Skocz do zawartości

Mercedes UNIMOG - Ciągnik rolniczy


Rafi90

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby ZDR omawianego pojazdu zawierał określenia jak na poniższym foto, to skłaniałbym się do " puszczenia" jako ciągnik rolniczy . Jednak nie w tym przypadku. Podejrzewam ,że wynika to z osprzętu pojazdu.

Zrzut ekranu (17).png

Edytowane przez wadi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Też pogdybam, że nic ciekawego w zabudowie nie ma. Ot zwykła, krótka paka/skrzynia. Pogdybam też, co do niemieckich zapisków w dowodzie rejestracyjny. Ot nie znam wszystkich. 

Wystarczy mi to, co jest, żeby uznać Unimoga za zdolnego do pracy w lesie lub na polach, czyli za ciągnik (po naszemu) rolniczy. 

;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udowodniono ,że "papier wszystko przyjmie".?

Wracając do fotki ZDR omawianego pojazdu , może ktoś.. , coś ...  jak ma się indeks prędkości opon G do prędkości max tego pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Więc ten temat Unimoga  jest taki że można go po ograniczeniu prędkości naciągnąć (wydaje mi się że nawet trochę bardzo) na ciągnik rolniczy albo zostawić ciężarowym bez kombinacji ? Klient póki co znikł, miał podjechać albo wysłać zdjęcia i cisza... :ph34r:

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że mimo wszystko Niemcom wyszedł jakiś tam ciągnik do pracy w lesie, sadzie, polu. No bardziej traktor, niż nasza ciężarówka.

Po mojemu łatwiej i pewniej puścić to jako traktorek z ograniczoną prędkością, niż bawić się w konstrukcyjne zmiany. A konstrukcyjne zmiany przewiduje dlatego, żeby zamienić ten niemiecki ciągnik na...? No właśnie na co? Na nasz ciągnik samochodowy, czy samochód ciężarowy? Tylko teraz dylemat, co w zmianach opisać, że co, że z Unimoga zdemontowano siodło lub inne sprzęt, których nikt na oczy nie widział i powstał pojazd samochodowy?

Należy te wszystkie w skrótach uwagi przetłumaczyć, żeby na 100% określić, co dalej robić.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafi90 napisał:

 albo zostawić ciężarowym bez kombinacji ? 

z prędkościa 105 km/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Jak podchodzicie do takiego tematu. Unimog z kosiarka do koszenia rowów, w dowodzie zugmaschine, ogranicznik prędkości na 90 km/h. Jak go w ogóle sklasyfikować? Specjalny, ciągnik rolniczy? Klient wolałby specjalny, ale jakie wtedy przeznaczenie wpisać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Jasiu24 napisał:

Klient wolałby specjalny

Ale badanie to nie koncert życzeń.

 

Ma to to jakiś numer homologacji, kategorię homologacyjną w DR? Zugmaschine to ciągnik rolniczy. Jeśli jest kategoria T ze znacznikiem b lub T5, to jest to ciągnik rolniczy. Jak nie ma w DR takich danych, to sprawdź jaka homologacja jest na TZ i jakie dane. Dla ciągników TZ jest inna niż dla pozostałych pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na T5 to to raczej za stare, kategorii homologacyjnej zresztą brak. Ogranicznik jest do 90km/h. W tej chwili nie mam dostępu do dokumentów i pojazdu, ale nr homologacji nie jest europejski. W tłumaczeniu zugmaschine przetłumaczone jako ciągnik samochodowy 🤔

Edytowane przez Jasiu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie źle przetłumaczono!!!

A tak, jak patrzysz na ten pojazd, to bardziej wynalazek do robót w lesie, po gminnych rowach, czy może bardziej na szosy, autostrady wozić towary?

Ta kosiarka zespolona na stałe, czy sprzęt demontowalny? Co tam idzie jeszcze podczepić, może sieczkarnię, może krajzegę?

Zrób fotkę, bo tak, to jako zgaduj-zgadulę idzie zaklasyfikować najbardziej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak kosiarka do rowów. Kompletacja wyglądała na fabryczną, ale zdemontować kosiarkę na pewno się da, zostanie goła rama. Z przodu jest jeszcze czołownica. 

