Skocz do zawartości

Brak zaświadczenia z Policji


Sucre9

Rekomendowane odpowiedzi

A czy ja nie podtrzymuje też jestem tego zdania kolego ,poprawkowe to nie badanie przez zatrzymany dowód przez kontrolę Policji kolego tylko badanie dodatkowe 0d poz 4-4.3 to są dwa różne badania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, radekd2 napisał:

Temat był już na tym forum omawiany wielokrotnie i nadal podtrzymuje moje zdanie. NIE MOŻNA wykonać badania poprawkowego nie wiedząc za co był zatrzymany DR. Nawet jak wykonasz pełne badanie powypadkowe to nie wyczerpuje one różnych powodów zatrzymania DR.

Na przykład dowód rejestracyjny może być zatrzymany za złą masę własną pojazdu. Nie widząc zaświadczenia, robiąc powypadkowe z wynikiem pozytywnym z wpisem "ustała przyczyna zatrzymania dowodu rejestracyjnego" poświadczasz nieprawdę.

 

Ale przecież widzisz jak cisną, że można, że dadzą radę. Twierdzą, że klient wnioskuje, to się mu wytłumaczy, że oprócz „powypadkowego” dołoży się okresowe plus „ustalenie danych do rejestracji”. A niezgodności usterką drobną się okrasi i gra i pasi. :evil:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radekd2 napisał:

W przypadku wykonywania badania technicznego, po zatrzymaniu DR przez Służby, MUSI być okazane te zaświadczenie.

No to co w przypadku, gdy ktoś kupuje samochód z leasingu z zatrzymanym DR za wypadek, ale, co się często zdarza, nie otrzymuje pokwitowania, bo dostał DR? Jeśli WK nie skieruje na DBT, to nie zarejestruje pojazdu? W takim układzie po co badanie z art. 81 ust. 11 pkt. 2b PORD?

4 minuty temu, Paprock napisał:

Twierdzą, że klient wnioskuje, to się mu wytłumaczy, że oprócz „powypadkowego” dołoży się okresowe plus „ustalenie danych do rejestracji”. A niezgodności usterką drobną się okrasi i gra i pasi.

Przestaję Cię lubić. Skoroś taki wyszczekany to po twojemu, pięknie, po paragrafach proszę wyłuszczyć swoje zastrzeżenia. Dostałeś podstawy prawne, podaj inne, które im zaprzeczają, które wykluczają stosowanie tych konkretnych przepisów w tym przypadku. I definicję niezgodności jakbyś raczył zacytować, skoro zrozumienie prostego przepisu sprawia ci tak ogromny problem, że uciekasz się do cynizmu, szczególnie w moim kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale co komu szkodzi wysłać klienta na policje po duplikat zaświadczenia i nie piszcie mi proszę ze się nie da bo tak robię i dostarczają i na i tej podstawie wykonuje badanie.

  • Polub 1
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aboz.  Są opisane przypadki badań skierowanych i badań na wniosek. Po prostu nie wierzę, że wątek dotyczy czegoś innego jak pokwitowania zapodzianego. Nie i już.

Były tarcia o pokwitowaniu vel dokumencie mu odpowiadającym i się skończyły. Tu też jest podobne tarcie, że jak nie ma słusznego papieru, to naciągnąć ile się da pod klienta, pod jego wniosek, życzenie, prośbę. Jak zwał, tak zwał. Jak żyję, to się nie spotkałem z "legalnym" wnioskowaniem klienta o powypadkowe badanie. Za to zawsze miałem do czynienia z zaniechaniem przez klienta takiego badania, jeżeli z dokumentów do rejestracji wynikała potrzeba jego wykonania. Ale tą potrzebę wyłapywało WK najczęściej.

Poza tym, nie mam zielonego pojęcia, jakie papiery, jakie dokumenty miałby przedstawić mi klient w takiej sprawie. Gdzie te papiery są wymienione, skatalogowane?

