Skocz do zawartości

Brak miejsca na wpis o badaniu technicznym, a wyjazd za granicę


radekd2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

samochód osobowy dostał w zeszłym roku wpis w DR w ostatnie wolne miejsce. Przyjeżdża do mnie dzisiaj na przegląd, wynik pozytywny, dostaje zaświadczenie i jest z mojej strony wszystko OK. Ale pytanie klienta:

 

Jadę jutro za granicę. Niemcy i Austria. W DR jest wpis, iż przegląd skończył się 17.02.2020. Na zaświadczeniu jest, że przegląd do 17.02.2021. Czy służby w Austrii i Niemczech honorują te zaświadczenia? Czy w ogóle sprawdzają termin badania technicznego?

 

Macie Koledzy jakąś wiedzę w tym temacie?

 

Pozdrawiam,

R

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej interesuje ich ta karteczka A4 niż dowód rejestracyjny i każdy kto jeździ za granice powinien ją wozić nawet jak w DR pieczątkę ma, bo już nie jeden się zdziwił. Szczególnie w Rumunii i na Węgrzech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, danielg539 napisał:

Honorują i to pewnie bardziej niż pieczątkę w DR.

Nie byłbym tego taki pewien. Niby mamy obecnie europejski certyfikat dopuszczenia do ruchu, ale obowiązujący wzór DR z pieczątką się nie zmienił. Poza tym nasze zaświadczenie nie posiada żadnych pieczątek i hologramów, więc może wzbudzać podejrzenia zagranicznych OKRD. Zresztą spotkałem się z sytuacją, że nasza Policja nie honorowała zaświadczenia przy odblokowaniu DR, bo nie było stempli. Było to niedługo po wprowadzeniu nowego wzoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast "karteczki" bardziej interesuje ich w dowodzie termin. 

"Karteczka" i owszem jako dodatek do stempla w dowodzie auta ciężarowego.

To jest kino, żeby jadąc w świat dowodu nie wymienić.

Mimo wszystko udanej podróży i mandatu srogiego!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś własne doświadczenia czy raczej zgadujecie? Ktoś się spotkał z jakimś zapisem prawnym w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co wg Ciebie jest ważniejsze, dowód rejestracyjny, czy ta karteczka wydana przez diagnoste co jak napisał @aboz

55 minut temu, aboz napisał:

nie posiada żadnych pieczątek i hologramów, więc może wzbudzać podejrzenia zagranicznych OKRD

 Jadąc za granicę masz mieć dowód i tą zas...ą karteczkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech sobie klient dyrektywy poczyta. 

Jedna, to w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego. A druga, to w sprawie kontroli drogowej zdatności do ruchu.

A na bank nastanie jasność, którą wyżej zapodałem.

 

Poza wątkiem wychylę się z następującym zdaniem:

Prosiłbym bardzo na zakończenie badania nie klepać durnot, że dowodów nie trzeba wymieniać. Bo tak w jednym jak i w drugim akcie głośne echo w tym temacie.

Nie wiesz - nie paplaj. A luźne wnioski, to na wwwdupelekpeel.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paprock napisał:

Mimo wszystko udanej podróży i mandatu srogiego!

Od razu mandatu srogiego :(

Klient po prostu zapomniał, że już nie mam miejsca na pieczątki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego podwórka wiem że Rosjanie, Białorusini honorują, także myślę że z krajami zachodnimi problemu nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z jakiego powodu? Bo ja bym nie honorował!

 

 

19 minut temu, radekd2 napisał:

Klient po prostu zapomniał, że już nie mam miejsca na pieczątki.

 

Też za prąd w terminie nie zapłaciłem i tydzień bez światła siedziałem. Po prostu.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radekd2 napisał:

Macie jakieś własne doświadczenia czy raczej zgadujecie?

Rozmawiam z co najmniej kilkoma  kierowcami ciężarówek na tydzień którzy jeżdżą na Rumunię , Węgry i tamte strony. Że tak powiem w d*pie mają dyrektywy czy przepisy, szczególnie Rumunii. Chcą kartkę a jak jej nie masz to euro w zamian. I nie podyskutuje sobie z Rumuńskim OKRD albo celnikiem nikt tak jak tu na forum bo zrobi taką jazde że będziesz siedział w tym aucie tydzień i nie pojedziesz. Dlatego każdy kto tam jeździ mówi, że "karteczka" ma być, a DR wymienić też by się przydało i jestem za tym żeby robić. I mimo że "karteczka" nie jest unijna , międzynarodowa i co tam jeszcze można wymyślić, to za jej brak zaczynają się problemy, które czasem można rozwiązać walutą Euro, albo też nie, bo trafiają się różni :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Paprock napisał:

Ciekawe z jakiego powodu?

