś takiego jak technik żywności :)

Edytowane przez blakop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam - mój błąd. Oczywiście, że technik technologii żywności.

Generalnie chodzi o to, że to dwa kompletnie różne zawody. Technik żywienia będzie zajmował się tym ile cukru i w jakiej postaci powinieneś dziennie zjadać, zaś ten drugi będzie się zajmował produkcją tegoż cukru - bez absolutnie żadnej wiedzy na temat tego kto i ile powinien go zjeść. Tak samo jak technik żywienia nie będzie wiedział jak tenże cukier się właściwie wytwarza.

Edytowane przez blakop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę dodam, że za moich czasów w zwykłym technikum rolniczym to chociaż obowiązkowe było PJ kategorii T. W TTŻ już nie. Jedyny przedmiot techniczny to był bodajże rysunek techniczny. Zresztą nawet ogólny program nauczania nie był z technikum, tylko z liceum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj oj ktoś tu widze zrobił nieodpowiednie studia i teraz płacze. Możesz być nawet magistrem i doktorem technologii  żywności a diagnostą dobrym nie zostaniesz nigdy. A to forum porusza problemy badań technicznych, a nie daty ważności proszku do pieczenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dstr napisał:

Ten prześmiewczy przez was technolog żywności (studia wyższe), ma podstawy konstrukcji maszyn, mechanikę, wytrzymałość materiałów matematykę fizykę na poziomie którego żaden z was nigdy nie zrozumiał i nie widział w szkole średniej. A Pan kierowca-mechanik po technikum mechanicznym, który zostaje diagnostą w życiu nie zagłębił żadnej wiedzy technicznej i to praktycznej i to teoretycznej.

Kolego pomyliłeś fora jeśli jesteś magistrem od żarcia to ok chwała Ci za to, ale nie krytykuj innych bo czasem i ten po podstawówce może być lepszym diagnostą niż Ty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że każdy klient - szczególnie zagrożony wynikiem negatywnym - stara się udowodnić, że wie lepiej - taka mentalność, że tu każdy zna się lepiej na robocie sąsiada aniżeli na swoim fachu:)) Generalnie, bardzo przydatne umiejętności w "dziale po godzinach" jakieś nowe przepisy na nalewki mile widziane, ewentualnie jak zdrowo przeżyć 14 godzin na zmianie przy niezbyt regularnych porach posiłków itp. porady - mogą być niezwykle cenne w tym zawodzie - nie ma co skreślać technologa/ technika od żywienia. Np. taki Rutkowski detektyw - technik rolnik / włos się jeży:))/  a strażnikiem teksasu został.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dstr napisał:

 A Pan kierowca-mechanik po technikum mechanicznym, który zostaje diagnostą w życiu nie zagłębił żadnej wiedzy technicznej i to praktycznej i to teoretycznej.

Twojego ego już na półmetku, a ty ledwo wyszedłeś z bloków startowych ...  ¬¬

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.