A mowa o tym fragmencie: 

4)  skierowanego przez starostę albo na wniosek posiadacza pojazdu, jeżeli z dokumentów wymaganych do jego rejestracji wynika, że uczestniczył on w wypadku drogowym lub narusza wymagania ochrony środowiska - obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów, w sposób określony w pkt 0-10 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia i w dziale I załącznika nr 2 do rozporządzenia; w przypadku pojazdów, w których stwierdzono wyłącznie naruszenie wymagań ochrony środowiska, przeprowadza się tylko czynności określone w pkt 8 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia; 

Owszem, widziałem różne idiotyzmy w umowach powpisywane coby zaniżyć wartość cacka, ale nikt nigdy w umowie klauzuli nie zawarł, że auto po kraksie drogowej.

Nie wiem, może jeszcze wszystkiego nie widziałem, może kiedyś zobaczę umowę kupna-sprzedaży "polskiego" samochodu z takimi informacjami.

Dlatego cynizm, dlatego nikt niczego mi nie wnioskuje. Żadnych takich, że w papierach dwa miejsca, a na pokładzie trzy co najmniej.

 

Co do zakupu samochodu z zatrzymanym dowodem, to trafił się taki przypadek. Już za czasów RODO i CEPIKU 2.0. lecz dowód był zatrzymany po staremu i fizycznie spoczywał w WK.

Cwany kupił cacuszko Golfa od stuletniego seniora. Wiadomo, autko parkowało w sypialni przy bieliźniarce. No i zaczął latać z umową żeby zrobić mu jakiś "powypadek".

Odpowiedziałem, że póki nie przedstawi pokwitowania, to nie tknę autka. Niestety senior słusznego "kwitka" nie posiadał, więc nowy nabywca Golfa do WK coby wyprosić jakiś odpis, oświadczenie, skierowanie. No cokolwiek, żeby zrobić badanie. A WK, że to nie tak, bo nie panu dowód zatrzymano lecz seniorowi i dawaj wskrzeszać dziadka. Zajechali do WK i dopiero uprzejma pani na wniosek starszego pana, tego pana, który jako właściciel widniał w zatrzymanym dowodzie pchnęła sprawę dalej. Wypisała "papier" na stację, zrobiło się badanie i zatrzymany dokument został wydany, a jakże, że seniorowi-właścicielowi. 

 

Proszę opisu nie traktować jako odniesienia się po całości do problemu, a raczej jako informację - ciekawostkę.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, aboz napisał:

No to co w przypadku, gdy ktoś kupuje samochód z leasingu z zatrzymanym DR za wypadek, ale, co się często zdarza, nie otrzymuje pokwitowania, bo dostał DR? Jeśli WK nie skieruje na DBT, to nie zarejestruje pojazdu?

A co to mnie obchodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Paprock napisał:

Gdzie te papiery są wymienione, skatalogowane?

 

W art. 72 PORD oraz w rozporządzeniu w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.

 

34 minuty temu, Paprock napisał:

widziałem różne idiotyzmy w umowach powpisywane coby zaniżyć wartość cacka, ale nikt nigdy w umowie klauzuli nie zawarł, że auto po kraksie drogowej.

 

Mało widziałeś, kiedyś Ci się trafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, MCH82 napisał:

co komu szkodzi wysłać klienta na policje po duplikat zaświadczenia

Pojazd zarejestrowany przez leasing w Poznaniu, jeździł w oddziale w Szczecinie i tam został zatrzymany DR w wyniku wypadku. Ktoś z Rzeszowa go kupuje z informacją, że pojazd po kolizji, ale nie wie, że DR zatrzymany. Dowiaduje się o tym dopiero przed rejestracją pojazdu. Wyślesz go Szczecina?

 

40 minut temu, Paprock napisał:

Są opisane przypadki badań skierowanych i badań na wniosek.

Wszystkie badania są na wniosek klienta/właściciela/posiadacza pojazdu. W niektórych przypadkach dodatkowo wymagane jest skierowanie, w pozostałych sam wniosek.

 

43 minuty temu, Paprock napisał:

Owszem, widziałem różne idiotyzmy w umowach powpisywane coby zaniżyć wartość cacka, ale nikt nigdy w umowie klauzuli nie zawarł, że auto po kraksie drogowej.

