Skocz do zawartości

Brak miejsca na wpis o badaniu technicznym, a wyjazd za granicę


radekd2

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, adam1501 napisał:

czy tak wykonane BT ma w ogóle jakąkolwiek moc sprawczą gdyby doszło do jakiegoś "W".

Ale to już nie jest zmartwienie diagnosty.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem? Klient jest przekonany, że wykonał wszystko dobrze. Pojechał do fachowca, tenże bez mrugnięcia powieką wykonał jakieś tam badanie - dał na tę okoliczność jakiś "kwit". Nastąpiło "W" i jakaś instytucja twierdzi, że jednak nie ma ważnego BT. Mina właściciela bezcenna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, a czy wiecie jaka dyrektywa unijna wprowadza obecny wzór Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega umie czytać rozporządzenia, szczególnie początki, ich pierwsze strony, tytułowe karty, na których w odnośnikach zawarto co, kiedy, na podstawie czego się wprowadza, zmienia, modyfikuje, wdraża? Czy wszystko trzeba na tacy podawać?

I nie ważyć mi się klikać, że forum jest od pomagania!

Miłej lektury życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, niech ma  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 13 września 2019 r poz. 1787

Cytat

Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz uchylającą dyrektywę 2009/40/WE (Dz. Urz. UE L 127 z 29.04.2014, str. 51 oraz Dz. Urz. UE L 219 z 22.08.2019, str. 25).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Ale forum jest od pomagania!   :)

 

DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2014/45/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz uchylająca dyrektywę 2009/40/WE

 

Jaka jest MINIMALNA ZAWARTOŚĆ ŚWIADECTWA ZDATNOŚCI DO RUCHU DROGOWEGO to ja wiem. Szukam czy gdzieś w tych dyrektywach jest wzór naszej tabelki? Pewnie nie ma...

 

Edit.

No i kolega cezary mnie wyprzedził :)

Edytowane przez radekd2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2020 o 18:54, Rafi90 napisał:

Bardziej interesuje ich ta karteczka A4 niż dowód rejestracyjny i każdy kto jeździ za granice powinien ją wozić

Dzisiaj byłem w urzędzie po odbiór nowego dowodu rejestracyjnego a przed złożeniem wniosku o wymianę Pani zarządała zaświadczenie o wykonanym przeglądzie, zabrała zaświadczenie i skasowała dowód. Mija dwa tygodnie dostaję sms, że można odebrać nowy dowód. Zjawiam się w urzędzie odbieram dowód i pytam pani czy mi odda tą karteczkę z przeglądem od diagnosty, odpowiedziała, że nie, bo mam dowód rejestracyjny i to wystarczy nawet za granicą i nie trzeba mieć karteczki jak jest dowód.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w tym specyficznym przypadku "tracisz" oryginał swojego zaświadczenia na rzecz WK.

Żaden przepis nie nakazuje posiadania tego zaświadczenia przy sobie.

Zależy Ci na nim to podjedź na SKP po kolejny odpis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, blakop napisał:

Żaden przepis nie nakazuje posiadania tego zaświadczenia przy sobie

To czemu niby wymagają tego zaświadczenia w Austrii czy Rumuni jak tu niektórzy piszą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaj tych którzy piszą. Albo w jednostce konsularnej danego kraju. Niemcy kiedyś np. wymagali apteczek zgodnych z ich przepisami itd. Temat rzeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Wacek napisał:

 czemu niby wymagają tego zaświadczenia w Austrii czy Rumuni jak tu niektórzy piszą ?

Nie niby tylko wymagają, a no bo takie mają pewnie prawo albo wewnętrzne wytyczne. Wolisz wozić kartkę A4 w schowku i jechać spokojnie, czy jej nie mieć żeby koniecznie pokazać że nie musisz, a w zamian zagraniczny OKRD Cię troszeczkę przytrzyma... Pomyśl sam co bardziej się opłaca, bo zagranicznych przepisów nikt Ci tu wprost nie przytoczy i nie zagwarantuje że nie będą chcieć. Jeden może nie chcieć drugi może chcieć, i co mu zrobisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rafi90 napisał:

, i co mu zrobisz?

 

Zawsze może starać się podzielić z nim swoimi dobrami  € $  £ ¥

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rafi90 napisał:

no bo takie mają pewnie prawo albo wewnętrzne wytyczne

czyli nie wiesz czy mają prawo żądać ?

Zaświadczenie jest bez pieczątek, jedynie, że przetłumaczone na ang. 

