Skocz do zawartości

Homologacja kampera


piotrsawr

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące pozycji J w dowodzie rejestracyjnym.

W 2018 kupiłem w Niemczech kampera. Pierwsza rejestracja w Niemczech w roku 2004 (jako wohnmobile). Wg VIN rok produkcji to 2002 - jest to Euramobil na Fiacie Ducato, ViN zapewne dotyczy Ducato. DMC 4500kg, trzy osie. W Polsce nie było problemów z rejestracją, wbito mi 6 miejsc - jak w niemieckim dowodzie. Targa mną jednak pewien niepokój w związku z brakiem jakiejkolwiek adnotacji o klasie homologacji. Teoretycznie (i chyba praktycznie) jest to M1. 

W dowodzie jest wpis, że to samochód specjalny kempingowy, ale myślę sobie, że sprawa byłaby bardziej klarowna w razie jakiejś kontroli (Austriacy np. mają przepis odróżniające kampery, nawet ciężkie, od ciężarówek; a trudno wymagać od policji austriackie znajomość polskiego), gdyby wpis homologacyjny był. Wiele ograniczeń stref ekologicznych nie dotyczy samochodów klasy M. Ja tam nie mam nic. 

I tu pytanie - czy jest jakiś sposób, żeby taki wpis w dowodzie uzyskać? Może przesadzam, ale gdyby taką rzecz można było jakoś przeprowadzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w rubryce przy kodzie J – wpisuje się kategorię pojazdu na podstawie dokumentu, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 3 ustawy, jeżeli jest wymagany, albo na podstawie dowodu rejestracyjnego, jeżeli zawiera kod J z informacją o kategorii pojazdu;

 

Do rejestracji pojazdu nie był wymagany dokument, o którym mowa powyżej (pojazd nie-nowy), więc literalnie pozostaje tylko wpis na podstawie wpisu z DR (jeśli był w DR). Pojawia się jednak kolejny problem, czy w DR były wszystkie dane (nr homo, typ, wariant i wersja) wymagane, żeby rejestrować pojazd po danych homologacyjnych. Jeśli takich danych nie było to pojazd rejestruje się przez tzw. katalog generyczny i wtedy nie będzie wpisu w polu J ani K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale niestety dla używanego pojazdu raczej trudno będzie taki wpis uzyskać. Trzeba by przedstawić homologację, ale biorąc pod uwagę, że będzie to homologacja z 2002 i pewnie dotycząca pojazdu nie na rynek krajowy, to i tak w katalogu ITS jej nie będzie i guzik.

Chociaż ja osobiście gdybym miał homo od tego pojazdu to bym mu adnotację w DR zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2020 o 15:52, michal_k napisał:

Czy w niemieckim dowodzie rejestracyjnym był wpis w polu J?

Nie było.

W dniu 29.01.2020 o 18:01, aboz napisał:

Jak wysyłałem to mnie pykło, że też ;-) Poszło jak poszło :-D

To zostaje , trochę na zasadzie - koń jaki jest, każdy widzi - w razie czego tłumaczyć, ze to kamper, czyli M1 jest?  Stary (niemiecki) dowód na wszelki wypadek ze sobą wożę. 

W dniu 29.01.2020 o 18:01, blakop napisał:

Ale niestety dla używanego pojazdu raczej trudno będzie taki wpis uzyskać. Trzeba by przedstawić homologację, ale biorąc pod uwagę, że będzie to homologacja z 2002 i pewnie dotycząca pojazdu nie na rynek krajowy, to i tak w katalogu ITS jej nie będzie i guzik.

Chociaż ja osobiście gdybym miał homo od tego pojazdu to bym mu adnotację w DR zrobił.

A takie świadectwo można w ogóle skądś wyciągnąć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie świadectwo można próbować od producenta finalnego wydębić. (Raczej marne szanse.)

 

Poza tym dyrektywa mówi tak:

 

Pojazd specjalnego przeznaczenia [Nazwa: Samochód kempingowy] [Kod: SA]

Definicja: Pojazd kategorii M z przestrzenią mieszkalną, w której znajduje się przynajmniej następujące wyposażenie:

a) siedzenia i stolik;

b) miejsca do spania, które mogą powstawać z siedzeń;

c) urządzenia kuchenne;

d) szafki.

 

 

 

W dowodach starszych kamperów w życiu nie widziałem homo-kategorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Paprock napisał:

W dowodach starszych kamperów w życiu nie widziałem homo-kategorii.

Bywały natomiast numery homo na tabliczce drugoetapowej i na tej podstawie można próbować odnaleźć ewentualne homo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paprock napisał:

W dowodach starszych kamperów w życiu nie widziałem homo-kategorii

 

No to już Michał tłumaczył dlaczego.

Natomiast gdybym otrzymał uzasadniony wniosek od klienta dlaczego mu tak na tym zależy plus "homo" to nie wykluczam, że dokonał bym stosownego wpisu w adnotacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.