A to pytanie proponuję zadać któremuś z konsulów ww.krajow,widac oni nie są "ja" i honorują.  Poza tym odpowiadam na to pytanie:

 

1 godzinę temu, radekd2 napisał:

Macie jakieś własne doświadczenia czy raczej zgadujecie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ale co, jechałeś, widziałeś kontrolowany byłeś przez Niemcy i Austrię? Przyobiecali Ci, że jak klient od @radkad2 będzie jechał na narty bez stempla w dowodzie, to nic mu się nie stanie?

Deko rozstrzelono te "własne doświadczenie".

 

Co do posta jeszcze wyżej, to jak najbardziej świadectwo zdatności pojazdu do ruchu drogowego JEST patentem międzynarodowym w granicach wspólnoty!

Z jednej dyrektywy wynika, że jest poświadczeniem wykonania badania i jak najbardziej służy do okazywania w czynnościach administracyjnych. Tak samo jak u nas do rejestracji czy tam przerejestrowania oprócz dowodu rejestracyjnego należy w komplecie przedstawić zaświadczenie.

Z drugiej dyrektywy wynika, że świadectwo zdatności ma być okazywane patrolom drogowym jako komplet z dowodem. Dotyczy pojazdów kategorii M2 i N2 wzwyż.

Od tych zasad nigdzie nie wyczytałem odstępstwa. Dowód nie zastępuje świadectwa, a świadectwo nie zastępuje dowodu. Oba dokumenty żyją własnym życiem i mają różne znaczenie. Bywa, że czasem zbieżne.

Czytać a potem pisać. Po własnym doświadczeniu można sobie co najwyżej beknąć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie pytanie tylko jedno mam. Czy wszystkie kraje członkowskie UE mają DR z możliwością postawienia pieczątki,naklejki itp.z badania technicznego?

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, yogi1984 napisał:

Czy wszystkie kraje członkowskie UE mają DR z możliwością postawienia pieczątki,naklejki itp.z badania technicznego?

Nie, ale wszystkie kraje UE mają obowiązek przekazania wzorów dokumentów obowiązujących i nasz MSZ póki co nie może zmienić przekazanego wzoru DR, bo  obowiązuje stempel z datą. Roadworthiness Certyficate wynika natomiast z przepisów UE i obowiązek jego okazywania dotyczy wszystkiego powyżej M/N1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest  z PC? Nie ma stempla i daty a jak wiadomo już tyle lat auta z powodzeniem na tym śmigają w każdy zakątek Europy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, yogi1984 napisał:

Nie ma stempla i daty

W PC? A patrzyłeś kiedyś w adnotacje urzędowe w tym dokumencie? TNBT powinien się w PC znaleźć i powinien być ostemplowany przez WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie często patrzę i patrz... bardzo rzadko widzę tam wpisany termin NBT (A w nowym aucie jeszcze nigdy).A jeszcze jedno pytanie, wie ktoś może gdzie znajdę  składnicę wzorów europejskich DR i badań technicznych? Nie samych wzorów DR z strony ministerstwa,tylko cos takiego że taka i taka pieczątka lub dokument jest badaniem technicznym?

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy tylko w Szczytnie! 

Sprawa jest banalna. Mądry dowód wymieni, a gupi powie że nie ma potrzeby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi teraz o koszt wymiany a ni o stan umysłu. Pytanie jest proste,czy są gdzieś wzory przeglądów technicznych (stempli, hologramów itp.)stosowanych w UE? Jeśli chodzi o WSPol to niestety na szybko nie mają takiej wiedzy.

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Niemcy to nie powiem czy się będą czepiać, ale jeśli będą podchodzili tak jak w Austrii to lepiej mieć dowód z pieczątka i zaświadczenie. Byłem w zaszłym roku zatrzymany w Austrii i posiadałem dowód bez miejsca na wpis oraz zaświadczenie. Policjant bez jakiegokolwiek tłumaczenia kazał wykonać badanie w Austrii albo laweta i do Polski ponoć oba dokumenty mają być ważne 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.