Za granicą masz mieć ważny dowód rejestracyjny a nie karteczkę (z karteczką to można sobie pójść tam gdzie król piechotą chodził ), jeżeli się mylę to mnie popraw , ale proszę przytoczyć stosowne przepisy a nie gdybać, konkrety poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkrety to są takie, że ja kiedyś do Rumunii osobiście wjechałem z naklejką legalizacji na gaśnicę wetkniętą do DR zamiast aktualnego badania i przeszło. Ot i cała prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Wacek napisał:

ale proszę przytoczyć stosowne przepisy a nie gdybać, konkrety poproszę.

 

9 godzin temu, blakop napisał:

Konkrety to są takie, że ja kiedyś do Rumunii osobiście wjechałem z naklejką legalizacji na gaśnicę wetkniętą do DR zamiast aktualnego badania i przeszło. Ot i cała prawda.

Możę być tak jak blakop pisze

12 godzin temu, Jacdiag napisał:

 

Zawsze może starać się podzielić z nim swoimi dobrami  € $  £ ¥

 

A jak trafisz na upierdliwego może być i tak jak  Jacdiag. To są konkrety

 

11 godzin temu, Wacek napisał:

czyli nie wiesz czy mają prawo żądać ?

 

Na dziś dzień nie wiem, ale w tamtym roku była sytuacja że Węgrzy chcieli nagle, i przyjechał do mnie na stacje gość który zarobił  na nasze 11tyś złotych kary za tą karteczkę jak to mówisz, której ty może nie pieczątkujesz, ale ja tak.

A jak już chodzi Ci o konkrety to np ITS rozsyłał oficjalne zawiadomienie że taka "karteczka" jest potrzebna do jazdy po Węgrzech pojazdami N i O  bo inaczej bulisz kare. Węgrzy się z tego wycofali ale kto wie czy znów ktoś nie zechce. A tu masz konkret bo akurat odgrzebałem na poczcie

Informacja techniczna dotycząca „nowego wymogu dokumentacyjnego” dla transportu poruszającego się po terytorium Węgier

 

W związku z kierowanymi do biura Patronatu ITS nad SKP pytaniami dotyczącymi nowego wymogu dokumentacyjnego z badania technicznego dla transportu poruszającego się po terytorium Węgier informujemy co następuje.

 

Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/47/UE z dnia 3 kwietnia 2014 roku w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii oraz uchylającą dyrektywę 2000/30/WE, wymagania dokumentacyjne związane z badaniem technicznym dla pojazdów kategorii M2 , M3 , N2 , N3 , O3 , O4  i T5 są następujące:

 

ü  Artykuł 10 Przebieg i metody kontroli drogowych:

1. Podczas każdej wstępnej drogowej kontroli technicznej pojazdu funkcjonariusz służb kontrolnych:

a) sprawdza ostatnie świadectwo zdatności do ruchu drogowego i protokół drogowej kontroli technicznej, jeżeli jest dostępny, przechowywane w pojeździe, lub elektroniczne materiały dowodowe tych kontroli, zgodnie z art. 7 ust. 1

 

ü  Artykuł 7 Obowiązki

1.    Państwa członkowskie wymagają, aby świadectwo zdatności do ruchu drogowego odpowiadające najbardziej aktualnemu badaniu zdatności do ruchu drogowego lub jego kopia lub – w przypadku wydania elektronicznego świadectwa zdatności do ruchu drogowego – uwierzytelniony lub oryginalny wydruk takiego świadectwa oraz protokół najbardziej aktualnej drogowej kontroli technicznej były przechowywane w pojeździe, jeżeli są one dostępne. Państwa członkowskie mogą zezwolić swoim organom na akceptowanie elektronicznych materiałów dowodowych takich kontroli, jeżeli informacje na ten temat są dostępne.

 

Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz uchylająca dyrektywę 2009/40/WE wymagania, co do zaświadczenia z badania technicznego są następujące:

 

ü  Artykuł 8 Świadectwo zdatności do ruchu drogowego

1.    Państwa członkowskie zapewniają, aby stacje kontroli pojazdów lub, w stosownych przypadkach, właściwy organ, które przeprowadziły badanie zdatności do ruchu drogowego danego pojazdu, wydał dla tego pojazdu świadectwo zdatności do ruchu drogowego, w którym znajdują się co najmniej znormalizowane elementy odpowiednich zharmonizowanych kodów Unii określonych w załączniku II.

2.    Państwa członkowskie zapewniają, aby stacje kontroli pojazdów lub, w stosownych przypadkach, właściwe organy udostępniły osobie, która przedstawiła pojazd do badania, świadectwo zdatności do ruchu drogowego lub – w przypadku ustanowienia elektronicznego systemu świadectw zdatności do ruchu drogowego – uwierzytelniony wydruk takiego świadectwa.