Mało widziałeś. A po twojej czuprynie wywnioskować by można, że nic nie jest w stanie cię zaskoczyć...

 

19 minut temu, radekd2 napisał:

A co to mnie obchodzi?

A mnie nie obchodzi, że nie chcesz wykonać badania o które wnioskuję mimo, że mam do tego podstawy. Myślisz, że nadzór komu da wiarę.

 

11 minut temu, michal_k napisał:

W art. 72 PORD oraz w rozporządzeniu w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.

Do którego odsyła rozporządzenie w sprawie badań. I to na samiusieńkim początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, aboz napisał:
26 minut temu, radekd2 napisał:

A co to mnie obchodzi?

A mnie nie obchodzi, że nie chcesz wykonać badania o które wnioskuję mimo, że mam do tego podstawy. Myślisz, że nadzór komu da wiarę

Ale ja badanie powypadkowe mogę wykonać ale na pewno nie napiszę, że ustała przyczyna zatrzymania DR, bo nie wiem dlaczego był zatrzymany. Czyli nic to klientowi nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, aboz napisał:

Myślisz, że nadzór komu da wiarę.

 

Problem jest taki, że nie bardzo można "ukarać" za odmowę wykonania badania.

2 minuty temu, radekd2 napisał:

na pewno nie napiszę, że ustała przyczyna zatrzymania DR

 

Prawidłowo.

 

2 minuty temu, radekd2 napisał:

Czyli nic to klientowi nie daje.

 

To już nie zmartwienie diagnosty. Prawda jest jednak taka, że niektóre urzędy (a tym bardziej komisariaty) dokonają zwrotu DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, radekd2 napisał:

na pewno nie napiszę, że ustała przyczyna zatrzymania DR, bo nie wiem dlaczego był zatrzymany. Czyli nic to klientowi nie daje.

Ale ja nie chce żadnych śmiesznych dopisków, które nikomu szczęścia nie dają. Poproszę o wynik na zaświadczeniu. To i tylko to. A czy mi to coś da, to już moja sprawa. Nawet przywiozę protokół doraźny na zbiornik LPG z datą późniejszą niż widnieje zatrzymanie DR w CEP i faktura z leasingu.

 

3 minuty temu, michal_k napisał:

Problem jest taki, że nie bardzo można "ukarać" za odmowę wykonania badania.

Obstawiam, że dałoby się, ale jeszcze nie spotkałem przypadku nieuzasadnionej odmowy wykonania BT przez SKP, która skończyła by się wnioskiem do WK o wszczęcie postępowania. Nie mam teraz czasu grzebać po przepisach, a jest tego trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! Ja tego nie kupuję. No nie zamieniam sprawy jednej na drugą. Skoro mam info, że dowód zatrzymany, to jest dla mnie jednoznaczne, że mam wykonać dodatkowe badanie wynikające z zatrzymania dowodu. No nie będę zamieniał tego, co w paragrafie 3 w punkcie pierwszym i drugim zakresu na to, co w tym samym paragrafie w punkcie czwartym. Nie tędy droga - przynajmniej dla mnie.

 

 

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, aboz napisał:

Pojazd zarejestrowany przez leasing w Poznaniu, jeździł w oddziale w Szczecinie i tam został zatrzymany DR w wyniku wypadku. Ktoś z Rzeszowa go kupuje z informacją, że pojazd po kolizji, ale nie wie, że DR zatrzymany. Dowiaduje się o tym dopiero przed rejestracją pojazdu. Wyślesz go Szczecina?

Wyślę go  na najbliższy komisariat i dadzą mu zaświadczenie. Miałem klienta wczoraj z BOLTA miał zatrzymany wirtualnie za uszkodzona lampę zatrzymała go policja w Warszawie, pojechał do Lublina na komisariat i mu wydali. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MCH82 napisał:

Wyślę go  na najbliższy komisariat i dadzą mu zaświadczenie. Miałem klienta wczoraj z BOLTA miał zatrzymany wirtualnie za uszkodzona lampę zatrzymała go policja w Warszawie, pojechał do Lublina na komisariat i mu wydali. 