Trochę wygląda jak w tym linku

https://www.truck.pl/pl/d/pojazdy-komunalne/kosiarki/gilbers-mulag-unimog-kosiarka-bijakowa-79822895

 

Edytowane przez Jasiu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma pozostać ciągnikiem rolniczym to musi ograniczyć prędkość do 40 km/h lub uzyskać odstępstwo od warunków technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jasiu24 napisał:

Trochę wygląda jak w tym linku

No i GiT! Na dwoje babka wróżyła. Może być samochód specjalny, może być ciągnik rolniczy (inny). Do wyboru, do koloru. Procedury oficjalne znane. Nie widzę sensu dalej ciągnąć tematu. Wszystko zostało powiedziane, ze szczególnym uwzględnieniem postów @michal_k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pisać z natury specjalny. WK nie będzie potrzebował ZK jeżeli w tlumaczeniu jest ciagnik? Jakie przeznaczenie? Kosiarki nie ma w wykazie, oczyszczanie dróg raczej nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli, bo używając terminu „procedury są znane” nie chodziło mi o klepnięcie tego czegoś na pałę, a o odniesienie się do wskazówek @michal_k. Obstawiam, że po niemieckich przepisach spełniał warunki dla jakiegoś tam sprzętu ogrodniczo-pszczelarsko-rolniczego. Nie ważne. Jednak przekonany jestem na 100%, że prędzej był tam TRAKTOREM niż SAMOCHODEM. I teraz tak: badamy go jako ciągnik rolniczy i klasyfikujemy jako ciągnik rolniczy z jednoczesnym ograniczeniem prędkości. Nie wiem... może rzeczoznawca, opinia i temu podobne sprawy. Drugie rozwiązanie, to niech minister udzieli mu odstępstwa na maksymalną prędkość. Też nie wiem na jaką. Może na przejazdową, dojazdową, bo przecież z maksymalną prędkością nie będzie bawił się kosą. Chociaż kto tam chłopa wie, jak się pod gieesem mózgotrzepa napije. No i trzecie rozwiązanie, to zmiany konstrukcyjne z TRAKTORA na SAMOCHÓD SPECJALNY o przeznaczeniu INNY. Opisać, że na platformie posadowiona jest kosiarka służąca do oczyszczania z zielska poboczy i przydrożnych rowów. Charakterystyka zabudowy nie pozwala na wykorzystanie przestrzeni ładunkowej do celów innych niż koszenie trawy, dlatego właśnie przyjęto taką a nie inną klasyfikację.

Dla przypomnienia nasza definicja traktora:

  1. ciągnik rolniczy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych;

    No nie da się ukryć, że tematyczny pojazd wpasowuje się w ten paragraf jak ulał.

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:

1) ciągnika rolniczego (również z przyczepą) - 30 km/h;

Dla tego nie rozumie osób kupujące w Polsce ciągniki T5 a już tym bardziej quado/ciągników 

W dniu 24.07.2021 o 16:17, michal_k napisał:

lub uzyskać odstępstwo od warunków technicznych.

Ale jego prędkość max ogranicza PoRD - na to nie dostanie odstępstw z MI 

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia kto wydał by takie odstępstwo 

Odstępstwo od rozporządzenia to tak - ale od ustawy zasadniczej ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, IVVO napisał:

Ale jego prędkość max ogranicza PoRD - na to nie dostanie odstępstw z MI 

Ale od warunków technicznych już tak. A tam stoi, że ma nie przekraczać 40 km/h

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, adam1501 napisał:

A tam stoi, że ma nie przekraczać 40 km/h

Ok - tylko wcześniej napisano aby wystąpić o jej zwiększenie ponad 40

Gościa z Unimoga 40 nie interesuje

Dlatego poszedł bym w kierunku specjalnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że dostanie odstępstwo na ponad 40 km/h to nie daje mu jako ciągnikowi prawa latać z taką prędkością. To tylko zwolnienie z montażu ogranicznika prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ZDR 87km/h😀 i wierzysz że MI to puści aby jeździł z 2 przyczepami  jeszcze prawdopodobnie typu rolniczego. Osobiście - to nie wiem czy w ich widełkach odstępstw istnieje taki wartość jak prędkość 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy gość będzie przekraczał 30km/h czy nie to już nie nasz interes, tak jak to że rowów na autostradzie, jako ciągnikowi rolniczemu, kosić też chyba nie można bez specjalnego zezwolenia. 

Ale jeżeli ZK na specjalny to jakie, skoro w pojeździe nic się nie zmienia?

Edytowane przez Jasiu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lof.Zugm - nie ma odpowiednika w polskich przepisach - dla tego od razu na specjalny jeśli spełnia warunki

A jeśli już chcesz te ZK to - lusterka odpowiedniej klasy, opony o odpowiednich indeksach  - oznakowanie i takie tam pierdoły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.07.2021 o 14:04, Jasiu24 napisał:

To czy gość będzie przekraczał 30km/h czy nie to już nie nasz interes, tak jak to że rowów na autostradzie, jako ciągnikowi rolniczemu, kosić też chyba nie można bez specjalnego zezwolenia

Kostrukcyjnie 40 km/h i:

"2a. Kierujący pojazdem,  o którym mowa w ust. 1, może korzystać z autostrady lub drogi ekspresowej nawet wtedy, gdy pojazd ten nie jest pojazdem samochodowym lub jego konstrukcja uniemożliwia rozwinięcie prędkości co najmniej 40 km/h."  ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.