Skocz do zawartości

Jakie stanowisko pracy zalicza się do wymaganego stażu


_karpar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Przeszukałem chyba cały internet, i nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na to pytanie, mianowicie: Jakie stanowisko wlicza się do wymaganego stażu aby otrzymać uprawnienia diagnosty. W ustawie pisze ze wymagany jest staż na stanowisku obsługi lub naprawy w warsztacie. W takim razie, muszę posiadać udokumentowany staż jako mechanik samochodowy, pracownik skp, czy np. praca jako, wulkanizator, blacharz, lakiernik, detailer, albo mechanik regeneracji części samochodowych też się w to wlicza. Odpowiadając na pytania, prosiłbym o podanie właśnie takich przykładowych stanowisk które nadałyby się do spełnienia tego warunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyki w stacji kontroli pojazdów (tu najlepsze jest stanowisko pomocnik diagnosty) lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub
naprawy pojazdów ( no i oczywiście stanowisko mechanik samochodowy, nikt nie podważy kompetencji). U mnie na południu naczelnik nie uznał stanowiska wulkanizator, blacharz jako wystarczające, najlepiej zapytaj swojego naczelnika WK czego oczekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wulkanizator, lakiernik a już w ogóle "detailer" to nie są zawody  do nabywania kompetencji żeby zostać diagnosta samochodowym... 
Natomiast jeśli jesteś dopiero na początku zdobywania doświadczenia na stanowisko  diagnosty samochodowego, to musisz się liczyć z tym, że może zostać wprowadzona dyrektywa PE 2014/45, a wtedy: 
 

Cytat

1. Kompetencje Przed upoważnieniem osoby ubiegającej się o stanowisko diagnosty do przeprowadzania okresowych badań zdatności do ruchu drogowego państwa członkowskie lub właściwe organy sprawdzają, czy osoba ta:

a) ma poświadczoną wiedzę i zrozumienie kwestii związanych z pojazdami drogowymi w następujących obszarach:

— mechanika,

— dynamika,

— dynamika pojazdu,

— silniki spalinowe,

— technologia materiałów,

— elektronika,

— elektryka,

— elektroniczne układy pojazdu,

— aplikacje informatyczne;

b) posiada co najmniej trzy lata udokumentowanego doświadczenia lub jego równoważnika, jak np. udokumentowanego mentoringu lub studiów, i przeszła odpowiednie szkolenie w wyżej wymienionej dziedzinie pojazdów drogowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Po prostu nie chce zwlekać ze stażem gdyż zależy mi na zdobyciu uprawnień, mam doświadczenie m.in. jako lakiernik i doradca serwisowy, wiec pytam czy takie stanowiska też by się wliczały

Jak to było np. w waszych przypadkach?

 

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej zapytać w starostwie w jakim te uprawnienia będą wydane ?

3 minuty temu, _karpar napisał:

 lakiernik i doradca serwisowy, wiec pytam

Nie sądzę by to zaliczyli

 

@blakop był szybszy

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Doradca serwisowy" to taki diagnosta bez uprawnień. Najpierw wraz z klientem muszą określić co "boli" pojazd a później wraz z podlegającym mu mechanikiem znaleźć usterkę. W moim przypadku stanowisko nazywało się "mistrz zmiany". Na zmianie w biurze był też magazynier, zwany dziś "Specjalistą ds. części zamiennych".

Starosta uznał mi ten staż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2020 o 12:42, _karpar napisał:

W takim razie staż na jakim stanowisku mógłby się nadać, poza oczywiście mechanikiem samochodowym, i pomocnikiem diagnosty

Aby mieć 100% pewność, że zostanie uznane to tylko te dwa stanowiska wchodzą w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, danielg539 napisał:

te dwa stanowiska wchodzą w grę.

A wszystko to i tak zależy od organu wydającego uprawnienia ;) 
Jeden wyda uprawnienia na podstawie zaświadczenia o odbyciu stażu, drugi będzie żądał umowy o pracę...
U mnie np. wymagają aby firma posiadała co najmniej 1 z 2 klasyfikacji PKD: 45.20Z lub  71.20B 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2020 o 13:30, wrc69 napisał:

Doradca serwisowy" to taki diagnosta bez uprawnień

Nie, to nie tak. Doradca przyjmuje pojazd do serwisu, nie musi się znać na samochodach. Nawet lepiej jeżeli się nie zna. On ma przelać na papier to co zgłasza klient. Jeżeli klient twierdzi, Ze pojazd robi brum, brum to taki zapis powinien się znaleźć w dokumencie przyjęcia (zleceniu naprawy).

 

W dniu 11.04.2020 o 13:30, wrc69 napisał:

"mistrz zmiany"

Może pomóc mechanikowi w diagnozie, następnie sprawdzić poprawność wykonania naprawy.

Tak było, teraz zdarza się łączenie tych stanowisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, grzegorz70 napisał:

Nawet lepiej jeżeli się nie zna.

To stanowisko pracy nazywa się Cieć.

Jeżeli klient powie

17 godzin temu, grzegorz70 napisał:

Ze pojazd robi brum, brum

to doradca serwisowy musi dowiedzieć się gdzie? (z przodu, z tyłu) jak? (czy częstotliwość "brum" ma związek z prędkością jazdy czy z obrotami silnika) i w jakich sytuacjach (podczas jazdy, hamowania czy grzebania w skrytce lub w nosie kierowcy).

Doradca serwisowy jest pierwszym kontaktem z klientem a nie szatniarzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinujesz jak koń pod górę.

Zaopatrzeniowiec od zamawiacza brzmi ładniej ¬¬

 

Tak się boisz zadzwonić do "swojego" starostwa, by się wszystkiego dopytać i dowiedzieć ? :faint:

Ty chcesz być diagnostą samochodowym (UDSem) czy może laboratoryjnym ? Bo ta druga możliwość zaczyna mi do ciebie bardziej pasować ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku kluczowym był komputer serwisowy. Miałem (mam nadal, ale raczej nieaktualne) uprawnienia VCads VOLVO i wykonywałem diagnostykę komputerową pojazdów, znamiona "stanowiska kontroli" zostały wyczerpane, mimo pracy w biurze na stanowisku "mistrza zmianowego".

Zresztą zostało mi to do tej pory. Mam w biurze 3 komputery i na swojej zmianie, gdy zachodzi taka potrzeba, diagnozuję firmowe ciągniki samochodowe i naczepy (T-EBS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.