Jeżeli wiesz kiedy i w jakim mieście zatrzymali DR to dostaniesz duplikat. Jeżeli nie wiesz to ... nie dostaniesz.

3 minuty temu, aboz napisał:

Ale ja nie chce żadnych śmiesznych dopisków, które nikomu szczęścia nie dają. Poproszę o wynik na zaświadczeniu. To i tylko to. A czy mi to coś da, to już moja sprawa. Nawet przywiozę protokół doraźny na zbiornik LPG z datą późniejszą niż widnieje zatrzymanie DR w CEP i faktura z leasingu.

Jeżeli miał bym taki przypadek to wręcz dopisałbym, że badanie techniczne nie dotyczy zatrzymanego dowody w dniu..... W związku z brakiem zaświadczenia z policji i nie znanym powodem zatrzymania DR NIE ustała przyczyna zatrzymania dowodu z dnia ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co my tu kruszymy kopię, z zakresu wynika co potrzebne z dokumentów do wykonania badania, wiadomo także jakie "papiery" są potrzebne do rejestracji, w/g mnie sprawa rozbija się o kolejność działania klienta, i tak, jeżeli najpierw przyjeżdża na skp wykonać DBT, a nie ma stosownych dokumentów do jego wykonania to klops, ale jeżeli najpierw odwiedził WK w celu rejestracji to albo przyjeżdża z PC,albo ze skierowaniem i wtedy nie widzę przeciwwskazań do wykonania DBT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kruszy się o to, żeby nie zamieniać "zatrzymanego dowodu" na "kliencki wniosek".

Ja sobie nie wyobrażam, że ktoś rzeźbi mi na kolanie umowę kupna-sprzedaży celem wykonania dodatkowego badania w zamian za zapodziane pokwitowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego jeszcze wpisujecie w zaświadczenie bzdury - ustała przyczyna zatrzymania DR-, na jakiej podstawie? Te czasy dawno minęły. Bo u nas tak się przyjęło to nie jest przepis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jakiś przepis zabrania wpisywania takich uwag? Po to jest ta rubryka aby umieszczać dodatkowe adnotacje np. do WK.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jast napisał:

Co w której rubryce pisać wynika z objaśnienia pod spodem zaświadczenia. I tego należy się trzymać.

Zgadza się. I w tych objaśnieniach jest wpis:

Cytat

oraz inne uwagi

 

  • Piwo 2
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radekd2 napisał:

W związku z brakiem zaświadczenia z policji i nie znanym powodem zatrzymania DR NIE ustała przyczyna zatrzymania dowodu z dnia ....

Ale ja nie wnioskowałem o DBT skierowanego przez OKRD, więc skąd ten wpis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, aboz napisał:

Ale ja nie wnioskowałem o DBT skierowanego przez OKRD, więc skąd ten wpis

Jeżeli przyjedzie do mnie auto z zatrzymanym DR na dowolne BT bez zaświadczenia od służb to:

- odmówię wykonania BT,

- jeżeli z jakiś przyczyn będę zmuszony wykonać dowolne BT to i tak umieszczę ten wpis aby nikomu nie przyszło do głowy anulować elektronicznego zatrzymania DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie zaświadczenia, a pokwitowania za zatrzymany DR. Po drugie jakąś podstawę prawną na odmowę wykonania BT masz? Poza swoim widzimisię.

2 godziny temu, radekd2 napisał:

jeżeli z jakiś przyczyn będę zmuszony wykonać dowolne BT to i tak umieszczę ten wpis aby nikomu nie przyszło do głowy anulować elektronicznego zatrzymania DR.

Do Vatu, taxi czy haka też? A bierzesz pod uwagę błędy systemowe, które mogą wyświetlać zatrzymanie DR mimo, iż faktycznie nie jest. Poza tym mając DR/PC/KP w ręku jesteś zobowiązany BT wykonać, za wyjątkiem sytuacji gdy musisz mieć dodatkowy dokument, którego posiadacz pojazdu nie okazał tj. dozór, opinia rzeczoznawcy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o badaniu wynikającym z artykułu 81 ustęp 11 punkt 1 ustawy.