 

ZAŁĄCZNIK II (do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE)

MINIMALNA ZAWARTOŚĆ ŚWIADECTWA ZDATNOŚCI DO RUCHU DROGOWEGO

Świadectwo zdatności do ruchu drogowego wydane w wyniku badania zdatności do ruchu drogowego zawiera co najmniej następujące elementy poprzedzone odpowiadającymi zharmonizowanymi kodami unijnymi:

1) numer identyfikacyjny pojazdu (numer VIN lub numer podwozia);

2) numer rejestracyjny pojazdu i oznaczenie kraju rejestracji pojazdu;

3) miejsce i datę badania;

4) odczyt licznika przebiegu w momencie badania, jeżeli dane są dostępne;

5) kategorię pojazdu, jeżeli dane są dostępne;

6) zidentyfikowane usterki i ich kategorie;

7) wynik badania zdatności do ruchu drogowego;

8) datę następnego badania zdatności do ruchu drogowego lub datę wygaśnięcia aktualnego świadectwa, jeżeli nie podano tej informacji w inny sposób;

9) nazwę organu kontrolnego lub stacji kontroli pojazdów i podpis lub symbol identyfikacyjny diagnosty, który przeprowadził badanie;

10) inne informacje.

 

Uwzględniając powyższe można stwierdzić, że do poruszania się po drogach Unii Europejskiej konieczny jest dowód rejestracyjny lub w przypadku wydania elektronicznego świadectwa zdatności do ruchu drogowego uwierzytelniony lub oryginalny wydruk świadectwa zdatności do ruchu, czyli zaświadczenie z badania technicznego.

Przypominamy, przy okazji, o konieczności każdorazowo wydawania wydruku zaświadczenia do badania technicznego zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz.U. z 2015 r. poz. 776 z późn. zm):

„§  6.   Ust. 1.  W przypadku gdy w pojeździe nie stwierdzono żadnych usterek lub stwierdzono usterki drobne, uprawniony diagnosta określa wynik badania technicznego pojazdu jako pozytywny i:

1) zgodnie z art. 82 ust. 2 ustawy zamieszcza odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu;

2) wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu oraz w przypadkach, o których mowa w art. 81 ust. 3 ustawy, wystawia dokument identyfikacyjny pojazdu;

Edytowane przez Rafi90
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powyższego NIE wynika stuprocentowa oczywista oczywistość posiadania przy sobie tego świadectwa/zaświadczenia. Ale z racji tego, że "w transporcie drogowym" wszelkie dokumenty, zezwolenia, poświadczenia, dopuszczenia i tak zalegają w kabinie, to lepiej zaświadczenie mieć jak nie mieć. Co z resztą po przykładach rumuńsko-węgierskich widać.

W każdym razie nie zalecam aby klient wraz z paragonem wyrzucał "karteczkę" do kosza, bo w pewnych sytuacjach może parę  'ojro' uratować . ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie - pieczątka w DR ma być - robię troszeczkę "przewoźników" rożnej maści - kiedyś olewali zaświadczenie - teraz krzyczą o nie od razu - a jazda z zaświadczeniem bez wbicia w DR ..... Niemiec jak przewoźnik dał mu taki zestaw to o mało ze śmiechu zajady w kącikach ust jemu nie popękały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Paprock napisał:

 

W każdym razie nie zalecam aby klient wraz z paragonem wyrzucał "karteczkę" do kosza, bo w pewnych sytuacjach może parę  'ojro' uratować . ;-)

O ! i o to mnie chodzi. Nie waży dużo, miejsca też nie zajmuje więc co by nie było lepiej mieć niż nie :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.02.2020 o 09:56, IVVO napisał:

pieczątka w DR ma być

zgadza się

smutne jest to, że do końca nie jest to uregulowane co by wozić tą kartkę każdy musiał jadąc za granicę. W wydziale komunikacji Pani jasno postawiła sprawę, że jadąc za granicę ma klient mieć ważny dowód. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wacek napisał:

W wydziale komunikacji Pani jasno postawiła sprawę, że jadąc za granicę ma klient mieć ważny dowód. 

 

Ciekawe skąd pracownik WK zna przepisy obowiązujące w innych krajach. Ponadto - czy dowód bez wpisanego badania jest nieważny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, michal_k napisał:

czy dowód bez wpisanego badania jest nieważny?

 

Bo jak wpisać cokolwiek w takie DR :?: 

 

gx2fxixhUqBetiQet76HSY-ye3XyvPrrmePAqOjh

 

500_500_productGfx_c72270f3c83f4b212e704

 

wzor-nowego-holenderskiego-dowodu-rejest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.