Skocz do zawartości

Szyby przepuszczalność ...


duchu

Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanko , narodziło sie po ciekawym telefonie, Wiadomo poj samochodowy ma określony współczynnik przepuszczalności  a ciągnik rolniczy ? Są kabiny z brązowymi szybami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyby to §8 ust.5 rozporządzenia. Otwórz rozporządzenie, znajdź §45 (krótki więc się nie przepracujesz) ust. 2 mówi że ma spełniać warunki z §8 ust.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wojteczek napisał:

ust. 2 mówi że ma spełniać warunki z §8 ust.5

Trzeba mieć na uwadze, że przepisy nie działają wstecz i ciągnika rolniczego wcale nie musi obowiązywać zapis o przepuszczalności szyb.

17 godzin temu, duchu napisał:

Są kabiny z brązowymi szybami.

W pojazdach wyprodukowanych w latach '80 lub '90 ubiegłego stulecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, adam1501 napisał:

żółte mijania.

Ale to ustawodawca dał okres przejściowy na dostosowanie do wymagań i po temacie. Z lusterkami zresztą było podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, danielg539 napisał:

Trzeba mieć na uwadze, że przepisy nie działają wstecz i ciągnika rolniczego wcale nie musi obowiązywać zapis o przepuszczalności szyb.

A mógłbyś podać  podstawę prawną bo o ile pamiętam to w rozporządzeniu  nie było nic o okresie przejściowym.

Na teksty ze strony klientów:

-Taki kupiłem,

mam taką urzędową odpowiedz

- Dobrze  że rozbitego pan nie kupił bo nie miał bym jak wjechać na kanał.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wojteczek napisał:

o ile pamiętam to w rozporządzeniu  nie było nic o okresie przejściowym.

Jak nie było mowy o okresie przejściowym to znaczy, że obowiązują zapisy prawa z okresu pierwszej rejestracji pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, danielg539 napisał:

obowiązują zapisy prawa z okresu pierwszej rejestracji pojazdu.

 

Czyli pomoc drogowa zarejestrowana przed zmianą warunków nie musi mieć sztywnego holu do holowania bez użycia kierownicy lub hamulców (wideł lub motyla)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michal_k można i w druga stronę zadać pytanie: jaki jest dopuszczalny poziom emisji spalin (zawartość CO) dla pojazdu wyprodukowanego w 1948r?

 

Przepisy mamy jakie mamy. Dopiero kilka lat temu ustawodawca dostrzegł problem z lusterkami w ciągnikach rolniczych, które nie miały kabiny i zwolnił te pojazdy z obowiązku posiadania lusterek. Problem rozwiązano po 30 czy 40 latach jak ciągniki bez kabin lub ram ochronnych stanowią może 2 % wszystkich ciągników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, danielg539 napisał:

Przepisy mamy jakie mamy

Zgadzam się z tym, ale skoro uważasz że może mieć szyby poniżej 70% przepuszczalności to

 

2 godziny temu, wojteczek napisał:

podstawę prawną

poproszę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jaką podstawę? Pojazd był fabrycznie nowy i posiadał homologacje lub jakiś dokument równoważny i został dopuszczony do ruchu, gdyż spełniał ówczesne wszystkie wymagania a że przepisy się zmieniły a jednocześnie ustawodawca nie nakazał mi stosownym przepisem abym dostosował pojazd do nowych wymagań zatem uważam moje prawa za nabyte, gdyż prawo nie działa wstecz.

Kiedyś samochód asenizacyjny był traktowany jako pojazd specjalny a dziś to zwykła ciężarówka a jednak nie zmieniono klasyfikacji tych pojazdów i nie dostosowano ich do obecnych wymagań? Nawet była w tej sprawie jakaś interpretacja, że to prawa nabyte i pojazdem specjalnym ma zostać.

 

Należy też zauważyć, że ówczesne brązowe szyby też posiadają znaki homologacji co potwierdza fakt, że spełniały one normy.

Edytowane przez danielg539
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paprock napisał:

Jak to elhosem pomierzone to na bank

 otrzymasz jakiś wynik a czy dobru czy zły to niekiedy należy się mocno zastanowić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2020 o 18:31, duchu napisał:

Wiadomo poj samochodowy ma określony współczynnik przepuszczalności  a ciągnik rolniczy ? Są kabiny z brązowymi szybami.

Możesz podać jakieś konkrety , bo sam fakt zastosowania szyby o brązowym lub butelkowym ( zielonym) odcieniu niczego nie przesądza.Może jakieś wyniki pomiarów. Odszukałem przykładowe pomiary z szyb ciągnika Case z połowy lat 90 -ych , kabina XL z - szyby z odcieniem brązowym  : przednia  76,6%, lewa 71,8% ,druga boczna była w odcieniu zielonym 75,2%. Aparat to LASZ-4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, danielg539 napisał:

zatem uważam moje prawa za nabyte, gdyż prawo nie działa wstecz.

Tak na logikę masz rację, tylko tu rozpatrujesz pod kątem obowiązujących przepisów i czy minister w rozporządzeniu dał okres przejściowy czy zapomniał to nie ma żadnego znaczenia bo tak czy inaczej zmusza właściciela do dostosowania się (wydania $). Ja wiem że są pojazdy które obecnie nie spełniają żadnych norm a kiedyś przecież normalnie poruszały się po ulicach, dla nich jest furtka zarejestrować jako zabytek, albo dostosować do obecnie obowiązujących przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wojteczek napisał:

Tak na logikę masz rację, tylko tu rozpatrujesz pod kątem obowiązujących przepisów

Obowiązującym przepisem jest domniemanie, że prawo nie działa wstecz a jak jest jakiś wyjątek od tej zasady to powinien być wprost określony w przepisach.

 

10 godzin temu, wadi napisał:

Odszukałem przykładowe pomiary z szyb ciągnika Case z połowy lat 90 -ych , kabina XL z - szyby z odcieniem brązowym  : przednia  76,6%, lewa 71,8% ,druga boczna była w odcieniu zielonym 75,2%.

Mam możliwość dokonania pomiaru w takim własnie ciągniku i po Świętach to zrobię. Wizualnie to szyby są tak brązowe, że nie chce mi się wierzyć, że przenikalność może być powyżej 70%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wadi napisał:

Możesz podać jakieś konkrety 

 

W dniu 8.04.2020 o 18:31, duchu napisał:

narodziło sie po ciekawym telefonie, 

Jak będa miały taką funkcje (pomiaru) to wtedy sie postaram .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, danielg539 napisał:

nie chce mi się wierzyć

Podobnie jak nowsze audi....

Będziecie mieli na badaniu to sprawdźcie sobie z czystej ciekawości....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.