Nie mówimy o punkcie drugim tego ustępu.

Skoro sam ustawodawca rozdzielił te przypadki, to musiał mieć jakiś powód do tego.

A wymienione dokumenty służą do identyfikacji. Do identyfikacji jako jednego z fragmentów badania. A podstawy badań - patrz ustawa.

Takie moje zdanie w temacie. Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego człowiek, który sam przyznał, że ma średnią badań ok. 1,5 auta dziennie wypowiada się tu jak ktoś nie wiem jak doświadczony??

Tym bardziej, że oprócz tego, że dysponuje niezmiernie dużą ilością czasu, to niestety z wiedzą i doświadczeniem jest dużo gorzej!!!

Ucz się chłopie od tych co "przemielili" miliony - ich słuchaj co może być w dokumentach, a co nie, bo Ty GUZIK NA TEN TEMAT WIESZ, a Twoje wpisy są na to dowodem.

Ludzie - dlaczego tak uparcie podążacie za tym człowiekiem, który oprócz tego, że pisze dużo, sam przyznaje, że wie niewiele?

 

Po kolei (tak z ostatnich tematów)

Oczywiście, że adnotacja o uszkodzeniu pojazdu może być wpisana w dokumenty własności pojazdu. Bywa zresztą wpisana nad wyraz często. Nie każdy przypadek rejestracji to "Janusz z golfem", który chce zaniżyć wartość pojazdu. Są firmy, które specjalizują się np. w likwidacji szkód komunikacyjnych na danym terenie - i fizycznie i od strony dokumentacji. I takie firmy będą nagminnie sprzedawały samochody określane jako "pozostałości po szkodzie w postaci uszkodzonego pojazdu". Mało tego. Z uwagi na charakter zdarzeń dla tych aut bardzo często nie będzie właśnie pokwitowania za zatrzymany DR. Bo zazwyczaj nie ma go komu wręczyć. Ale z całości dokumentacji jasno będzie wynikać do jakiego wypadku doszło.

I teraz - nabywca tego pojazdu ma być uraczony przyjemnością jazdy po pokwitowanie do komisariatu nierzadko na drugi koniec Polski tylko dlatego, że Pan Diagnosta tak chce?

Otóż NIE. Prawo daje mu prawo do samodzielnego wnioskowania o takie badanie dodatkowe. Przepisy powyżej zacytowano.

Jeśli takie badanie przejdzie to nastąpi zwrot DR. Dlaczego? Dlatego, że zwrot DR następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania tego dokumentu, a nie po wykonaniu enumeratywnie wskazanego badania. Skoro badanie o zakresie powypadkowym ma wynik pozytywny, to WK nie ma podstaw do tego, aby tego DR nie oddać.

 

I jeszcze jedno - wpisywanie takich czy innych formułek do badania nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Wiadomo - są WK, gdzie coś się przyjęło, diagności ślepo to klepią i latami nikt i nic tego nie zmieni. Oprócz jednego - nie ma to żadnej mocy prawnej jeśli w końcu znajdzie się ktoś bystry. Badanie powypadkowe z wynikiem pozytywnym jest wystarczające, niezależnie od tego czy ma formułkę o ustaniu przyczyny zatrzymania, czy nie.

 

Mała uwaga na koniec.

Cóż - myślę, że są osoby, które niezależnie od braku pewnych uregulowań, powinny np. w pewnym wieku oddać uprawnienia do kierowania pojazdami, bo same powinny stwierdzić, że już się do tego nie nadają. Nawet Królowa Angielska tak zrobiła.

Z uprawnieniami do wykonywania badań powinno być podobnie myślę. Mogę ze swojej strony obiecać, że załatwię w tym Wrocławiu tak, żeby może nawet małą uroczystość na tą cześć w WK zgotowali dla wnioskodawcy :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.